Hormoni, trombofilije i putokazi

odgovora

Objavljeno

Ivanice, imam divnog decaka, puni tri godine u ponedeljak. Zelim i tebi da uskoro setas stomacic, pa za par godinica da i ti juris jedno trogodisnje cudo. 

Leni, i kod tebe je, cini mi se, sekundarni sterilitet u pitanju? Jesi li na terapiji? Koliko ima vec da si otkrila sta ne stima? Upravo se vracam od endokrinologa. Dobila sam glukofaz, preporuke za korekciju ishrane i fizicku aktivnost, vitamin D. Dopada mi se sto zeli da tesno saradjuje sa hematologom, pa treba da joj se javim kad od njega dobijem misljenje. Nakon toga ce mi odrediti konacnu terapiju. 

Ona smatra da je mene iz koloseka izbacilo preterano dobijanje kg u trudnoci, mada to je sad sve sta bi bilo kad bi bilo. 

 

tvom deckicu zelim da uskoro dobije batu ili seku a najbolje oboje a ja i ti da za koji mesec predjemo u prvake :D

Margaritta voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivanice, imam divnog decaka, puni tri godine u ponedeljak. Zelim i tebi da uskoro setas stomacic, pa za par godinica da i ti juris jedno trogodisnje cudo. 

Leni, i kod tebe je, cini mi se, sekundarni sterilitet u pitanju? Jesi li na terapiji? Koliko ima vec da si otkrila sta ne stima? Upravo se vracam od endokrinologa. Dobila sam glukofaz, preporuke za korekciju ishrane i fizicku aktivnost, vitamin D. Dopada mi se sto zeli da tesno saradjuje sa hematologom, pa treba da joj se javim kad od njega dobijem misljenje. Nakon toga ce mi odrediti konacnu terapiju. 

Ona smatra da je mene iz koloseka izbacilo preterano dobijanje kg u trudnoci, mada to je sad sve sta bi bilo kad bi bilo. 

 

tvom deckicu zelim da uskoro dobije batu ili seku a najbolje oboje a ja i ti da za koji mesec predjemo u prvake :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav devojke, treba mi pomoc. Danas sam dobila analize na autoimuna antitela, i pozitivna sam na beta2 glikoprotein igm. Negde sam videla da ima veze za trombofilijama, da li neko zna nesto o tome da mi objasni? Kod hematologa tek sutra zakazujem za ko zna kada pa do tada barem da budem upucena... Hvala :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cure, pa vi ste sjajne. Ne mogu da vam objasnim koliko mi znace vasi saveti i podrska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leni, nemam problem sa migrenama, imala sam ceste glavobolje ali ih ne bih ih svrstala u migrene. Imam problem sa cirkulacijom, u poslednje vreme me bole vene i pre par godina mi se upalila vena na nozi bila. 

Pipi, dala mi je 750 glukofaza. Nakon misljenja hematologa je rekla da bi eventualno povecala dozu ukoliko nadje za potrebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav devojke, treba mi pomoc. Danas sam dobila analize na autoimuna antitela, i pozitivna sam na beta2 glikoprotein igm. Negde sam videla da ima veze za trombofilijama, da li neko zna nesto o tome da mi objasni? Kod hematologa tek sutra zakazujem za ko zna kada pa do tada barem da budem upucena... Hvala :)

ne brini to je izmenjivo neni su antitela bila povecana ba betaglikoprotein a kad sam radila kontrolni bilo u granici

bitnije su ove genetske a imunoloske se srede vitaminima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono što mene fascinira je da su sve moje tegobe dosadašnje ovim rezultatima razjašnjene, potkrepljene. Sada mnogo bolje razumem svoje telo i njegove potrebe i srećna sam što osećaj kojim sam se vodila poslednjih par godina nije bio pogrešan, naprotiv - ja sam samu sebe najbolje osluškivala i pratila. 

