Montesori metod i igracke iz domace radinosti

odgovora

Objavljeno · Prijavi zloupotrebu

Koliko je vaše dete aktivno u kući i koliko ga drži pažnja kada se igra sa nekom od omiljenih igračaka???da li skuplja igračke sa vama....da li boji...i sl...

želela bih da svaka od vas učestvuje u ovoj priči???

Moj Andrej voli jako autiće...u stanju je da se po sat vremena igra sa autićima i da ne obraća pažnju na sve oko sebe....dok Lazar jako voli knjige i da crta....on sedne i lista halo oglase koje nemaju bukvalno ni jednu sliku...eto toliko od mene

Pišite....

Laza i Aki mislila sam- tacnije ponadala se, da ce tema biti bas na temu Montessori metode- principi, teorija, filozofija Marije Montessori... Jesi upucena, jesi pobornik, citas li o tome, jel primenjujete u kuci?

Pitam jer sam sama njen veliki pristalica! Fascinirana sam citavom naukom koja se iza jednog velikog uma Marije Montessori krila. Procitala sam par njenih i jos par knjiga njenih naslednika. Mi se trudimo sa nasom curicom primenjivati tu metodu edukacije, koliko je to u kucnim uslovima moguce. Plan je bio poslati je u Montessori vrtic, ali su nam najblizi ipak predaleko i kose nam se sa radnim satima i mestima... Zato mm i ja, na savet psihologice koja je malu upoznala, pokusavamo da sto vise naucimo i na dete prenesemo...

Iskreno, za ovih godinu i nesto dana koliko sam upoznata svakim danom sam sve vise odusevljena... A sta sve radimo- uh, tu ima puno toga za pisati... Kuckam kad imam malo vise energije... ;)

Ja bas ne znam puno o tome i volela bih da naucim....zato kada budes imala vremena ti kuckaj :) :) :) :)

Samo sam na netu mogla da procitam o toj metodi,i zaista mi se svidja.Nasla sam i vrtic u koji ce ici,mada primaju tek od 3.god.ali nismo ni ovako planirali ranije da je damo.Vrtic nam je na 5 min.od kuce,pa za nekih godinu dana cu otici da se raspitam da li su zaista pravi montessori vrtic...ili samo srpska verzija u pokusaju :(

A dotle ce nas Micilici detaljno upoznati sa montessori svetom ;)

Micilici i mene interesuje nesto vise o toj metodi edukacije dece...prijo moja, mog sina trenutno najvise interesuje kompjuter i igrice ali kad cika ugasi struju, a cika sam u stvari ja koja iskljuci osigurac, onda ga interesuje bojenje i crtanje po papiru, ali i po rukama i nogama...pravi decko tetovaze...a Maja obozava plisane igracke i, naravno moje srpe i lonce...

Montesori program

Vježbe praktičnog života

Cilj ovih vježbi je osposobljavanje djeteta da se samostalno brine za sebe, svoju okolinu i za druge ljude, a uključuju predvježbe za kontrolu pokreta i koordinaciju, brigu za vlastitu osobu, brigu za okolinu, vježbe ponašanja u društvu, te vježbe tišine.

Vježbe za razvoj osjetilnosti

Cilj ovih vježbi je spoznati prirodne zakone uz pomoć Montessori pribora oslanjajući se na tzv. mišićno pamćenje. Vježbe se dijele prema osjetilima a uključuju: razlikovanje prostornih dimenzija, boja i oblika kao vježbe osjetila vida; razlikovanje površina i opažanje težine kao vježbe osjetila dodira; razlikovanje zvuka, temperature, okusa i mirisa kao vježbe za osjetila sluha, topline, okusa i mirisa.

Vježbe govora

Vježbe govora potiču imenovanje, opisivanje, razgovor, slaganje riječi uz pomoć slova i uvježbavanje pisanja. Neke od tih vježbi su pričanje pripovijedaka, razlikovanje glasova, pisanje, čitanje, vrste riječi i analiza rečenice. Pri tome se koristi pribor kao što su slova od brusnog papira, pokretna abeceda, te gramatički sandučić.

