Hlamidija, mikoplazma i ureaplazma

odgovora

Objavljeno

Mm i meni su slucajno otkrili hlamidiju, lecenje je trajalo kod mene mesec dana a kod mm 6 meseci. Kod mene je uspelo posle prve terapije dok je mm morao popiti tri terapije. Receno je da je kod nas to uzrok steriliteta. Konacno smo u paru negativni i ni sama ne znam sta ce sada da se desava.

Otvorila sam ovu temu kako bih skrenula paznju i na ove briseve jer su u domovima zdravlja dosta nemarni kad su ove analize u pitanju. Skoro pa moras sam da ih trazis a besplatne su.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hlamidija trihomatis je bakterija poznata kao jedna od najčešćih uzročnika seksualno prenosivih bolesti. Karakteristično za ovu bakteriju je da se lako prenosi i veoma često se javlja udružena s gonokokom. Podaci govore da skoro polovina seksualno aktivnih žena dobije hlamidiju pre svoje 30 godine. Statistika iz SAD govori da je 1999. godine zabeleženo 650.000 slučajeva oboljenja od ove bakterije, a kako ona često i nema simptoma, procenjeno je da ih je bilo četiri puta više, dakle 2.600 000 ljudi. Simptomi, ukoliko ne izostanu, javljaju se od sedam do 21 dan posle odnosa.

Infekcije izazvane hlamidijom i ureaplazmom su najčešće polno prenosive bolesti s kojima se danas pacijenti javljaju. Hlamidija se okrivljuje za uretritis, venerični limfogranulom, epididimitis, ginekološka zapaljenja u maloj karlici, cervicitis, keratokonjunktivitis. Infekcija može da bude bez ikakvih simptoma. Žene se najčešće žale na nespecifične tegobe, pojačan vaginalni sekret i svrab - objašnjava dr Angelina Jeftić, načelnik dispanzera za zdravstvenu zaštitu žena u Domu zdravlja "Zemun". Bakterija se kod žena izoluje iz cervikalnog brisa, a kod muškaraca iz brisa uretre. Ukoliko se ne leči, kod muškaraca može da se javi loš spermogram, a kod žena začepljenje jajovoda.

- Hlamidija se mora lečiti, posebno kod trudnica jer bakterija može da dovede do prevremenog prsnuća vodenjaka, kao i do zastoja u razvoju bebe. Ukoliko je majka zaražena hlamidijom i infekcija se ne leči, bakterija kod bebe izaziva konjunktivitis i upalu pluća u prvim mesecima života. Kod beba bolest traje nekoliko nedelja i ne ostavlja nikakve posledice - objašnjava dr Jeftić.

Leče se oba partnera jer je seksualno prenosiva bolest. Lečenje je uspešno antibioticima, a terapija traje dve do tri nedelje. Posle toga pravi se pauza tri do sedam dana, pa se ponavlja bris i ukoliko je negativan, ponovna kontrola brisa se obavlja za tri, šest i godinu dana. Tek kada rezultati svih tih analiza budu negativni može se reći da je pacijent izlečen.

DUGO PRITAJENO ĆUTE

Bakterija u organizmu može da ostane i više godina jer se kod zaraženih ne javljaju skoro nikakvi simptomi. Tako otkrivanje bakterije kod jednog od partnera ne mora da znači neverstvo jer pouzdano ne može da se utvrdi kada je neko zaražen.

Simptomi koji se mogu javiti kod žena zaraženih hlamidijom su krvarenje iz vagine između ciklusa, peckanje i bol za vreme uriniranja, bol u stomaku, a kod muškaraca vodnjikavo belo curenje iz penisa, peckanje i bol tokom uriniranja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Avis, puno ti hvala što si podelila ovo sa nama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Avis, puno ti hvala što si podelila ovo sa nama.

Nema na cemu, verujem da ce tema biti od koristi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pre trudnoce imala povisenu ureaplazmu,pili smo antibiotike i ja i mm...To sam saznala na pregledima koje je doktorica radila dok smo radili na bebici...Mozda jeste a mozda nije slucajnost,ali kad se to dovelo u red,ja sam ostala u drugom stanju :rolleyes: Mozda je bas to kocilo posto je sve drugo bilo u redu i kod mene i kod mm,a terapija je trajala ja mislim oko 14 dana,ili po tri kutije kad se popije ne mogu da se setim :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove analize vise nisu besplatne. Rade se privatno i kostaju od 3200 - 4000 din :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove analize vise nisu besplatne. Rade se privatno i kostaju od 3200 - 4000 din :(

Da, da, ja sam ih toliko plaćala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja drugarica ih je pre 2 nedelje radila u Genezisu, u NS. Platila je 7500 din :blink:

Preko telefona su joj rekli da brisevi kostaju 3500 din, samo su "zaboravili" da joj napomenu da je obavezan i pregled koji kosta jos 4000 din.

