Hipertonus kod beba

odgovora

Objavljeno

I ja se upisujem u one sa hipertonicnim bebama. Mi smo imali vezbicu za hipertonus i time smo za manje od 2 meseca resili problem zabacivanja glave i trzanja.

Sad cu da idem na temu hipertonusa kod bebe (postavila je Ana link) i napisati vezbice koje smo mi radili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj je bebac sa 3 meseca dobio dijagnozu hipertonusa. Bio je jako u grcu, a nije se opustao cak ni kad spava. Dobili smo vezbice, radili smo ih redovno, a na kontroli posle dva meseca doktorka je rekla da nemamo vise hipertonus. Dobio je novu dijagnozu "motorika zaostala u razvoju", ali to cu na drugoj temi.

Mi smo imali vezbe koje su nam stvarno mnogo pomogle, u pocetku je plakao kada pocnemo da ih radimo, posle je bio miran, a na kraju je bio srecan kad radimo vezbe. Sada voli nove vezbe koje radimo za razvijanje motorike.

Vezbe koje su nam pomogle za hipertonus su sledece

- Lezi na ledjima. Noge mu se ukrste i pblize telu, tako se drze jednom rukom, a drugom rukom mu se podigne glavica i onda mu se spoje stopala i celo. Takodje dok lezi na ledjima, da mu se glava savija na levu stranu, pa na desnu, da opusti misice vrata. To nam je pomoglo kod zabacivanja glave unazad i kod hipertonusa u ledjima.

- Stavi se na stomak, ruke mu se izvuku ravno ispred tela tako da se osloni na laktove, a da mu laktovi budu ispred ramena. Jednom rukom mu se drzi guza pritisnuta uz podlogu (da je ne podize), a drugu ruku mu staviti preko ledja i blago ga zanositi u stranu levo-desno da se on odupire laktovima koliko moze. To nam je dosta pomoglo kod hipertonusa u rukama.

- Lezi na ledjima, noge su mu ispravljene jedna do druge. Uhvate mu se noge za listove i primaknu do stomaka, onda se rasire, vrate paralelno i isprave. Na istu varijantu idu i kruzni pokreti - noge ispravljene paralelno, saviju se u kolenima ka stomaku, rasire i napravi krug da mu se ponovo nadju u polozaju da su ispravljene paralelno. Tako noge zajendo, pa pojedinacno, dok se jedna vrti u krug, druga se drzi cvrsto ispravljena uz podlogu. I vezba voznje bicikla sa nogama.

- Vezbica (pre bih napisala uzivancija) za opustanje da se beba stavi na sredinu cebeta, krajevi cebeta da se podignu i da beba bukvalno upadne u cebe kao u onu lezaljku sto se razapne izmedju dva drveta. Onda se spoje sva 4 kraja cebeta tako da se beba bukvalno nadje u fetusnom polozaju i onda se blago ljuljuska levo desno. On je meni par puta posle vezbi ovako u cebetu zaspao.

Mi smo za 2 meseca ovih vezbi izlecili hipertonus i nadam se da ce nekome nase iskustvo pomoci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, potreban mi je savet, pošto već više ne znam šta činiti. Našoj devojčici je dijagnostifikovan hipertonus na prvom pedijatrijskom sistematskom pregledu i od tada smo na vežbama u Sokobanjskoj koje su nam sad proređene na jednom u dve nedelje, pošto beba ne kasni sa razvojem, niti ima zaostatka patoloških refleksa. E sad, nevolje su počele kada je beba počela da se prevrće (još početkom trećeg meseca). Od tada se ne sećam da je spojila više od tri sata spavanja bez buđenja i histeričnog plača. Sada je u fazi da se četvoronoške klati (priprema za puzanje) i kada zaspi, nakon silnog tumbanja po krevecu, počne da se tako klati, probudi se i plače. Kad je uzmemo i počnemo ponovo da je uspavljujemo, izvija se, čupa se i jedva nekako zaspi nakon nunanja. I tako nekoliko puta tokom noći. Opcija "ostavi je da se isplače" za nas ne postoji, pošto ne može sama da se umiri. Ima li neko neku ideju/savet/bapsku foru kako da joj pomognemo oko spavanja? Veoma mnogo bi nam značilo bilo šta, pošto ćemo prsnuti od nespavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

maoje iskustvo je da se spava iskljucivo u fetus polozaju. petar je spavao vecinom na ledjima i onda bih mu drzala noge savijene u kolenima do stomaka,a kad zaspi stavljala sam mu jastuk ispod nogu. preko dana nije ni pokusavao da spava.

