Spinalna ili opšta anestezija???

odgovora

Objavljeno

Mama sam dva decaka.Oba sam rodila carskim rezom i u opstoj anesteziji.Proslo je 6 godina od drugog porodjaja. Prvi carski nije bio planiran,drugi su preporucili,pa se nadam da ce mi tako reci i za treci. Volela bih sada da probam spinalnu anesteziju,kazu da je mnoogo brzi oporavak...znate li nesto o tome?

P.S. Sta predlazete- Visegradsku ili Front??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam kako je pod oštom anestezijom, ali mogu samo da ti prenesem pozitivna iskustva u vezi spinalne.

Prednosti spinalne su: nema neprijatnog buđenja iz anestezije, nema uvođenja tubusa, bolovi se javljaju tek nakon 2-3h kada postepeno prestaje dejstvo spinalne, vidiš svoju bebu istog trena kad je izvade iz stomaka.

Sve toliko brzo prođe, da nemaš puno vremena da se nešto uspaničiš.

Topla preporuka. :)

Nisam iz BG-a, pa ne mogu da ti preporučim porodilište.

Sofija1901 i coje605 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala prvi carski rez u opstoj,ali mnogo me privlaci spinalna. MOZE LI NEKO DA MI DETALJNO OBJASNI KAKO SE UVODI GDE I DALI STVARNO NE OSECAS NISTA? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mogu ja.

Kad te uvedu u salu, i već legneš na operacioni sto, opet sedneš i nagneš se napred koliko god možeš (što nije mnogo, pošto imaš veliki stomak). Iskreno ja nisam osetila ubod UOPŠTE. Koliko se sećam, samo uvođenje anestezije traje bukvalno par sekundi. Odmah legneš i osetiš neko širenje kao hladnoće od mesta uboda pa ka dole.

Da potpuno prodeluje treba svega nekoliko minuta. Za to vreme ti uvedu kateter, mažu te jodom, prekrivaju te onim silnim čaršafima, vežu ti ruke, koje su ti pod pravim uglom u odnosu na telo, nakače ti EKG, merač pritiska i sl.

Ja sam pokušavala da dižem noge - i uspela sam malko, ali bol nisam osećala. Malo mi je bila frka, pa sam doci govorila da sačekamo još malo, međutim, anestezija već uveliko radi, jer dr proverava štipanjem da li je proradilo (što je meni naknadno anesteziolog rekla).

SVE JAKO BRZO PROĐE. Bila mi je frka, i puls mi je sve vreme bio oko 130 (što sam videla na monitoru). Meni lično je frka prošla kad su izvadili bebu (to se oseti, jer ti dosta cimaju stomak da bi izgurali bebu napolje, ali nije ni bolno, ni neprijatno samo možda malo neobično) i prineli je. Ostatak - šivenje sam prosto bila smirena jer je sve prošlo.

Ukupno 23 minuta je trajala moja operacija od reza do poslednjeg šava (Imala sam sat u sali na zidu pa sam pratila). Inače može da potraje i do 30-40 minuta.

I nakon izlaska iz sale, mogla sam uz strašan napor da mrdam prstima na nogama - dakle nisam bila TOTALNO oduzeta. Anestezija prestaje postepeno, oko 2h kad se polako javljaju bolovi i sve ostalo.

Eto, nadam se da sam ti sve približila. Ako imaš još pitanja, slobodno piši.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mogu ja.

Kad te uvedu u salu, i već legneš na operacioni sto, opet sedneš i nagneš se napred koliko god možeš (što nije mnogo, pošto imaš veliki stomak). Iskreno ja nisam osetila ubod UOPŠTE. Koliko se sećam, samo uvođenje anestezije traje bukvalno par sekundi. Odma legneš i osetiš neko širenje kao hladnoće od mesta uboda pa ka dole.

Da potpuno prodeluje treba svega nekoliko minuta. Za to vreme ti uvedu kateter, mažu te jodom, prekrivaju te onim silnim čaršafima, vežu ti ruke, koje su ti pod pravim uglom u odnosu na telo, nakače ti EKG, merač pritiska i sl.

Ja sam pokušavala da dižem noge - i uspela sam malko, ali bol nisam osećala. Malo mi je bila frka, pa sam doci govorila da sačekamo još malo, međutim, anestezija već uveliko radi, jer dr proverava štipanjem da li je proradilo (što je meni naknadno anesteziolog rekla).

