Herpes na usni

odgovora

Objavljeno

Da li je herpes na usni opasan za trudnicu i sta znaci ako ga trudnca dobije?

Da li herpes sa usne moze da se prenese na genitalije?

Malo me hvata panika. Mom suprugu je izasao herpes na usni pa me interesuje kako bi to uticalo na mene kao na trudnicu kada bi dobila?

PLS sto prije mi odgovorite ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mislim da moze biti jako opasan ukoliko se dobije po prvi put u trudnoci ali na genitalijama zato je bitno da znate ti i tvoj suprug koji on to zapravo herpes ima, jer ih ima nekoliko vrsta. najbolje je uraditi test iz krvi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja sam cula isto stoi Tea.

Postoje dva tipa herpesa (za koje sam ja cula): herpes simpleks i herpes zoster.

Inace, ja godinama imam herpes simpleks koji se pojavljuje ne usni kad mi padne imunitet. Pitala sam jos na pocetku trudnoce dr da li je to opasno i ona mi je rekla da nije. Inace h. simpleks se od h. zostera razlikuje po izgledu i problemima koje stvara. Zoster je mnogo opasniji. Simpleks je manji, plici, manje boli i sastoji se od sitnih plikcica. Zoster se javlja na velikim povrsinama tela, dublji je, vise boli, napada kad je imuni sistem bas bas sla, sastoji se od velikih plikova... I jedan i drugi su zapravo oboljena nerava, jer ti virusi napadaju nervne celije, ulaze u njih i izazaivaju osecaj bola. Zoster napada vece "grane" neurona (nervniih celija) u odnosu na simpleks i zato stvara vecu bol.

Kad jednom postanes nosilac tog virusa, zauvek si nosilac. Pitanje je da li ce se tvoj imuni sistem dobro odbraniti ili ne od njega, tj. da li ce on izbijati na povrsinu koze ili ne, koliko cesto, na kojim lokacijama i na kojim povrsinama... Znaci, ima ljudi koji su nosioci vorusa, a da to ne znaju jer im nikad nije izbio na povrsinu koze. Oni su dakle kao neki inkubatori, prenosioci virusa, koji sami nemaju simptime. Mozda je sa tobom bas ta prica.

U trudnoci mi se ni jednom nije pojavio - nesto se desi u telu sto stiti bebe...

Citala sam negde da su samo genitalni herpesi opasni za bebu jer se prilikom porodjaja mogu preneti na bebu, ali u sustini, ja sam laik i najbolje ti je da kosultujes ginekologa i dermato-venerologa da ti detaljnije objasne. Ne znam da li je to neka posebna vrsta herpesa ili su to ova dva samo su po lokaiji dobili ime. Jos jedna stvar, virusi su sitni i mogu da prodju i kroz placentu... On stiti od gljivica i bakterija ali od vorusa ne. Nemam pojma. Kazem ti, ja imam virus u sebi, ali mi je dr rekla da to za bebe nije opasno.

Mislim, po tvojoj prici, da nemas razlog za brigu, ali ipak pitaj da ti neko strucan rezresi strepnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pao ti je imunitet zbog trudnoce,tako da je i normalno da izbije herpes.Ne brini,nije opasno.A na genitalije se ne moze preneti posto su to dve razlicite vrste virusa ,koji imaju razlicite afinitete-herpes labialis i herpes genitalis.A ionako ne verujem da ce ti muz u takvom stanju bas zavirivati tamo... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog pada imuniteta, ja sam u trudnoci dobila herpes, ili mi je preslo od brata (pila sam iz iste case vodu). Zivo i zdravo dete, a i ja :). Vise ga nisam nikada dobila. Mislim da nemas razloga za brigu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na odgovorima, malo sam se smirila ali me jutros bas uhvatila panika. Inace po pitanju bilo kakvih bolesti ja sam bas kukavica. Kupila sam mu one flastere, valjda ce mu pomoci.

Inace ne pamtim da sam do sada ikada imala herpes, mozda i jesam ali se ne sjecam. Znam da ovaj na usnama ne moze da naskodi bebi ali nisam bila nacisto da li moze taj da se prenese na genitalije pa sam od kume (doktorica) dobila isti odgovor kao od viki :D

Pao ti je imunitet zbog trudnoce,tako da je i normalno da izbije herpes.Ne brini,nije opasno.A na genitalije se ne moze preneti posto su to dve razlicite vrste virusa ,koji imaju razlicite afinitete-herpes labialis i herpes genitalis.A ionako ne verujem da ce ti muz u takvom stanju bas zavirivati tamo... :lol: :lol: :lol:

Pa nece zaviriti tako "blisko" i na taj nacin ali viriti bogami hoce :) nesto sam se utripala da je dirao rukama usne pa onda mene dole :D (nije da mi se nije svidjelo) pa me zbog toga uhvatila panika. Ma ko ce znati :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je herpes na usni opasan za trudnicu i sta znaci ako ga trudnca dobije?

Da li herpes sa usne moze da se prenese na genitalije?

Malo me hvata panika. Mom suprugu je izasao herpes na usni pa me interesuje kako bi to uticalo na mene kao na trudnicu kada bi dobila?

PLS sto prije mi odgovorite ....

Ako ti imaš herpes na usni nije opasno jer si već nekad u životi preležala primarnu infekciju koja može da bude opasna po bebu. Ranica na usni je sekundarna infekcija i uopšte ne utiče na bebu. Ako tvoj muž ima herpes na usni a ti ne znaš da li si imala do sada ovaj problem onda se čuvaj. Možeš da dobiješ od njega. Prima infekcija ide sa temperaturom i slabošću. Ako si već imala herpes na usni onda ne brini. Ogromna većina ljudi ovaj virus dobije u detinjstvu a on ostaje u organizmu celog života.

Znači opasno je za bebu samo kad se dobije prvi put u trudnoći a manifestuje se temperaturom i slabošću, slično kao grip.

Može sve lepo da se otkrije testom iz krvi. Savetujem ti da ga uradiš da budeš sigurna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na ovim odgovorima i meni se bas jutros pojavio herpes na usni a u sedmoj nedelji trudnoce sam malo sam se uplasila al nije mi prvi put da imam herpes, nadam se da ce sve biti ok. :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.