Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

mislim da ćeš moći bez problema da otvoriš odmah porodiljsko, čak je i doktoru tako lakše nego da otvara trudničko pa za 20 dana porodiljsko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke,po novom zakonu koliko treba da je neka zaposlena u jednoj firmi da bi dobila porodiljsko,jel 1 godinu i u tu godinu moze da udje i trudnicko ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

min. 3 meseca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo,jesi sigurna?meni ostalo u glavi da treba 1 god kod istog poslodavca ili oko 2 ako ih menja,mozda je to bio neki predlog koji nije usvojen ili sam ja to nesto umislila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da sigurna sam ;) Nemoj da mešaš obračun nadoknade sa broj meseci radnog odnosa u kom si da bi ostvarila pravo na nadoknadu. Dakle minimum 3 meseca i imaš pravo da odeš na bolovanje a za obračun nadoknade tj visina nadoknade to je neka druga priča (da ne kažem problematika) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaa,a za obracun mi ide,pretpostavljam minimalac,posto kod mene u firmi porodilje primaju 19.500 a nama preko rc leze 15.600 din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke,po novom zakonu koliko treba da je neka zaposlena u jednoj firmi da bi dobila porodiljsko,jel 1 godinu i u tu godinu moze da udje i trudnicko ili ne?

Da bi imala pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta mozes biti u radnom odnosu i 1 dan, od toga ne zavisi pravo na naknadu, nego iznos koji ces dobijati za vreme porodiljskog. Za izracunavanje proseka se uzima prethodnih 12 meseci, ukoliko ih nemas, za mesece koji ti nedostaju uzima se 50% prosecne zarade u RS za mesec pre otpocinjanja porodiljskog. Ukoliko si bila na trudnickom, i taj period se uzima za prosek, ali tako sto se primenjuje zarada koju bi imala da si radila, a ne 65% sto si primala dok si bila na bolovanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo,jesi sigurna?meni ostalo u glavi da treba 1 god kod istog poslodavca ili oko 2 ako ih menja,mozda je to bio neki predlog koji nije usvojen ili sam ja to nesto umislila...

Za porodiljsko se uzima prosek prethodnih 12 meseci, pa i od 6 poslodavaca ako ih je toliko bilo, to nema veze, ne mora biti kod jednog. U nekim slucajevima je bitno da staz bude povezan izmedju poslodavaca zbog iznosa naknade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

žene imam dilemu! Naime, posto sam dugo radila neprijavljena, da bi dobijala makar neku naknadu prijavili su me od juna meseca. Ja u septembru moram da otvorim porodiljsko što znači da ću do tada imati tri meseca staža. Prijavljena sam na minimalac (18600) pa me znaima da li neko zna da mi kaže koliko ću love zapravo dobijati? hvala žene!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

žene imam dilemu! Naime, posto sam dugo radila neprijavljena, da bi dobijala makar neku naknadu prijavili su me od juna meseca. Ja u septembru moram da otvorim porodiljsko što znači da ću do tada imati tri meseca staža. Prijavljena sam na minimalac (18600) pa me znaima da li neko zna da mi kaže koliko ću love zapravo dobijati? hvala žene!

Imaš ovde sve objašnjeno

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_finansijskoj_podrsci_porodici_sa_decom.html

preko 6 meseci je 100% plate, od 6 do 3 meseca je 60% a manje od 3 meseca je 30%.. s tim što se računa prosek poslednjih 12 meseci a za mesece koji ti fale do 12 meseci se uzima polovina republičkog proseka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ee fala šveco! skroz sam se pogubila pa nisam mogla da nađem :D odoh da računam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mora 28-45 dana ranije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko ima iskustva sa obracunom bolovanja. Da pojasnim ja sam u novoj firmi, jeste mi veca plata nego ostalim zaposlenima, da bih izvukla bolji prosek. Ispunjavam uslove da bude onih 100%, Kad sam otvorila porodiljsko bila sam u toj firmi 6 meseci i deset dana, a pre toga imam i tri meseca u drugoj firmi ali sa minimalcem. Sad mi je knjigovodja javila da su joj trazili prosek plata ostalih zaposlenih, a ostali su svi na minimalcu kao i svuda i kaze da moze da se desi da ce i meni dati minimalac bez obzira na to sto bi po realnom stanju prosek trebao da bude bar nekih 50-ak hiljada. Da li je neko imao iskustva sa tim? Da li stvarno mogu da mi daju minimalac iako sam realno bila prijavljena na vise?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da li neko zna, da li mogu da se zalim na to resenje ako mi stvarno daju manje para?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mama! Ja sam se isto kao i Jelena88 prijavila u firmu, ali kod svog svekra i isto sam se prijavila ranije, mislim da imam 7,8 meseci staza, a porodila sam se 30. maja a moj svekar se za ovih 6 meseci nije udostojio da ode da preda papire!! Pri tom vecinu vremena bleji i nista ne radi. Zanima me da li moze da mi istekne to pravo na porodiljsko posle nekog vremena? Npr ako ne ode jos par meseci da to uplati nista necu dobiti? Jel moguce to? Drzava nam je propast kad mi pored toga sto imamo gomilu obaveza oko bebica moramo da se zlopatimo sa porodiljskim bolovanjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde koliko vidim nije drzava zakazala, vec poslodavac koji nije predao papire gradskoj upravi.

 

Pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zastareva nakon 3 godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru Nanny! Drzava je kriva sto ih ne pritegne malo vise, da ne mogu tako da se zezaju poslodavci za trudnicama i porodiljama, a poslodavci su katastrofa. Boli ih uvce. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel vam otprilike u isto vreme leze uplata porodiljskog bolovanja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel vam otprilike u isto vreme leze uplata porodiljskog bolovanja?

Meni da, svakog 28. u mesecu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Ok,hvala puno na odgovoru. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, da li znate kada drzava obicno refundira porodiljsko, da li pocetkom meseca ili krajem meseca, ili zavisi od toga kada je predata dokumentacija? Ja radim u drzavnoj firmi, ali nemaju sredstva da me isplate kada ostali radnici dobijaju plate vec cekaju refundaciju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim krajem. pretpostavljam da i moji cekaju refundaciju jer dobijam platu izmedju 25i 30. Inace su plate 1. i 15. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

godinu dana pre trudnickog sam imala vecu platu od ostalih u firmi ( koji su na minimalcu) . zanima me da li je neko ko je bio u slicnoj situaciji imao smanjenu nadoknadu,jer mi je knjigovodja vec nagovestio kako ce se porodiljsko ravnati prema zaradama ostalih zaposlenih.  

svakako cu se zaliti ako bude tako kad stigne resenje,samo me zanima da li jos neko ima ovo iskustvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mozete ovde  proveriti http://www.rfzo.rs/index.php/osiguranalica/pregled-naknada-zarade

Proveri ti, jp, tebi je porodiljsko vec krenulo, da li se poklapa sa datumom isplate

Jel se ovo odnosi i na porodiljsko ili samo na trudnicko i druga bolovanja? Vidim ovde da su zahtevi za maj i jun u obradi(mada, nisam ja jedin ana bolovanju)..Ali nista ne pise za jul i avgust.

 

Izmenjeno od strane Katjarina84

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.