Na primer, niko nije mogao da shvati kada sam krenula sa dijetom zašto ne smem da pojedem ama baš ni mrvicu slatkiša. Pa su me smarali - haaajde, šta će ti faliti od kockice čokolade? Kako si tvrdoglava, baš ništa nećeš? A ja sam osećala i objašnjavala da sve dok ne jedem slatko, ja prosto imam "drugačiju glad" - glad koju mogu da istrpim, koja nije agresivna. Ako bih pojela i mrvu slatkog, posle pola sata-sat bih bila kao vuk, morala bih nešto da jedem i to ne normalno da jedem. A to je tačno bilo od tog pada šećera naglog. I da ne nabrajam dalje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E super! hvala ti puno :) Ta ostala antitela su super, nema nista osim bete2. Spremam se za drugu vto pa se plasim da nije trombofilija i da se desi da ne iznesem trudnocu, zato pitam. Svakako cu ici kod dr. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E super! hvala ti puno :) Ta ostala antitela su super, nema nista osim bete2. Spremam se za drugu vto pa se plasim da nije trombofilija i da se desi da ne iznesem trudnocu, zato pitam. Svakako cu ici kod dr.

oni imunoloske proveravaju bar puta ako svaki put postoji problem onda daju terapiju...opusti se ko sto reko ove 4 genetske su naj bitnije i konacne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono što mene fascinira je da su sve moje tegobe dosadašnje ovim rezultatima razjašnjene, potkrepljene. Sada mnogo bolje razumem svoje telo i njegove potrebe i srećna sam što osećaj kojim sam se vodila poslednjih par godina nije bio pogrešan, naprotiv - ja sam samu sebe najbolje osluškivala i pratila.

Na primer, niko nije mogao da shvati kada sam krenula sa dijetom zašto ne smem da pojedem ama baš ni mrvicu slatkiša. Pa su me smarali - haaajde, šta će ti faliti od kockice čokolade? Kako si tvrdoglava, baš ništa nećeš? A ja sam osećala i objašnjavala da sve dok ne jedem slatko, ja prosto imam "drugačiju glad" - glad koju mogu da istrpim, koja nije agresivna. Ako bih pojela i mrvu slatkog, posle pola sata-sat bih bila kao vuk, morala bih nešto da jedem i to ne normalno da jedem. A to je tačno bilo od tog pada šećera naglog. I da ne nabrajam dalje.

ja sam taj problem imala sa testeninom...jako mi nedostaju mudle mada mi se omaknu..

meni je dr rekao da mpgu da pojedem kolac kad mi se jede ali ne stalno

napravim ja sebi kolac sa stevijom i integralnim brasnom pa se malcice zasladim

a voce obozavam ali i ono je ograniceno :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

 

Leni, nemam problem sa migrenama, imala sam ceste glavobolje ali ih ne bih ih svrstala u migrene. Imam problem sa cirkulacijom, u poslednje vreme me bole vene i pre par godina mi se upalila vena na nozi bila. 

Pipi, dala mi je 750 glukofaza. Nakon misljenja hematologa je rekla da bi eventualno povecala dozu ukoliko nadje za potrebno.

E pa to, uglavnom cirkulacija i jeste problem kod nas sa mutacijama :) Kao i glavobolje, zbog losijeg protoka materija. Mada, to su toliko ceste mutacije da se jos uvek ne zna sa sigurnoscu kako i zasto dodje do problema sa/u trudnoci.

Ja sam otkrila kada sam posle dve normalne trudnoce imala dva pobacaja. Nisam mogla da opet udjem u pricu o trudnoci a da nesto ostavim nerazjasnjeno. "Desava se"  za mene nije odgovor. Onda sam dobila rezultate, bila kod hematologa, promenila nacin ishrane, pocela sa meditacijama, krenula na aerobik i vrlo brzo ostala opet u drugom stanju. Bila sam na terapiji, Fragmin od 2500, porodila se prirodno, imala predivnu trudnocu i dobila jos divniju devojcicu :) 

Tebi zelim da uskoro vidis dve crtice i da kroz trudnocu prodjes kao po paperju :) 

Margaritta voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E super! hvala ti puno :) Ta ostala antitela su super, nema nista osim bete2. Spremam se za drugu vto pa se plasim da nije trombofilija i da se desi da ne iznesem trudnocu, zato pitam. Svakako cu ici kod dr. 

