Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

A ja čula da nisu odobrili.... ovo je super :)

Jel išlo sve na račun ili na ruke?

na racun..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jos jedno pitanje.....dal je ok da su doprinosi 13000 na platu od 21000 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jos jedno pitanje.....dal je ok da su doprinosi 13000 na platu od 21000 ?

Mislim da su visoki .... ja mislim da su doprinosi 35-40% od neto plate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok maki hvala ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stiglo mi je resenje na prosečnu bruto zaradu od nekih 25000, primam 100% ali pise i da se utvrđeni iznos umanjuje za poreze i doprinose. Koliko cu ja onda da primam narednih godinu dana? :blink:

Ukoliko ti je radni odnos u DOO firmi onda na bruto iznos od 25,000 neto je 18,311 din. a ako si paušalac onda je oko 13,500 din ali u tom slučaju (pošto je naknada niža od minimalca bi imala više negde oko 18,000 din).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jos jedno pitanje.....dal je ok da su doprinosi 13000 na platu od 21000 ?

Za neto platu od 21,000 din, bruto je oko 29,000 din.

deo oslobođen poreza je oo 6,554 a deo za doprinose i porez je oko 13,075 din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, hvala. Jeste doo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na čemu Mmmoj, sticajem okolnosti znam ali me baš čudi da si dobila niži obraču tj refundiranje od onoga što si primala tj prijavljena.

A reci mi koliko dugo radiš tj koliko dugo primaš tu platu? Jer oni uzimaju primanja u zadnjih 12 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana prijavljena sam od 1.1.2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me moze li mi neko pojasniti razliku izmedju porodiljskog bolovanje i bolovanja radi nege deteta...Tacnije sta mene interesuje jeste kada se predaju obrasci na refundaciju koliko traje porodiljsko bolovanje...Moja poslednja doznaka koju sam dobila kada sam bila na komisiji glasi na 03.07. pa do daljnjeg, planirani datum porodjaja je bio 31.07. a ja sam se porodila 18.07....znaci zanima me koji datum stavljam na njihovom obrascu za porodoiljsko pocetni je 03.07. a krajnji? e to mi nije jasno... Molim vas ako neko moze da mi da tacan odgovor da bi mogla da predam obrasce na refundaciju...

Zahvlana unapred... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me moze li mi neko pojasniti razliku izmedju porodiljskog bolovanje i bolovanja radi nege deteta...Tacnije sta mene interesuje jeste kada se predaju obrasci na refundaciju koliko traje porodiljsko bolovanje...Moja poslednja doznaka koju sam dobila kada sam bila na komisiji glasi na 03.07. pa do daljnjeg, planirani datum porodjaja je bio 31.07. a ja sam se porodila 18.07....znaci zanima me koji datum stavljam na njihovom obrascu za porodoiljsko pocetni je 03.07. a krajnji? e to mi nije jasno... Molim vas ako neko moze da mi da tacan odgovor da bi mogla da predam obrasce na refundaciju...

Zahvlana unapred... :unsure:

Porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta

Član 94.

(1) Zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja (u daljem tekstu: porodiljsko odsustvo), kao i odsustvo sa rada radi nege deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana.

(2) Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.

(3) Porodiljsko odsustvo traje do navršena tri meseca od dana porođaja.

(4) Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana, od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva iz stava 2. ovog člana.

Dakle početak porodiljskog ti piše na doznaci u gornjem levom uglu "za potpunu sprečenost za rad od....." pa piše datum (verovatno 03.07.2011) e to ti je početak a kraj porodiljskog ti je 18.10.2011.

Odsustvo sa rada radi nege deteta počinje od 19.10.2011 pa do 02.07.2012.(zaključno sa tim datumom)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana prijavljena sam od 1.1.2011.

E pa zato ti je niže jer nisi bila u stalnom odnosu 12 meseci pa su za te mesece za koje ti "fali" uzimali 50% od primanja prosečne mesečne plate u Srbiji.

PS izvini što pre nisam odgovorila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Ana,

Hvala VAm puno na informaciji, puno ste mi olaksali. Bilo mi je bitno da dobijem tu informaciju kako bi pravilno popunila njihov obrazac da me ne bi slali nazad u firmu na ispravku.

