Cveće u domu i vrtu

odgovora

Objavljeno

Hvala Brezice,sad cu pogledati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko ima fikus sobni?

Moja mama ima dosta cveca ,ali nikad se ja nisam bavila time. Pre par godina smo imali dve biljke,i omanula sam. Sad sam na poklon dobila,od muzevog brata,fikus. I htela bih da mi napokon uspe nesto.

Mi do pola prozora imamo ona zastitna stakla,tako da svetlost ne udara direktno nego od gore pada na njega. Tako sam procitala da treba. 

Znam da treba da se zaliva vodom koja je malo stajala. Ali koliko cesto? Cime se hrani? prska? Bas bih volela da mi uspe.

I sta raidite sa biljkama ako morate da odete negde na mesec dana. Ima li neki dozer koji moze sam da dodaje vodu,ili je to najbolje da neko dolazi da zaliva?

Bas bih volela da mi uspe nesto napokon,tako da pomagajte ako ga neko ima

I gde kupujem djubrivo za lisnate biljke i preparate gvozdja?

Procitala sam da se presadjuje kada koren izbaci biljku gore ili kad pukne saksija? Da li znaci da je sad ovaj za presadjivanje? Koliko vidim ovo je koren?

koy-1e311e.jpg

JEJA*, Kiki @ i Brezica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajme, cestitam! Dobila si ficus ginseng, jedan od cjenjenijih :rolleyes:

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Fikusi obozavaju sunce i svjetlo, logicno jer to je ustvari drvo koje raste na moru, bukvalno stablo. Slobodno mu obezbijedi sto svjetlije mjesto i jednom nedeljno ili u deset dana zalij po jednu obicnu casu otprilike. Ljeti i u proljece kad prodju mrazevi ako ga izneses na suncano mjesto uz cesce zalivanje, poludjece od srece, bukvalno duplo naraste. Za jako sunce ne brini, sto vise sunca, to vise raste i zdraviji i veci listici rastu. Samo da na vrucinama ne bude u suvoj zemlji, ja ljeti kad je napolju tri cetiri puta sedmicno zalijem. Po unosenju u kucu opet na sto svjetlije mjesto i smanji zalivanje da ne trune.

Taj dio sto nije u zemlji i treba tako da bude, to kod te vrste mora biti na zraku, dio korijena i stabla. Koliko vidim, mozes ga na proljece smo prebaciti u malo vecu saksiju. Ovo mjesto uz prozor mu je idealno, tu ga i ostavi. Divan ti je.

Izmenjeno od strane Brezica
Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,nisam znala koji je tacno fikus,ovo je moje upoznavanje sa cvecem tek.  Nego vidim da svuda preporucuju da se hrani sa hranom za biljke i povremeno ubaciti gvozdje za biljke kako bi zadrzao boju. Nasla bih to i ja ,pa mu ubacivala povremeno. Sigurno nece da skodi,je l`?

I da li znas da li ima da se kupi posebna bocica za prskanje cveca ili da uzemem bilo koju,operem i tako ga prskam sa vodom? 

Hvala ti puno na info. Tako sam i citala o njima,samo mi je trebao neko iskusan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam cvijeca koliko hoces, iskustva isto toliko. Slobodno pitaj. Za djubrivo jedan savjet, kupi tecno djubrivo i procitaj uputstvo dobro, koji omjer vode ide. Nemoj nikada vise djubriva da ubacujes nego sto pise i samo jednom u mjesecu zalij sa njim.

Kad se pretjera ili ubacuje jako cesto, moze spaliti biljku i ona pocrni. Zeljezo nemoj posebno da kupujes, ima ga u gnojivu. Ne treba zeljezo ni koristiti ako lisce ne zuti i ne voli ga bas svaka biljka.

A raspršivač, ja sam jedno vrijeme koristila onu bocu od sredstava za stakla, pa mi prevelike i krupne kapi kad prskam. Ustvari je orošavanje od koristi, sto sitnije kapi. Onda sam jedan dan potrosila sprej za osvjezavanje lica, znas ono sto se sitno rasprsi.. I od tada tim rosim cvijece. Ponekad, ne moras to cesce od jednom nedeljno. Tamo sigurno imas rasprsivac pravi da kupis.