SVE JAKO BRZO PROĐE. Bila mi je frka, i puls mi je sve vreme bio oko 130 (što sam videla na monitoru). Meni lično je frka prošla kad su izvadili bebu (to se oseti, jer ti dosta cimaju stomak da bi izgurali bebu napolje, ali nije ni bolno, ni neprijatno samo možda malo neobično) i prineli je. Ostatak - šivenje sam prosto bila smirena jer je sve prošlo.

Ukupno 23 minuta je trajala moja operacija od reza do poslednjeg šava (Imala sam sat u sali na zidu pa sam pratila). Inače može da potraje i do 30-40 minuta.

I nakon izlaska iz sale, mogla sam uz strašan napor da mrdam prstima na nogama - dakle nisam bila TOTALNO oduzeta. Anestezija prestaje postepeno, oko 2h kad se polako javljaju bolovi i sve ostalo.

Eto, nadam se da sam ti sve približila. Ako imaš još pitanja, slobodno piši.

Jao hvala ti punooooo!!!!!! Super si opisala sve. Priprema je ista kao i za opstu. Znaci ne osecas da te seku,da te usivaju a cujes bebca kad zaplace?

natave voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao hvala ti punooooo!!!!!! Super si opisala sve. Priprema je ista kao i za opstu. Znaci ne osecas da te seku,da te usivaju a cujes bebca kad zaplace?

Ne osećaš da te seku ni ušivaju. Samo taj deo izgurivanja bebe. A bebca i čuješ i vidiš, odma ti ga prinesu da ga ljubneš :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne osećaš da te seku ni ušivaju. Samo taj deo izgurivanja bebe. A bebca i čuješ i vidiš, odma ti ga prinesu da ga ljubneš :)

JAO kako slatko,pa to je super kombinacija! Hvala ti puno.jedino na sta sam se zalila je kateter to me je bolelo strasno,napravio mi je infekciju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila 12og marta 2009te carskim rezom zbog preuske karlice pod opstom anestezijom,samo mi je zao sto nisam odmah mogla da vidim moju bebicu :( ali inace oporavak od ove vrste anestezije je dosta brz,bolovi se osecaju samo prvog eventualno i drugog dana i to je to.Naravno,i vi se morati potruditi,da setate,ustajete ali to je u principu to.A recite mi da li se spinalna anestezija placa naknadno i da li je slicna kao regionalna po delovanju ili sam u zabludi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bi trebalo da se plaća naknadno, a razlika od epiduralne je u mestu uvođenja i što se da od jednom, dok kod epija ostaje mali kateter u leđima pa se dozira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se tri puta porodila carski pod opstom anestezijom i nije mi palo na pamet da budem budna. Kao med.sestra gledala sam sekciju pod spinalnom i mislim da je psihicki teze ,pogotovo kada osecas kako klimaju sto dok razvlace kozu a ti nista ne osecas! I moras 24h da lezis na ledima bez ustajanja nakon porodjaja zbog intrakranijalnog pritiska da bi se izjednacio i da ne bi imala glavobolje. U sustini sve je isto. A ni kod opste ne mora da bude duzi oporavak,zavisi od karaktera zene. Za mene niko ne bi rekao da sam se porodila carski,sve smo mm i ja radili sami oko troje dece od prvog dana. On radi na granici tako da sam nocu ostajala sama,dve noci su Jana i Luka otisli kod moje mame na spavanje. A kasnije sam sve sama radila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se tri puta porodila carski pod opstom anestezijom i nije mi palo na pamet da budem budna. Kao med.sestra gledala sam sekciju pod spinalnom i mislim da je psihicki teze ,pogotovo kada osecas kako klimaju sto dok razvlace kozu a ti nista ne osecas!

Ja sam odgledala nekoliko CR-ova na youtube-u pre porođaja i shvatila da tu nema šta da se ne podnese. Uostalom, ti ništa od toga ni ne vidiš. No, ja sam svakako želela da znam kakav je tok operacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja sestra je imala spinalnu anesteziju i drago joj je sto je bila bas ta a ne lokalna. Sto kaze Phoenix, nista ne vidis, osetis tek tek da se "nesto" radi i o procesu operacije joj je sestra sve pricala, bebicu je odmah videla i poljubila :rolleyes: Kraj je zaista bio divan samo da je pre toga nisu namucili ali proslo je hvala bogu :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama sam dva decaka.Oba sam rodila carskim rezom i u opstoj anesteziji.Proslo je 6 godina od drugog porodjaja. Prvi carski nije bio planiran,drugi su preporucili,pa se nadam da ce mi tako reci i za treci. Volela bih sada da probam spinalnu anesteziju,kazu da je mnoogo brzi oporavak...znate li nesto o tome?

P.S. Sta predlazete- Visegradsku ili Front??