Hvala od srca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na čemu Dletova mama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

verovali ili ne ja sam se sokirala danas kada su mi u dy vracar produyili bolovanje samo mesec dana.jos uvek ne mogu da dodjem sebi....pa kako ja da upisem dete u obdaniste kada ne mogu deca do godinu dana,rodjendan mu je 26.11 a meni bolovanje istice 10.12,strasno.znaci tek od 5.12 moze da podje u obdaniste .ceo dan me boli gflava,poludecu......ja sam bila ubedjena da ce mi dati bar tri meseca ali nista od toga.kakva su vasa iskustva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

verovali ili ne ja sam se sokirala danas kada su mi u dy vracar produyili bolovanje samo mesec dana.jos uvek ne mogu da dodjem sebi....pa kako ja da upisem dete u obdaniste kada ne mogu deca do godinu dana,rodjendan mu je 26.11 a meni bolovanje istice 10.12,strasno.znaci tek od 5.12 moze da podje u obdaniste .ceo dan me boli gflava,poludecu......ja sam bila ubedjena da ce mi dati bar tri meseca ali nista od toga.kakva su vasa iskustva

Poštovana Nensika, nešto više o produžetku bolovanja možete pročitati na temi "Produžetak porodiljskog" Klikni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima od Marije i Branci :)

Mi smo nove ovdje, pa se ne snalazimo bas najbolje :rolleyes:

Jeli zna neko da mi kaze koliko treba da se bude u radnom odnosu da bi se ostvarilo pravo na porodiljsko.

Prosle godine je to bilo min. 6 mjeseci i 15-tak dana.

Ja sam bila fiktivno prijavljena 6 meseci pre trudnickog (otvorila sam ga mesec dana pre porodjaja). Nakanadu sam dobila samo 10 dana posle uplacivanja doprinosa za taj poslednji sesti mesec mog navodnog rada. U mom slucaju je za sad pozitivno iskustvo sa refundacijom od strane drzave mada se mnogi zale da im kasni porodiljsko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo sam vec poslala gradu Beogradu kao pitanje ali nema odgovora jos uvek:

Postovai,

Moje pitanje se odnosi na isplatu i refundaciju tokom porodiljsko bolovanja. U momentu uzimanja porodiljskog bolovanja bicu prijavljena i u radnom odnosu nesto vise od tri meseca. Znam da dobijam 60-65% tokom bolovanja, moje pitanje je cega je to 60-65%. Da li je to od ukupne moje plate ili od nekog proseka koliko sam nasla na raznim forumima. Da li se doprinosi u mojoj situaciji uplacuju 100% ili su i oni umanjeni i da li su doprinosi poslodavcu refundirani u kompletu. Takodje da li je sve sto je uplaceno tokom porodiljskog bolovanja poslodavcu u nekom momentu refundirano. Moja plata trenutno je 40 000 i ako bi primala 60% od tog iznosa to ne bi bio problem, ali da li je moguce da cu primati 60% od nekog proseka u drzavi i ako je tako koliko iznosi taj prosek. Zamolila bih vas za sto jednostavniji odgovor jer moje baratanje terminima nije sjajno a i ovako sam vec dovoljno zbunjena.

Pozdrav

Nina

E sada, realna situacija je da ce mene drugarica prijaviti kod nje u firmi, ja cu joj davati pare za doprinose za otprilike 4 meseca, onda cu otici na porodiljsko. Na trudnicko necu ici. Problem je sto ne znam koliko ti doprinosi mene kostaju? Npr. ako je plata 40 000 rsd koliko su doprinosi tj. moj trosak? I jako jako jako mi je bitno da ona kada mi vec cini uslugu nema nikakve troskove vec da sve bude refundirano.

E sada ja sam kao nesto izracunala ne znam da li sam u pravu. Posto se gleda zadnjih godinu dana a za mesece koji nedostaju racuna se 50% prosecne zarade koja iznosi oko 22000 racunica bi trebala da je sledeca.

Prijava 4 meseca na 40 000 i jos 50% proseka za 8 meseci (dok ne dodjem do godinu dana) na 21 900 izgleda otprilike ovako

(40000*4)+(8*21900)=335200/12=27933 rsd

60% od 27933 =16759 rsd

Ako je sve ovo moje dobro da li to znaci da cu primati 16759 dinara narednih godinu dana kao platu na porodiljskom? Da li je moguce samo toliko?