JEJA* i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E super,hvala ti. Bas imam i tu bocu za sprej za lice da posluzi dok ne pohvatam gde je oprema za biljke. A sta je gnojivo?Tamo na prolece ces mi trebati oko presadjivanja. To ce biti moje prvo samostalno presadjivanje:wub:

Imala sam do skoro tecno djubrivo,i bacim ga pre nedelju dana jer nisam imala biljke. Ali eto,ko bi znao da ce me neko obradovati. Sama se mozda ne bih ni setila da kupim. Mm mi kupuje samo ono jednokratno,sto traje par dana:D

A kako funkcionise oko pelcera,i tako to?  Mogu da uzmem pa da posadim jos jedan ili da dam mami ako hoce. Kada se uzima ,posle koliko vremena i gde se uzima?

I kada ga presadjujem da li treba na nesto posebno da obratim paznju? Ili ga samo prebacim u vecu sakciju sa sve tom zemljom ili otresem staru zemlju?

I da li kupujem neku posebnu zemlju? Pretpostavljam da to ima u radnjama koje su specijalizovane za biljke.

Udavih te,izvini. Ali vidim da volis biljke,pa ne verujem da ti je tesko da delis znanje nama pocetnicima:D

Brezica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gnojivo je djubrivo, potpuno isto.

Za pelcer uzmi vrh neke od grana, da ima bar cetiri listica i samo zabodi grancicu u vlaznu zemlju,u neku manju saksiju, da ne bude prevelika. Odrzavas vlaznost, i na prozor stavi. Za oko mjesec i po trebalo bi da pusti korijen, nista ne diraj samo cekaj nove listice i znaces da si uspjela. Ja tako svo cvijece ožiljavam, direkt u zemlju, ne drzim u vodi. Znaces po izgledu grancice da li ces uspjeti, ako se drzi dobro i nakon petnaestak dana to znaci da se nesto pozitivno desava pod zemljom, samo strpljenja. U svako godisnje doba mi se primi, samo stavim na prozor. Neko prebaci najlon kesicu za zamrzivac preko pelcera, ja ne, trune tako. Ipak, najbrze ide u proljece.

 

Pa mozes, ali i ne moras da brkas zemlju oko korijena kad ga presadjujes, manji je stres za biljku. Samo stavis sloj zemlje na dno saksije, pa na to biljku onako sa starom zemljom, i okolo i po povrsini zemlju dodas. Malo pritisnes i to je to, zalijes.

Ja kupim zemlju Florabella, njemacka proizvodnja, divna, rastresita, mekana, ne zadrzava pretjerano dugo vlagu... I Plantela je odlicna. Ako ih ne nadjem, kupim bilo koji humus. Uvijek imam vrecicu zemlje u rezervi, po potrebi dodajem nekoj od biljaka na povrsinu saksije ako se slegne od zalivanja :rolleyes:

Imam Spatifilum, africke ljubicice, Kalanhoje, Scindapsus lozu, Singonijum, Krasulu, Zamioculcas, Orhideje, Fikus elasticu, Fikus Benjamin, palmu Chamadorea, aloja vera Barbadensis, Aichryson... Sreca pa imam veliki stan :lol:

 

Zelenooka ;-), JEJA* i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti puno na svim informacijama.:wub: 

I bas lepo sto imas toliko cveca,volela bih i ja malo da imam. Videcemo kako cu da se snadjem.

Brezica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma bice ok, fikusi nisu šmizle. :)

Samo mu svjetlo pruži. Javi kako ide nakon dva tri mjeseca, i je li napredovao.

Earl Grey i JEJA* volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

fotkaj taj fikus posle zime,mala bastovanko:)

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hocu,hocu^_^ Stize jedna slicica na prolece:wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Earl Grey, bilo i prošlo proljeće, dva puta obišao krug :D

Načekasmo se za sliku. Je li ti uspio uzgoj ovog ljepotana, ili je otišao u vječna lovišta?

Ja sam omađijana orhidejama Phalaenopsis, imam devet u prekrasnim bojama :wub:

Već četiri godine imala sam dvije i kad sam se uvjerila da su toooliko jednostavne i da ne rikavaju, nabavila sam im još društva. Pola pokloni od muza, pola moji pohodi po cvjećarama :D

KruelaDeviL voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je fotinija jako ljepa, nju bi zasadila za promjenu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.