Kako kontrolisati izlive besa kod dvogodisnjaka


odgovora

Objavljeno

Imam dvogodisnjaka, i jednogodisnjaka, problem je u tome sto je dvogodisnje dete vec 3 puta imalo veoma velike izlive besa (uglavnom zbog toga sto se u trenutku ne moze ispuniti neka zelja ili sta ver to bilo) pracenim skakanjem, bacanjem, vikanjem iz sveg glasa i plakanjem i to traje i veoma je zamorno, ne znam kako da se izborim sa tim sem da popustim, jer kad ne obracam paznju sve vise vice i place, takodje se plasim da jednogodisnje dete kada vidi kako se ovo prvo ponasa ne pocne isto tako i ono. Sta raditi?! :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ti ne mogu pomoci sa savjetom jer i kod mene je ista situacija sa srednjim djetetom(u aprilu ce tri god).
Ja cu se tjesiti da je to samo faza.

Zar ne postoji na forumu neka tema srodna tvom problemu? Da se ne otvara nova...

Mada kako nam forum (ne) funkcionise izgleda da sve moze da prodje. A ovih glavnih nigdje nema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da je samo faza pa da ce tako i proci ali opet dok ne prodje... :( A sto se tice toga da li ima tema ne znam tacno jer sam samo prosla kroz naslove tema nisam bas dobro propratila imali li neka vezana za ovaj problem..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proći će čim bude u stanju da se zadovoljavajuće verbalno izrazi :) Tj. što bolje vremenom  bude pričao, izražavao želje, strahove, nelagodnosti i sl., jedna po jedna će nestajati i frustracije ovog tipa. Ukratko, tek treba emotivno da sazri, ovo je vrlo tipično ponašanje dvogodišnjaka. Tebi samo treba beskonačno mnogo strpljenja i, koliko god je moguće,  nemoj popustati  ovim izlivima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ignorisem nekad,nekad prcim,nekad se derem,nekad dobije po guzi kad pretera... isto ne znam sta da radim. Nekad od besa lupa glavom o pod. :(

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Voljena , da je bar tako :) moja priča vise neko neko dete sa 4 godina, bukvalno sve priča, ali i dalje ima izlive. Čim nije po volji, plac iz sveg glasa. 

Tako da se i ja tesim da je faza . Doduse, nije tako oduvek, neko u poslednjih mesec-dva. Molim Boga da je faza. Sreća pa ispade ima samo u kuci ili u vrticu ako joj ne dam da ode da se ponovo pozdravi sa vaspitacicama. Na ulici, u parku, igralištu sreća nije tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve je do karaktera djeteta ali ja mislim da ima tu nesto i do verbalnog izrazavanja. Kao da su djeca a posebno djecaci(jer oni cini mi se kasnije progovore) 'sputani' na neki nacin time sto nesto ne mogu da verbalizuju svoje zelje i strahove tako da se slazem sa Voljenom.
Mada ova moja mladja prica u sve sesnaes' i nemoguca je kad joj nesto nije po volji, to je histerija do neba grrr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj stariji je poslednjih par "izliva" imao sa 4 godine (u situacijama u kojima je bio premoren). Sa napunjenih 5 i nešto, uravnotežio se potpuno i od tada se sa njim može komunicirati i dogovarati skoro kao sa odraslim . Prosto, jedan važan deo moždanog razvoja je tada zaokružen. Kod dvogodišnjaka još ništa od svega toga ni izdaleka nije kompletirano i oni nemaju mnogo drugih načina da iskažu očajanje i neslaganje. 

Jecy, broccoli i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

A kao savet u takvim situacijama, osim ignorisanja, mogu da predložim skretanje pažnje na nešto drugo. Kod nas se pokazalo kao efikasna metoda. Vidi, vidi, šta je ono upravo prošlo tamo?? Idemo da vidimo! Da li je ova igračka polomljena? Hajde da je zajedno popravimo! Kakav je ovo crtež u knjizi?? Itd. Mala deca obično jako kratko drže fokus na jednoj stvari (i raspoloženju) pa im je lako odvući pažnju na nešto novo.