Znaci najbitinija 3 pitanja:

Koliko para ja primam na porodiljskom ako sam prijavljena 4 meseca na platu od 40 000?

Da li je njoj sav trosak koji ima za to vreme refundiran i ako nije koliko ja jos treba njoj da dodam?

Koliko bi mene sve to kostalo da "ulozim" dok ne dodje momenat refundacije?

Pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima, prvi put pisem ovde. Iz Novog Sada sam i uskoro ulazim u 8 mesec trudnoce. Bila sam presrecna kada su doneli zakon da trudnice u Novom Sadu dobijaju 100% bolovanje. Imam stalno resenje i prijavljena sam vise od 3 god. Plata mi je bila oko 23.000 i dobijala sam je preko racuna. Mislila sam da ce od tog iznosa odbiti samo prevoz, medjutim, odbili su i regres i topli obrok, tako da sam dobila 17.000. Nisam mogla da verujem. Ali sta je tu je. Porodiljsko bi trebala da otvorim negde krajem decembra i znam da tih narednih godinu dana placa drzava. E sad me zanima koliki je to iznos. Da li ovih 17.000 kao do sada ili neki drugi? Hvala unapred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci najbitinija 3 pitanja:

Koliko para ja primam na porodiljskom ako sam prijavljena 4 meseca na platu od 40 000?

Da li je njoj sav trosak koji ima za to vreme refundiran i ako nije koliko ja jos treba njoj da dodam?

Koliko bi mene sve to kostalo da "ulozim" dok ne dodje momenat refundacije?

Pozdrav svima

Ukoliko poznaješ nekog ko je knjigovođa - može sve da ti izračuna. Meni je računala kolegina žena u paru. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima, prvi put pisem ovde. Iz Novog Sada sam i uskoro ulazim u 8 mesec trudnoce. Bila sam presrecna kada su doneli zakon da trudnice u Novom Sadu dobijaju 100% bolovanje. Imam stalno resenje i prijavljena sam vise od 3 god. Plata mi je bila oko 23.000 i dobijala sam je preko racuna. Mislila sam da ce od tog iznosa odbiti samo prevoz, medjutim, odbili su i regres i topli obrok, tako da sam dobila 17.000. Nisam mogla da verujem. Ali sta je tu je. Porodiljsko bi trebala da otvorim negde krajem decembra i znam da tih narednih godinu dana placa drzava. E sad me zanima koliki je to iznos. Da li ovih 17.000 kao do sada ili neki drugi? Hvala unapred :)

Ako si godinu dana primala platu preko računa u iznosu od 23000 toliko ćeš imati i na bolovanju. E, sad ako su ti u poslednjih mesec smanjili, ili par meseci nećeš imati ni 23 ni 17 nego će ti se sračunati (to knjigovođe mnogo bolje rade ;)) prosek na osnovu primanja za poslednjih 12 meseci. I tu sumu ćeš dobijati na bolovanju.

To može da ti kaže knjigovođa koji vam vodi firmu, jer oni to kasnije rade.

Poslodavac dobija 100% nazad, s tim što to vraćanje novca malo kasni (ne ide mesec za mesecom).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo sam vec poslala gradu Beogradu kao pitanje ali nema odgovora jos uvek:

Postovai,

Moje pitanje se odnosi na isplatu i refundaciju tokom porodiljsko bolovanja. U momentu uzimanja porodiljskog bolovanja bicu prijavljena i u radnom odnosu nesto vise od tri meseca. Znam da dobijam 60-65% tokom bolovanja, moje pitanje je cega je to 60-65%. Da li je to od ukupne moje plate ili od nekog proseka koliko sam nasla na raznim forumima. Da li se doprinosi u mojoj situaciji uplacuju 100% ili su i oni umanjeni i da li su doprinosi poslodavcu refundirani u kompletu. Takodje da li je sve sto je uplaceno tokom porodiljskog bolovanja poslodavcu u nekom momentu refundirano. Moja plata trenutno je 40 000 i ako bi primala 60% od tog iznosa to ne bi bio problem, ali da li je moguce da cu primati 60% od nekog proseka u drzavi i ako je tako koliko iznosi taj prosek. Zamolila bih vas za sto jednostavniji odgovor jer moje baratanje terminima nije sjajno a i ovako sam vec dovoljno zbunjena.