Vježbe matematike

Vježbe matematike potiču dijete da konkretno-osjetilno spozna brojevne veličine, te da dođe do matematičkih apstrakcija. Veličine se spoznaju konkretno, vidom i dodirom, a zatim se uvode simboli i brojevi, te se uvježbavaju aritmetičke operacije. To se postiže kroz vježbe sa brojevnim prutovima, brojkama od brusnog papira, vježbe decimalnog sustava, vježbe sa lancima prutića od obojenih kuglica, te kvadratima i kockama obojenih kuglica

Ovo je sve već viđeno, što se kaže...možda je samo malo kreativnije, tj. koristi se zanimljiv pribor...npr. svakako da ćete svoje dete podstaći da priča, ako mu čitate i pričate sa njim...meni se ne dopada što se od jednostavnih stvari, pravi čitava nauka...dete kroz igru nauči sve...

Ovo je sve već viđeno, što se kaže...možda je samo malo kreativnije, tj. koristi se zanimljiv pribor...npr. svakako da ćete svoje dete podstaći da priča, ako mu čitate i pričate sa njim...meni se ne dopada što se od jednostavnih stvari, pravi čitava nauka...dete kroz igru nauči sve...

Slažem se :rolleyes:

jedna od glavnih odlika motessori metode je prilaz detetu kao pojedincu, otkrivanje i useravanje njegovih interesovanja, a ne kolektivno ucenje istih stvari ili stvari koje vi smatrate da dete treba. prati se licni tempo detetov, ne namcete neki spoljni...

to je velika razlika u odnosu na nase drzavne vrtice... zapravo, nastojite na otkrijete sta je to sto prija vasem detetu, sta ga interesuje i na to se fokusirate...

Dete se samo izdvoji po nečemu, recimo moja ćerka fantastično crta i to je od malena pokazivala...kao i talenat za sviranje i strane jezike...glupo mi je da se prepirem ovde, svako ima svoje mišljenje, ali meni je ta metoda zaista glupost...

Neka deca se sama izdvoje i pokazu sta im ide, a kod neke treba da se malo pronikne i otkrije sta je to... Individualni pristup je bitan ovde.

P.S. Ja ne vidim prepirku, samo smo izlagali stavove o temi :)

drage moje,da li ste primetile da na ovom forumu vise ne smes slobodno da kazes sta mislis ili da preneses neko svoje iskustvo bez dubokog naklona ili u napred moras da se izvinjavas za neki svoj stav,a kao obavezno moras da napomenes da nemas nameru da se prepires i da samo iznosis svoje misljenje.Mislim da je bas pozeljno da ovde bude sto vise nas sto ne misle isto da bi mogle da razmenjujemo iskustva i na taj nacin usvojimo najbolje.Pa cak i ako mislim da neko nije u pravu i to iznesem po meni je i to ok,to je moje misljenje i nemoram da se slozim ni sa kim. Zar ne? :unsure:

drage moje,da li ste primetile da na ovom forumu vise ne smes slobodno da kazes sta mislis ili da preneses neko svoje iskustvo bez dubokog naklona ili u napred moras da se izvinjavas za neki svoj stav,a kao obavezno moras da napomenes da nemas nameru da se prepires i da samo iznosis svoje misljenje.Mislim da je bas pozeljno da ovde bude sto vise nas sto ne misle isto da bi mogle da razmenjujemo iskustva i na taj nacin usvojimo najbolje.Pa cak i ako mislim da neko nije u pravu i to iznesem po meni je i to ok,to je moje misljenje i nemoram da se slozim ni sa kim. Zar ne? :unsure:

Jel se ovo odnosi na mene, da smanjim tempo? :(

Tempo ti je normalan, opusti se :) Pises ono sto mislis, zivimo u demokratskoj zemlji, "свобода слова" kao sto bi Rusi rekli ;)

Nisam ni ja cula za taj metod do sada i nije mi nesto primamljiv...

Vreme ce pokazati za sta je dete sposobno i sta u stvari zeli. Pa pokusati razviti to u njemu, podrzavati ga ali nikako nametati i ako je u tome mozda vesto i nadareno ukoliko to njega/nju naprimer ne interesuje i gusi..