Ukoliko nisu i zubi u pitanju, mislim da bi trebali da kazete doktorki za to nespavanje.

nama su inace rekli da je sa 5 meseci za hipertonicne bebe rano za pripremu za puzanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedijatrica nam je rekla da su desni napete i da zubi mogu da izbiju svakog časa, ali i za dva meseca. A to sa stavljanjem bilo čega ispod nogu kod nje nije opcija, pošto toliko nemirno spava da se najčešće okrene za 180 stepeni u roku od 15 minuta (tamo gde smo joj stavili glavu, nađemo noge). A za pripremu za puzanje jeste rano, ali nije mi poznat način da je sprečim, pošto to radi skoro stalno dok je budna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima hipertonus dijagnostikovan od rodjenja. Imala sam jako tezak porodjaj, koji se nakon 10 sati mucenja i opadanja srcanih tonova bebe zavrsio carski, plodova voda je bila zelena, pupcanik oko vrata, bebac isao ceono. Takodje pati od refluksa od rodjenja i imao je jaku urinarnu infekciju od eserihije.

Rekli su mi da cemo raditi vezbice, ali da je jos rano, da sacekam prvu kontrolu, pa ce nam pedijatar reci. Sa svojih 15 dana je lezao u Tirsovoj zbog povracanja i rad je ustanovljen refluks, a za hipertonus mi nista nisu rekli.

Dobila sam uput za fizijatra u sokobanjskoj, pokusavam vec mesec dana da zakazem prvi pregled, rekli su mi da nema termina do juna. Nadam se da nece biti kasno, sada ima dva i po meseca. Dosta je cvrst, dok spava na strani glava uvek okrece gore a stomak napred pa se tako izvija, ne pomaze nista iza ledja. Poceo je da se krece po krevetu dok lezi na ledjima, pa ga ujutru nalazim poprecno ili na drugom mestu. Ruke su mu uglavnom u pesnici sa palcem unutra. Cak i kad me uhvati za bluzu palac je u saci. Kad se uzbudi mnogo trese rucicama i mlati nozicama i tad obavezno krece i povracanje. Ne voli da je na stomaku, ja ga povremeno stavljam, on place i buni se. Najvise mu prija da se nosi uspravno kao za podrigivanje, ali je tada ispravljen. Ima i levi tortikolis.

Hipertonus se bio jedno vreme popravio, da bi se opet pogorsao. Mislim da takodje ima veze sa refluksom, i on se pogorsao pa valjda kad ga on muci onda se izvija i zabacuje glavu. Videla sam na forumima da se majke cija deca pate od refluksa isto zale na izvijanje. Da li vasa deca obilnije bljuckaju i povracaju satima posle obroka i muci ih kiselina? Da li mozete da mi preporucite dobrog fizijatra u sokobanjskoj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne verujem da ce biti kasno jer smo mi isli na vezbice sa dva i po i to smo radile skroz pogresne vezbe,mala se jos vise grcila,uvjala vidim ja cudno i za 3-4 nedelje odem na kontrolu i kazu da je stanje jos gore nego onda! Objasnom sta sam joj radila,ostala je dr bez texta. Poslala nas na vezbice sa drugim fizioterapeutom i eto,startovale sa 3 i po meseci,evo sada dve nedelje vezbamo i znas kako je bolja,ne izvija se kad spava,glavu jos uvek baca unazad ali mnoogo manje nego ranije ispravila je pokreter,nisu vise oni patoloski-bolesni. Sad ume i da se okrene na stranu kao svaka beba i ne izvija se kad to radi. Samo su nama rekli da ne stajemo do sestog meseca ali i redovno da diemo na kontrole jer valjda do sestog mora da sedne i ako sedne do tada onda moj motorika nece kasniti za ostalom decom. Ne brini nije strasno,vezbe su super a bebice kao mali majstori.sve isprave dok su tako mali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.