Ja sam se porodila u martu,carski rez je bio u pitanju ali sam radila u spinali.Nemam bas fino misljenje o toj vrsti anestezije.Imala sam glavobolje prilikom svakog ustajanja,koje su trajale dve sedmice.Još uvek osecam mesto uboda u kicmu.Sto se tice osecaja prilikom poroda nije bas fino,posto osecas strasan pritisak u stomaku,meni se povracalo celo vreme.

Srecno u svakom slucaju ko god bude probao spinalu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se pre mesec dana u spinalnoj anesteziji i moram vam priznati nije bilo ni malo prijatno. Kao prvo anesteziolog je iz jedno sedmog puta "ubola" na pravo mesto, svo vreme govoreci kako mi je debela koža...Svaki taj ubod sam osetila a leva noga mi je odskaka od operacionog stola. Kada je pocela operacija sve vreme sam osecala sta se radi, a posto je beba bila u kosom položaju i već spuštena u porođajni kanal morali su da je "malo okreću". To je bio neopisiv bol a potom je usledilo to vučenje bebe iz stomaka...užas. Kako sam poznavala doktorku koja mi je radila carski rez i pošto mi sestra radi u porodilištu, doktorka mi je priznala da mi anestezija nije dobro delovala, da je bila nekako slaba... a i jedna medicinska sestra mi je rekla da su nju morali da prevedu u opštu jer nije dobro podnosila... Kad se samo setim, nije mi dobro...Ja sam se odlučila za spinal zbog psihološkog momenta - da odmah vidim bebu, iako sam je odmah videla trebalo mi je nedelju dana da ukapiram da je to moja beba, tako da....čule ste za jedno negativno iskustvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se oba puta porodila CR u totalnoj sad me prijateljica nagovara na spinalnu malo me frka vidim po forumima neke nisu bas dobro prosle kao osecaju bol u ledjima i ja neznam da lezim na ledjima to bi mi io problem ....Phoenix ako si se porodila u NS ko ti je bio lekar koji te je operisao .....

Operisao me je dr Vejnović, asistirala dr Višnjevac, anesteziolog dr Lidija Jovanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako cu da biram da li da mi bude neprijatno ili da rizikujem razne komplikacije opste anestezije,ja sam uvek za spinal. Pa,svuda na zapadu se CR se radi u spinalu,nije to bezveze tako.Opsta anestezija je opasna stvar i treba je izbeci ako je to ikako moguce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala svima znaci idem na spinal pa sta bog da ....:))))Pitala sam ja drugaricu koja je babica u Betaniji kao to je super al sve zavisi od zene do zene ....

Mislim da neces pogresiti, ja sam imala do sada dva carska, jedan u opstoj jedan sa spinalnom i mnogo mi je bilo lakse u drugom slucaj. Sad cekam trecu bebu i samo se molim da sve dobro prodje da bih mogla opet sa spinalom da rodim. mnogo srece! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u opstoj jer sam se jako plasila da budem budna dok mi seku stomak, a dr mi je nudio opciju spinal. Budjenje je bilo katastrofa(iako sam ja vec imala iskustva sa opstom anestezijom), oporavak takodje, jako, jako bolno. Vidim dosta lepih iskustava sa spinalnom, ali ne znam hocu li sledeci put biti hrabrija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozz svima :)

Ja sam nova ovde, pa nisam uspela da nadjem temu ako uopste postoji.

Usla sam u 20tu nedelju, ali vec sada znam da cu morati da idem na carski pa sam pocela da se raspitujem sta i kako.

Da li se neka od vas poradjala u frontu i da li je tamo moguca spinalna ili samo opsta anestezija?

Dr koji me vodi jos nije ni pominjao bilo kakve mogucnosti, mada zna da mi je prosto carski nuznost zbog oboljenja koja imam.

Da li se onda opsta podrazumeva i imam li pravo da biram, da li to kosta?

Koja su vasa iskustva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verovatno da kosta,ali znam da je Stanojevic pricao na tv-u kako je rade u Frontu(doduse,naglasio je kako je rade svojima :angry: )Ti i za carski i za anesteziju dajes svoj potpis,tako da ne mogu da te nateraju .Ja,licno,ne bih pristala na opstu za carski ni za sta na svetu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da je spojena tema, hvala moderatoru :)

Samo sto ja nemam nedoumica, ja zelim spinalnu, ali ne znam da li postoji ta opcija u frontu, a ako ne postoji, gde u beogradu postoji osim visegradske.

Ja u opstu ne ulazim pa ne znam sta da je, imam tesko oboljenje jetre, pride sam astmaticar, a na sve to mama mi je imala dve klinicke smrti bas zbog totalne i ne zelim ni da eksperimentisem sa njom.