obavezno reci dr

ili pitaj imunologa

Meni je jedan nalaz bio granican i ponavljali su mi svaka 3 meseca dok nisam otisla kod imunologa da mi objasni. I vise ga nisam ponavljala :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila danas kod hematologa. Kaže da moje mutacije nisu ništa i da za to ne treba nikakva terapija. Dao mi je da vadim krv iz uha i kompletnu ks, ako je i to ok, ne moram dolaziti uopšte, ako nije, onda da se vidimo još jednom. Nešto sam se smorila, nadala sam se da će me "pokriti" bar nekim lekom. Kaže i on da ginekolozi često jesu za fraksi (moja dr jeste, npr.), dok oni nisu. Ali ne poriče da nije baš tu sve jasno oko fraksija. Ne daje se za određene mutacije zvanično i bebe nema i nema, a onda se nekako da pa onda nekako nekim čudom bebe ima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila danas kod hematologa. Kaže da moje mutacije nisu ništa i da za to ne treba nikakva terapija. Dao mi je da vadim krv iz uha i kompletnu ks, ako je i to ok, ne moram dolaziti uopšte, ako nije, onda da se vidimo još jednom. Nešto sam se smorila, nadala sam se da će me "pokriti" bar nekim lekom. Kaže i on da ginekolozi često jesu za fraksi (moja dr jeste, npr.), dok oni nisu. Ali ne poriče da nije baš tu sve jasno oko fraksija. Ne daje se za određene mutacije zvanično i bebe nema i nema, a onda se nekako da pa onda nekako nekim čudom bebe ima. 

E ne znam, svaki hematolog prica svoju pricu. Za ove tvoje i moje mutacije znam da je diskutabilno ali posle dva pobacaja se ne gata. I moj gin. je rekao da mozda i ne bi davao a hem. je htela ovu najnizu dozu. Sad, da li ne daju zato sto bi onda morali da daju velikom broju trudnica(a to je zaista skupa terapija) ili sto zaista nema osnova... 

Pisala sam vec o aspirinu, hematolozi koji rade na istom odeljenju se ne slazu kad je u pitanju njegova upotreba.

Ne znam sta da ti kazem sad osim da konsultujes jos jednog hem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ovog meseca dala preko 400 evra na analize. Ne zalim, nisam htela da cekam, dosta toga znam da mi ne bi ni dali drzavno, i neka sam. Ali danas sam coveku pljunula 4500 din. za dva minuta "posla", tek da mi kaze da je sve u redu i da ne moze da mi pomogne. Bojim se da bih po drugo misljenje isla tek kad proverim ko zaista ima drugacije misljenje. Evo danas opet imam spoting, boluckanje stomaka, sve simptome kao proslig meseca kad sam imala biohemijsku. I nemam snage za nove testove, nove radosti i nove brige. Slavim detetu rodjendan za vikend, ako do ponedeljka ne prokrvarim, uradicu test pa onda jovo nanovo, ja sam stvarno uradila sve sto je do mene, ne znam vise sta da radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ovog meseca dala preko 400 evra na analize. Ne zalim, nisam htela da cekam, dosta toga znam da mi ne bi ni dali drzavno, i neka sam. Ali danas sam coveku pljunula 4500 din. za dva minuta "posla", tek da mi kaze da je sve u redu i da ne moze da mi pomogne. Bojim se da bih po drugo misljenje isla tek kad proverim ko zaista ima drugacije misljenje. Evo danas opet imam spoting, boluckanje stomaka, sve simptome kao proslig meseca kad sam imala biohemijsku. I nemam snage za nove testove, nove radosti i nove brige. Slavim detetu rodjendan za vikend, ako do ponedeljka ne prokrvarim, uradicu test pa onda jovo nanovo, ja sam stvarno uradila sve sto je do mene, ne znam vise sta da radim.

definitivno trazi drugo misljenje...i ne ocajavaj,polako i smireno

kod nas za te mutacije dobija se fraxi od 0,3 i folna al eto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima! Devojke, imam jednu drugaricu koja nikako ne može da iznese trudnoću. Lako ostaje trudna, ali svaki put ili beba ne oživi ili srce prestane da kuca u jako ranom periodu. 

Koje sve analize bi trebalo da uradi?

Ne znam da li sam na pravoj temi. Ako nisam, uputite me gde da se obratim za savet.

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ogtt test sa insulinemijama, kao i test na urodjene i stecene trombofilije. Pod uslovom da je fizicki sve u redu, da materica nema priraslica i polipa, i da je genetika sa oboma u redu...

Cintia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ogtt test sa insulinemijama, kao i test na urodjene i stecene trombofilije. Pod uslovom da je fizicki sve u redu, da materica nema priraslica i polipa, i da je genetika sa oboma u redu...

Hvala Coje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ovog meseca dala preko 400 evra na analize. Ne zalim, nisam htela da cekam, dosta toga znam da mi ne bi ni dali drzavno, i neka sam. Ali danas sam coveku pljunula 4500 din. za dva minuta "posla", tek da mi kaze da je sve u redu i da ne moze da mi pomogne. Bojim se da bih po drugo misljenje isla tek kad proverim ko zaista ima drugacije misljenje. Evo danas opet imam spoting, boluckanje stomaka, sve simptome kao proslig meseca kad sam imala biohemijsku. I nemam snage za nove testove, nove radosti i nove brige. Slavim detetu rodjendan za vikend, ako do ponedeljka ne prokrvarim, uradicu test pa onda jovo nanovo, ja sam stvarno uradila sve sto je do mene, ne znam vise sta da radim.