Ti me zezas ili ozbiljno pitas? Ma ne odnosi se ni na koga licno,pisala sam u globalu. Verujem da se cimas ;) Ali zato uvek ima dusebriznica koje navodno smiruju situaciju,a u stvari potpaljuju vatru iz prikrajka. E takvih se treba kloniti,a one sto otvoreno kazu sta misle to mi je ok.

Da se malo vratimo na temu.Sto se tice Montesori metoda citala sam dosta o tome ali me trenutno bas nesto to i ne interesuje jer koliko sam skapirala primenjuje se od trece godine,a mi do tad imamo oho vremena da razmislimo koju cemo metodu koristit u vaspitanju :) .Sala naravno,slazem se sa Ruskinjinim stavom,da se sad ne ponavljam

pa kad se neke poruke obrisu, onda stvarno deluje da samo ja pominjem svadju ;)

Nije valjda da i toga ima???? :o

Sta ste napali devojku...Slazem se sa njom da ovde ima puno svadje i prepucavanja

Mislim da smo svi odrasli i da bi trebalo da povdemo racuna...

Mojabebo, budi malo sigurnija u sebe i ne očekuj da će ti se svi diviti i hvaliti te. Verovatno si i ti veoma mlada, pa imaš jaku potrebu za samodokazivanjem.

VRATIMO SE NA TEMU - MONTESORI METOD UČENJA!!!

Secer, bas danas sam pitala drugaricu (uciteljicu) o ovoj metodi, nije imala vremena "na siroko" da mi ispirca, ali u principu deca ne budu inteligentnija :) tj da ta metoda nema veze sa inteligencijom. Vec se razvijaju razlicite sposobnosti dece od najranijeg doba a ne po ovom nasem sablonu "e sad mu je vreme za to i to".

U Banjaluci ima vrtic ali privatni :(.

Nisam nista konkretno ti rekla ;) jel da?

:angry::huh::o

ti mi nisi familija ti si mi rod rodjeni. Tri u jedan, forever together :D:D:D

Ne trosi svoje reci na ne bitne likove,ma to nisu ni likovi....

secer,kristal slazem se sa vama,ma sto god vi rekle svaka vam je na mestu :)

secer,kristal slazem se sa vama,ma sto god vi rekle svaka vam je na mestu :)

;)

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.

Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.

Prijavite se

• Članovi/članice na temi   0 članova

No registered users viewing this page.

• Čekamo plusiće
      Započeo/la Zanna · Objavljeno
      Devojke, bas smo se raznezile i raspisale, apropo kako podneti komentare i jako jako glupa pitanja. Cesto pomislim, pa zar ti ljudi ni na tren ne pomisle kako me direktno u srce gadjaju.. Zasto neko osim clanova porodice toliko "brine" o tome? Nekada imam utisak da pojedini to namerno rade, premda me pitaju svakih nedelju dana. Zasto to rade , zasto ne pomisle na to da mozda ne mozemo. Verujte, u tom trenutku najcesce pomislim na one koji nemaju uopste mogucnost da ga ikada imaju, ja bar zivim u nadi. U mom gradu znam za bracni par koji je odselio iz tog razloga. Jako, jakoo su se tesko nosili sa tim i kada vec vise nisu mogli da podnesu odselili za inostranstvo i verujte nakon par meseci su napravili bebu..
    • VTO - procesi
      Započeo/la Nensi1984 · Objavljeno
      Neznam  ,neka clanica ce se javiti nadam se.nakon koliko vremena smes uraditi 2.VTO nakon prve?
    • Čekamo plusiće
      Započeo/la sakovac · Objavljeno
      Mm i ja smo pili zlatnu maku cisto preventive radi i njemu je pokretljivost basdobra ima najvise brzoprogresivnih. E sad da li je do make ili ne ali mislim da moze samo da pomogne. Jos mm i nije pijo bas redovno.
    • Čekamo plusiće
      Započeo/la Black Diamond · Objavljeno
      Ja nasla na netu da je ova Zlatna maka predobra i ko ima problem sa tim lenjivcima, pa ponovite nalaz ako nista kupite nju,,,Valjda se neko javi ko zna bolje o maki
    • Pamučne pelene
      Započeo/la lolipop · Objavljeno
      Imam i coki loki i daj daj pelenice a covere coki loki, i jos neke. 
  • Teme