Ja ih radim u Domu zdravlja i placam samo participaciju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja drugarica ih je pre 2 nedelje radila u Genezisu, u NS. Platila je 7500 din :blink:

Preko telefona su joj rekli da brisevi kostaju 3500 din, samo su "zaboravili" da joj napomenu da je obavezan i pregled koji kosta jos 4000 din.

Ja ih radim u Domu zdravlja i placam samo participaciju!

Jaooo, ma nemojj?? Auu, koliko sam se sad iznervirala :angry: Šta ako neko nema kod sebe tih 4000 din? Pregled, šta ako neću pregled, čuj obavezan? Stoka bezobrazna!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto, moze im se.. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove analize vise nisu besplatne. Rade se privatno i kostaju od 3200 - 4000 din :(

Kod nas mislim da ih nikad i nisu radili u Domu zdravlja odnosno u Higijenskom zavodu. Kad smo mi trebali da ih radimo, dr mi je odmah rekla da to može samo privatno, platili smo 3300 din, po 1100 din za svaku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u NS moze. Doktor ti da uput, s tim odes u Higijenski po stapice i plocicu, uzme ti bris i nosis nazad u Higijenski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Pancevu nekad imaju nekad ne ... eto sad se ispostavilo da nemaju :)

Ma samo nek nalazi budu ok, prezalicu i tih par hiljada dinara ... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozz svima.Nova sam na forumu ali sam pazljivo procitala to sto ste napisali.Mene zanima kada se privatno urade sve tri analize da li se placa i kada se ide nakon terapije na kontrolu?I da li se to radi kao i svako uzimanje briseva na pregledu ili ne?Unapred vam hvala :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozz svima.Nova sam na forumu ali sam pazljivo procitala to sto ste napisali.Mene zanima kada se privatno urade sve tri analize da li se placa i kada se ide nakon terapije na kontrolu?I da li se to radi kao i svako uzimanje briseva na pregledu ili ne?Unapred vam hvala :rolleyes:

Što se tiče uzimanja briseva, to je sa onim štapićima, znači uobičajeno...nama kad su bili gotovi nalazi, otišli smo kod tog privatnog dr, što je njegova labaratorija, da ih pogleda, to nam nije naplatio, sve je bilo u redu, tako da ne znam kakva je procedura ako bude terapije, ali verovatno se plaća, svaki odlazak...tako recimo mm plaća kad ide kod urologa na kontrolu iako on samo pogleda urađene analize...kod privatnika se uglavnom sve plaća, ali zavisi i od dr, ako si stalni pacijent hoće nekad da te, da tako kažem "časte" tj. da ne naplate svaki put...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozz svima.Nova sam na forumu ali sam pazljivo procitala to sto ste napisali.Mene zanima kada se privatno urade sve tri analize da li se placa i kada se ide nakon terapije na kontrolu?I da li se to radi kao i svako uzimanje briseva na pregledu ili ne?Unapred vam hvala :rolleyes:

Ja sam radila drzavno(platila sam samo 3x50 dinara participaciju) tako da ti ne mogu bas sve odgovoriti ali znam da je, ako su rezultati pozitivni, terapija sa antibioticima i uglavnom se preporucuje kontrola mesec dana od zavrsetka terapije. Meni su radili 3 puta bris na hlamidiju, jedan pozitivan a dva negativna. Muskarcima je ipak mnogo neprijatniji bris nego nama zenama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila drzavno(platila sam samo 3x50 dinara participaciju) tako da ti ne mogu bas sve odgovoriti ali znam da je, ako su rezultati pozitivni, terapija sa antibioticima i uglavnom se preporucuje kontrola mesec dana od zavrsetka terapije. Meni su radili 3 puta bris na hlamidiju, jedan pozitivan a dva negativna. Muskarcima je ipak mnogo neprijatniji bris nego nama zenama.

Ma i meni je doktorka dala uput za mikrobioloski institut ali se zakazuje a prvi slobodan termin je u februaru...A opet kao nezaposlenom licu mnogo mi je da dam 6000 za briseve ...Ako se i kontrola placa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma i meni je doktorka dala uput za mikrobioloski institut ali se zakazuje a prvi slobodan termin je u februaru...A opet kao nezaposlenom licu mnogo mi je da dam 6000 za briseve ...Ako se i kontrola placa.