Izmenjeno od strane Voljena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja skrecem paznju (to mislim pod pricanje) ali kod nas nekad ne pali...kad ne pali tu ili ignorisem ili se derem. I kazem retko kad dobije i po dupetu...to jenu onim sitiacijama kad se toliko dere da bi vec mogao da dobije temperatru od plakanja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos jedan problem je i to sto moje dete ne prica, tj. prica ali samo prva dva slova svake reci, jedino baba i tata kaze kako treba, razumemo se zato sto smo naravno po ceo dan zajedno i razumem taj "nemusti jezik" i pokazivanje rukama. Ali kad krene taj bes vise nece ni da pokaze niti bilo sta vec dranje uveliko, pa "ti se sad seti sta je htelo, a nije dobilo". 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni je bilo teze dok nije procao,onda je odjednom propricao i sad je lakse. Lakse u smislu sto u tomu izliva besa,vike,dranja on se dere sta zeli ili ne zeli,ali imao je napade i tada i sada. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad smo vani ili u gostima i ne pali skretanje paznje onda dam SVE samo da se smiri, a kod kuce ide u sobu na 'hladjenje', sa zatvorenim vratima naravno.

U tim trenucima i ako ga gledas ono vristi jace i jace, a tek ako mu sta kazes i najbolje presjeci tako sto bude 'izolovano'. Tako vidi da to ponasanje ne pije vode.

lulu. i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li vasi klinci i klinceze ufaraju drugu decu u naletima besa?(ili cak mozda i iz radosti)

Moj V kad pobesni,udara,gura...ali samo decu koju dobro zna. Rrciko sestrubod strica sa kojim se vidi nekad svaki dan. Nikad do sad nije napai dtemmete koje vidi prvi put. Ne pomaze nista..ni vika,ni prica,ni po duoetu a da ignorisem ne mogu. Ne zelim da udara,gura ili bilo sta nasilno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dani, moja mladja kcerkica pocupa i izlupa stariju u naletima bijesa, a u vrticu se jos nisu zalili na nju, tako da pretpostavljam da je to samo kod kuce. Isto ima obicaj da baca igracke ili da nas gadja njima.

Dok je bila jos manja, negdje oko godine, voljela je da me ujede iz dragosti, ali to je vec odavno prerasla. U vrticu na njenom odjeljenju ima jedan klinac njenog uzrasta, koji mjesecic mladji, vec dva puta ju ujeo, rasjekao joj kozu zubima i teska srca smo morali prihvatiti da je to uradio iz ljubavi <_<

Tako mala, a vec se morala suociti sa tom surovom istinom da ljubav boli :D

paper_moon i broccoli volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte deci govoriti da ih je neko udario/ujeo iz ljubavi. Pomislite kakva ocekivanja od ljubavi gradite kod svoje dece. Sutra ce cerku muz da maltretira, a ona ce misliti da je i to iz ljubavi. Uzasavam se kad odrasli bilo kakvo decje nasilje karakterisu kao ljubav. Ucite decu kako se ljubav pokazuje, u oba pravca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marg, njima je 2 godine i tesko se ispravno postaviti kako nama kao roditeljima 'zrtve' tako i roditeljima tog malog.

On je nju u oba slucaja zagrlio i umjesto da je poljubi, dobio je toliko snazan nalet emocija da ju je tako jako ujeo da joj je kozu probio. E sad naravno da sam popizdila oba puta, drugi put pogotovo, ali ja dijete razumijem jer je i moja to radila meni kad je bila oko godinu dana. Znaci zagrli me i onda ujede. Jednostavno se jos nije bila naucila da to boli i da se tako ljubav ne pokazuje.

I ja sam objasnjavala svom djetetu da to ne valja, 'plakala'..., ja vjerujem da i roditelji tog djeteta isto rade, nije im sigurno svejedno, mali ujeda i njih, ali to je faza koju ce on prevazici vremenom.

Nisam ja svom djetetu rekla da je to u redu, da je to uradio zato sto je voli, naravno da sam rekla da to ne valja, da se to ne smije raditi, da ne dozvoljava da je grli i da joj prilazi puno blizu, da ga na vrijeme zaustavi..., ali ja opet znam da maleni nije htio da je ozlijedi, nije htio da to tako ispadne, da je zaboli...

Mnogo bi mi gore bilo da znam da se to desilo jer mali ne voli moju curicu i da je to uradio jer je htio da je povrijedi i da ona place. Ne?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.