Da li si ga mozda pitala za aspirin? Mada pretpostavljam da bi rekao da ne treba jer vec zastupa stav da tvoje mutacije nisu za terapiju.

Pisale smo vise puta pisale o tome, a sve mi koje imamo iskustva sa mutacijama smo bile kod razlicitih hematologa i mogle smo da uporedimo, hematolozi se jako razlikuju u pogledu misljenja o terapiji za urodjene mutacije i njihovog uticaja na trudnocu.

Iskreno, nije me iznenadio njegov stav jer ga mnogi hematolozi zastupaju.

S obzirom da si ti vec imala dva spontana, za mene licno nema sumnje da mutacije rade (ili i IR, a to je nazalost povezano). 

Ti ces svakako poceti sa terapijom za IR, koji isto tako moze da pravi velike probleme oko zaceca, tako da si tu pokrivena.

Ja cu ti dati sledeci savet, a neka me ostale devojke isprave ili koriguju.

1. Slobodno i bez ikakve bojazni uvedi aspirin protekt od 100 ili kardiopirin od 75. Uticace samo na cirkulaciju i bolju prokrvljenost materice.

2. Kada budes ugledala dve crtice odmah uradi d-dimer, ako bude bio dobar, za nedelju dana maksimum dve uradi ponovo i u zavisnosti od rezultata ces odluciti kod kog hematologa ces otici, da li kod istog ili kod nekog drugog, ako ne bude dobar onda odmah ides kod hematologa.

Ponovicu jos jednom, nije na odmet, a uvek moze znaciti svima koji budu citali ovu temu i koji budu u dilemi.

Ne ukljucuje svaki hematolog za pai i mthfr mutacije antikoag. terapiju unapred da tako kazem (moj je jedan od njih), ali ukoliko dodje do veceg skoka d-dimera, svaki (normalan) hematolog ce svakako ukljuciti terapiju, tako da je ova analiza vrlo vazna za sve sa mutacijama, a narocito za nas koje smo bez terapije jer do skoka d-dimera i poremecaja koagulacije moze doci bilo kada u toku trudnoce i jedno vreme nakon porodjaja.

Nadam se da sam ti makar malo pomogla.

Ja sam sigurna da ces ti vrlo brzo doci do svog cilja, ne brini :)

 

 

Margaritta, kaficica i ivannnica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pipi, nisam ga pitala. Baš je bio izričit da nije ni za kakvu terapiju. Nekako sam se osećala kao da sam ja sad tu došla njega da prevarim sa tim mojim mutacijama a on je mene kao sad tu provalio pa mi neće dati terapiju. Pritom je naglasio više puta, jer sam mu rekla da moja endokrinološkinja traži njegovo mišljenje jer smatra da su IR i trombofilije povezane, da on prvi put u životu čuje za tu vezu. Da jedinu vezu on vidi u problemima sa štitnom i trombofilijom, a meni je štitna super. 

Ja sam već na terpaiji za IR, prilično je dobro podnosim. U sredu ću otići opet do endokrinološkinje, rekla mi je da joj se javim sa mišljenjem hematologa. Kljukam se vitaminima raznim takođe, i folnom. 

Ne volim da izigravam sama svog doktora, ali ispada da moram. Takođe se moram javiti mojoj ginekološkinji sa svim ovim nalazima i izveštajima, baš me zanima šta će mi ona reći, jer ona je, kad je videla moje rezultate, rekla - "kao što sam i mislila, imate trombofiliju". Tako da se ona s tim ne bi zezala, verovatno će me staviti i sama na aspirin. 

Hvala ti za savete, i sama sam tako nešto mislila, samo se bojim na svoju ruku, pa ću ipak videti sa mojom dr. 

Može li mi neko koga ne mrzi objasniti šta je D dimer, znam da se proverava u trudnoći, ali meni su trombofilije generalno van domašaja za razumevanje, uvek s enegde na pola puta izgubim u pokušaju da mi stvari budu logične. Sa ostalim stvarima nemam taj problem. :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pipi, nisam ga pitala. Baš je bio izričit da nije ni za kakvu terapiju. Nekako sam se osećala kao da sam ja sad tu došla njega da prevarim sa tim mojim mutacijama a on je mene kao sad tu provalio pa mi neće dati terapiju. Pritom je naglasio više puta, jer sam mu rekla da moja endokrinološkinja traži njegovo mišljenje jer smatra da su IR i trombofilije povezane, da on prvi put u životu čuje za tu vezu. Da jedinu vezu on vidi u problemima sa štitnom i trombofilijom, a meni je štitna super. 