Nekad sam mislila da je bolja varijanta da te lepo uspavaju i da se probudis kad je gotovo, ali posle svega ne zelim prihvatiti taj rizik, pogotovo sto na sve to imam visok pritisak sad od 18te nedelje, pa sam na lekovima.

Opsta dakle nije opcija, samo se raspitujem gde postoji mogucnost spinala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

znam da u frontu rade,ali se raspitaj malo o tome kako i sta jer je to sve nesto na mufte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mogu ja.

Kad te uvedu u salu, i već legneš na operacioni sto, opet sedneš i nagneš se napred koliko god možeš (što nije mnogo, pošto imaš veliki stomak). Iskreno ja nisam osetila ubod UOPŠTE. Koliko se sećam, samo uvođenje anestezije traje bukvalno par sekundi. Odma legneš i osetiš neko širenje kao hladnoće od mesta uboda pa ka dole.

Da potpuno prodeluje treba svega nekoliko minuta. Za to vreme ti uvedu kateter, mažu te jodom, prekrivaju te onim silnim čaršafima, vežu ti ruke, koje su ti pod pravim uglom u odnosu na telo, nakače ti EKG, merač pritiska i sl.

Ja sam pokušavala da dižem noge - i uspela sam malko, ali bol nisam osećala. Malo mi je bila frka, pa sam doci govorila da sačekamo još malo, međutim, anestezija već uveliko radi, jer dr proverava štipanjem da li je proradilo (što je meni naknadno anesteziolog rekla).

SVE JAKO BRZO PROĐE. Bila mi je frka, i puls mi je sve vreme bio oko 130 (što sam videla na monitoru). Meni lično je frka prošla kad su izvadili bebu (to se oseti, jer ti dosta cimaju stomak da bi izgurali bebu napolje, ali nije ni bolno, ni neprijatno samo možda malo neobično) i prineli je. Ostatak - šivenje sam prosto bila smirena jer je sve prošlo.

Ukupno 23 minuta je trajala moja operacija od reza do poslednjeg šava (Imala sam sat u sali na zidu pa sam pratila). Inače može da potraje i do 30-40 minuta.

I nakon izlaska iz sale, mogla sam uz strašan napor da mrdam prstima na nogama - dakle nisam bila TOTALNO oduzeta. Anestezija prestaje postepeno, oko 2h kad se polako javljaju bolovi i sve ostalo.

Eto, nadam se da sam ti sve približila. Ako imaš još pitanja, slobodno piši.

Phoenix,kakav je osjecaj bio kada si vidjela bebca,s' obzirom da si bila pod anastezijom?!Ja sam bila pod opstom i "mrtva" sam bila,nisam ni mogla da ga uzmem!

t2330.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix,kakav je osjecaj bio kada si vidjela bebca,s' obzirom da si bila pod anastezijom?!Ja sam bila pod opstom i "mrtva" sam bila,nisam ni mogla da ga uzmem!

t2330.gif

Bila sam totalno sluđena, i videla sam ga na par sekundi svega. Prineli su mi ga da potvrdim pol i pružili ga da ga poljubim. Verovatno mi je puls tada skočio na 200. :D

Toliko je sve brzo prošlo da sam počela da plačem kad su me gurali iz sale i kada su mi tutnuli telefon da se javim mm-u. Nisam mogla reč da prozborim od plakanja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvoncice i Jelena, hvala vam :)

Jel se jos neka od vas poradjala spinalom u Bg?

Iskreno ja sam kao nasla "vezu" u frontu jer je taj dr poradjao moju poznanicu, al veza se sastoji u tome sto me je primio i idem kod njega na uz, ali nista vise od toga.

a da platim il privatno da idem nemam :(

ja sam pod ugovorom, mm mi je jos uvek student, nemam pojma ni od cega cemo da zivimo iskreno.

ako sam dobro razumela u frontu je i to placanje nezgodno, platis jednom i ako taj dr nije tu tada, a "drugi klan" je dezuran, onda nek ti je Bog u pomoci.

apsolutno nemam ni predstave.

moja dr u domu zdravlja je sjajna ali nista mi ne govori jer ne zna i to mi otvoreno kaze. ja sam "slucaj" za nju zbog svih mojih drugih bolesti i ona ne zna sta da mi radi, a nije znala nikog da mi preporuci, rekla mi je da je tu za sta god da mi treba, ali da je meni ipak potreban neko ko zna sta radi i ima iskustva s porodiljama poput mene.

ovaj dr iz fronta me samo pogleda na uz i to je to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.