Pozdrav

Nina

E sada, realna situacija je da ce mene drugarica prijaviti kod nje u firmi, ja cu joj davati pare za doprinose za otprilike 4 meseca, onda cu otici na porodiljsko. Na trudnicko necu ici. Problem je sto ne znam koliko ti doprinosi mene kostaju? Npr. ako je plata 40 000 rsd koliko su doprinosi tj. moj trosak? I jako jako jako mi je bitno da ona kada mi vec cini uslugu nema nikakve troskove vec da sve bude refundirano.

E sada ja sam kao nesto izracunala ne znam da li sam u pravu. Posto se gleda zadnjih godinu dana a za mesece koji nedostaju racuna se 50% prosecne zarade koja iznosi oko 22000 racunica bi trebala da je sledeca.

Prijava 4 meseca na 40 000 i jos 50% proseka za 8 meseci (dok ne dodjem do godinu dana) na 21 900 izgleda otprilike ovako

(40000*4)+(8*21900)=335200/12=27933 rsd

60% od 27933 =16759 rsd

Ako je sve ovo moje dobro da li to znaci da cu primati 16759 dinara narednih godinu dana kao platu na porodiljskom? Da li je moguce samo toliko?

Znaci najbitinija 3 pitanja:

Koliko para ja primam na porodiljskom ako sam prijavljena 4 meseca na platu od 40 000?

Da li je njoj sav trosak koji ima za to vreme refundiran i ako nije koliko ja jos treba njoj da dodam?

Koliko bi mene sve to kostalo da "ulozim" dok ne dodje momenat refundacije?

Pozdrav svima

1. Ne znam ka otvaras porodiljsko, pa ti ne mogu tacno reci kolika ce ti biti naknada. Uzima se bruto zarada bez poreza i doprinosa za 12 meseci PRE otvaranja porodiljskog. Za mesece koji ti nedostaju uzima se 50% prosecne zarade u RS koja je bila u mesecu pre otvaranja porodiljskog (to je oko 24000-25000). Kada saberes svih 12 meseci i podelis sa 12 dobijas prosecnu zaradu koju ces pomnoziti sa 60%.

2. Ona treba da ti izmiri poreze, doprinose i uplati neto kad i svim ostalim zaposlenima, i preda sve sto je potrebno za refundaciju. Refundira se ceo iznos(porezi, doprinosi, neto) nista ne treba da joj dodajes.

3. Nisam razumela da li ti je neto ili bruto 40 00000?

Nadam se da sam ti bar malo pomogla, ako ti nesto nije jasno, slobodno me pitaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima, prvi put pisem ovde. Iz Novog Sada sam i uskoro ulazim u 8 mesec trudnoce. Bila sam presrecna kada su doneli zakon da trudnice u Novom Sadu dobijaju 100% bolovanje. Imam stalno resenje i prijavljena sam vise od 3 god. Plata mi je bila oko 23.000 i dobijala sam je preko racuna. Mislila sam da ce od tog iznosa odbiti samo prevoz, medjutim, odbili su i regres i topli obrok, tako da sam dobila 17.000. Nisam mogla da verujem. Ali sta je tu je. Porodiljsko bi trebala da otvorim negde krajem decembra i znam da tih narednih godinu dana placa drzava. E sad me zanima koliki je to iznos. Da li ovih 17.000 kao do sada ili neki drugi? Hvala unapred :)

Nece ti drzava davati platu, nego poslodavac, kao i do sada, kad i ostalim zaposlenima, a poslodavac ce refundirati ta sredstva. Za porodiljsko se uzima osnovna zarada (bez regresa i toplog obroka) i ako si duze od 6 meseci u radnom odnosu, a vidim da jesi, plata ti ne moze biti ispod minimalne zarade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moracu da vidim i proverim. nadala sam se istom iznosu kao sto mi je bila plata al ako je to 15-16000 sto rece maki d onda je moguce da sam prijavljena na min,..u resenju pise 25000 manje doprinosi ?? a koliki su uopste ti doprinosi.....sad sam zbunjena :blink:

Doprinosi su 35.8% na bruto zaradu.

Ili si bila prijavljena na minimalac, ili su ti odbili regres i topli obrok.

25.000-7310(olaksica za porez)=17.690*12%=2.122.80 (porezi)

25.000*35.8%=8.950 (doprinosi)

Bruto-porez-1/2doprinosa=neto

znaci,

25000-2.122.8-4475=18.402.20 NETO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.