Zaista je jako puno mada dok se okrenes eto nama februara, mozda do tada mozes neke druge stvari da odradis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaista je jako puno mada dok se okrenes eto nama februara, mozda do tada mozes neke druge stvari da odradis.

Ali mi nije jasno da u nekom domu zdravlja moze a u nekom ne...Ne znam da li se mozda ti brisevi mog uraditi u Institutu za Zdravlje u 29-om novembru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali mi nije jasno da u nekom domu zdravlja moze a u nekom ne...Ne znam da li se mozda ti brisevi mog uraditi u Institutu za Zdravlje u 29-om novembru?

Ja sam radila u higijenskom zavodu mada sam cula da zadnje 3 nedelje nema reagensa i da se trenutno analize ne rade. Drzavne ustanove samo prave posao privatnim labaratorijama a nama uzimaju pare.

Pre nego sto odes privatno, dobro se raspitaj pa cak i o opciju refundacije u filijali RFZO jer ako ti uslugu za koju imas uput ne pruze u roku 30 dana imas pravo na povrat novca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila u higujenskom zavodu mada sam cula da zadnje 3 nedelje nema reagensa i da se trenutno analize ne rade. Drzavne ustanove samo prave posao privatnim labaratorijama a nama uzimaju pare.

Pre nego sto odes privatno, dobro se raspitaj pa cak i o opciju refundacije u filijali RFZO jer ako ti uslugu za koju imas uput ne pruze u roku 30 dana imas pravo na povrat novca.

Hvala ti na odgovorima.Zaista jako komplikuju,ali ocito tako mora biti,sto bi jednostavo kad moze komplikovano....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre nego sto odes privatno, dobro se raspitaj pa cak i o opciju refundacije u filijali RFZO jer ako ti uslugu za koju imas uput ne pruze u roku 30 dana imas pravo na povrat novca.

Na povracaj novca ne racunaj.

Nece na neurologiji da izdaju potvrdu jer "nemaju praksu" i to za kud i kamo vaznije stvari, a ne za ovo, veruj mi.

Drugar ima Kronovu bolest, nosi kesu, ima tromb u nozi i trebao mu je dopler krvnih sudova nogu, ladno nisu hteli da mu daju potrvdu da ne moze doci na red u mesec dana. Obratio se zeni koja je tu za zastitu prava pacijenata, da vidis kako se pravila luda - te ne zna, te ne moze, saznace.. I na kraju je popasla tuzbu. ;)

Odoh ja u off, ali eto, cisto da se ne iznenadis. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila te analize privatno u laboratoriji i platila oko 3000. Imala sam ureaplazmu. U drzavnom domu zdravlja mi je doktorka dala terapiju na osnovu antibiograma, koji sam dobila uz nalaz iz laboratorije. Terapija je trajala 17 dana, za mm isto. Za to vreme odnos iskljucivo sa kondomom, kako jedno drugom ne biste prenosili infekciju. Nakon toga se ceka mesec - mesec ipo i ide na kontrolni bris. U mom slucaju je bio negativan i nastavili smo da radimo na bebi. Neki preporucuju i 3 negativna brisa uzastopno, sve u razmaku od mesec - mesec ipo, cak dva...pa se tek onda racuna da si izlecen. Mi smo poslusali preporuku moje doktorke, koja je rekla da je jedan negativan dovoljan i da se bacimo na posao.

fylyp voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila u Higijenskom zavodu i platila sam samo participaciju 50 din.

Pozitivna sam na ureaplazmu, moj muz nije. :blink: Pila sam Dovicin 10 dana, kontrolni bris sam uradila posle 2-3 meseca i negativan je. Ginekolog mi je rekla da muz ne treba da pije ako je negativan.

fylyp voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj nije ni radio, a dobio je terapiju. A logicno je da ne pije, ako je negativan, mada lekari daju i u takvim slucajevima terapiju. On nije radio ni kontrolni, samo ja. Nakon terapije smo imali odnose bez zastite, pa kapiram da je ima, ne bih ja bila negativna na kontroli. Sve je to po instrukcijama doktorke, koja nesto ureaplazmu i ne uzima za ozbiljno. Kaze da je to normalan stanovnik u nasem telu...nekada se koncentacija poveca, nekada smanji...Citala sam ja i clanke stranih doktora, koji su protivnici bilo kakvih terapija za ureaplazmu, da je to samo uzaludno kljukanje antibioticima i da uopste nije dokazana direktna veza ureaplazme i spontanih pobacaja. Ko ce ga znati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.