Ja sam već na terpaiji za IR, prilično je dobro podnosim. U sredu ću otići opet do endokrinološkinje, rekla mi je da joj se javim sa mišljenjem hematologa. Kljukam se vitaminima raznim takođe, i folnom. 

Ne volim da izigravam sama svog doktora, ali ispada da moram. Takođe se moram javiti mojoj ginekološkinji sa svim ovim nalazima i izveštajima, baš me zanima šta će mi ona reći, jer ona je, kad je videla moje rezultate, rekla - "kao što sam i mislila, imate trombofiliju". Tako da se ona s tim ne bi zezala, verovatno će me staviti i sama na aspirin. 

Hvala ti za savete, i sama sam tako nešto mislila, samo se bojim na svoju ruku, pa ću ipak videti sa mojom dr. 

Može li mi neko koga ne mrzi objasniti šta je D dimer, znam da se proverava u trudnoći, ali meni su trombofilije generalno van domašaja za razumevanje, uvek s enegde na pola puta izgubim u pokušaju da mi stvari budu logične. Sa ostalim stvarima nemam taj problem. :D

 

Margarita, najprostije-d dimer ukazuje na postojanje nekog krvnog ugruska.

To je u stvari i fora sa trombofilijama. Telo je u ljubavi sa trombovima :) To nije stanje, nije bolest, samo povecana sklonost tela da proizvodi krvne ugruske. E sad, telo u trudnoci  prirodno proizvodi vise nego van nje kako bi sprecilo mogucnost krvarenja. Ako dodje do budjenja mutacije, neki mali maleni ugrusak moze da spreci da izmedju mame i bebe dodje do razmene zivotno vaznih materija...i srce prestane da kuca :( 

Moj ginekolog je pred porodjaj rekao "hematolozi nek rade svoj a mi cemo svoj posao", ipak su gin u tesnoj vezi sa trudnicama, razumeju spontane pobacaje, sterilitet, a hematolozi ne. Posavetuj se sa gin. Gin mi je rekao da su zenama nekad davali aspirin, pre uporrebe NMH, u vreme kad se nije znalo zacpostojanje ovih gena. Aspirin prolazi kroz posteljicu a NMH ne, to je razlog zasto radije daju ove druge.

Verujem da ces naci odgovore na svoja pitanja i da ce sve biti u redu.

ivannnica i Margaritta volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leni je sve lepo objasnila, ja cu jos samo dodati da aspirin protect odnosno baby aspirin i sve te male doze aspirina nisu terapija ukoliko dodje do skoka d-dimera i vecih problema sa koagulacijom, oni su samo preventiva i obezbedjuju bolju cirkulaciju krvi kroz matericu i kasnije posteljicu.

Jako mi je zao sto se hematolozi kod nas ne bave dovoljno ovom nasom problematikom. Izgleda da endokrinolozi vise citaju novije studije jer je meni endokrinolog prva i rekla za mutacije i da ih uradim, ali ja nisam tada vec godinu i po kasnije. I ona mi je i savetovala da pocnem sa aspirinom.

I jos jedna info, ima na netu bas saj o folicplusu, aktivnim folatima i svi sa mthfr mutacijama bi trebalo to da procitaju.

Jedna clanica je samo spomenula da joj je hematolog savetovao aktivni oblig folne umesto folne kiseline.

ivannnica i Margaritta volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

slazem se sa pipi mozes slobodno kardiopirin od 75 ili aspirin protekt folnu prati d-dimer ali za IR terapiju mada ona meni ne deluje zabrinjacajuce

zadnji put (24.8) bila kod hematologa na kontroli i po nov izvestaj i pitala je dali je neka mutacija povezana sa IR i rekla je sledece da pacijenti cesto povezuju zatovsto se poklopi nekako da imajuboba ali da nije povezano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Našla sam sajt Folic Plus, hvala vam. Da li ste naručivale online, ili kupovale u apoteci? Koji još proizvođači postoje, šta mi preporučujete? 

Takođe, ako znate neke dobre strane ili domaće stručne sajtove koji se bave ovom problematikom, značila bi mi preporuka. Guglam, čitam, informišem se, da skratim vreme do sledećeg pregleda. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.