Sedenje kod beba

odgovora

Objavljeno

Ima beba koje iz tog polusedeceg polozaja propuze. Posle ni ne primetis kad pocne da sedi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo da javim da smo poceli da sedimo bez savijanja napred i bez podupiranja, cak sta vise vrlo smo stabilni ne padamo ni na stranu. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milana je bez oslonca sedela sa 5 meseci i po, a iz lezceg na stomaku je naucila sama da sedne sa nepunih 7... Uz oslonac sam je stavljala da se di sa 4 i po meseca, naravno dozvolio mi pedijatar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa šest meseci odojče hvata stopala rukama, a sa sedam ih stavlja u usta. Pri ovom pokretu premešta se težina tela. Težina tela se prebacuje ka glavi pri čemu se isteže lumbalni deo kičmenog stuba.

Sa sedam meseci dete može vrlo dobro da se okrene sa leđa na stomak preko obe strane.

Mislim da ne treba generalizovati ništa kad su u pitanju deca. Meni su na UZ u trudnoći govorili da beba ima kraću butnu kost za 1 mm i od toga napravili horor film u mojoj glavi , pa su mi čak i govorili da je moguće da mi izazovu pobačaj i do poslednjeg dana trudnoće! Moje dete je danas jaka i zdrava beba. Iste te nogice stavlja u usta sa 4,5 meseca, a sad u petom uveliko traži da sedi. O prevrtanju sa obe strane da ne pričam, ni sekund ne smem oko da skinem sa nje inače je na podu!

Doktori nam pričaju priče sa medicinske tačke gledišta, ali niko ne može da zna da li je sve u redu sa našom decom osim nas majki, to zaista iz iskustva pričam. Treba samo pratiti i voleti svoje dete i svaki problem ćete osetiti čak i mnoge rešiti bez mišljenja medicine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo da javim da smo poceli da sedimo bez savijanja napred i bez podupiranja, cak sta vise vrlo smo stabilni ne padamo ni na stranu. :P

Bravo! Eto vidis, sve oni to sami odrade. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Boze,sad pogledala prethodni sajt i sve se u meni sledilo.Zato sto sa 6 ipo meseci smo pomalo stavljali Luku da sedi i sad da kazem da dosta dobro sedi bez podupiranja.Mnogo se brinem da nije to prerano za njega i bojim se da ne ima neke posledice.A i kad je u kolicima sam se preteze napred i zauzima sedeci polozaj.Sta da radim?Ja cu popricati sa pedijatrom,a secam se da mi je jednom davno rekla da pocinje beba sama da sedi sa 8-9 meseci. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Boze,sad pogledala prethodni sajt i sve se u meni sledilo.Zato sto sa 6 ipo meseci smo pomalo stavljali Luku da sedi i sad da kazem da dosta dobro sedi bez podupiranja.Mnogo se brinem da nije to prerano za njega i bojim se da ne ima neke posledice.A i kad je u kolicima sam se preteze napred i zauzima sedeci polozaj.Sta da radim?Ja cu popricati sa pedijatrom,a secam se da mi je jednom davno rekla da pocinje beba sama da sedi sa 8-9 meseci. :unsure:

Daj, šta si se sada naplašila..pa bebe već oko 5. meseca kreću same da se pridižu u sedeći položaj i obično sa 6 kada je i onaj poslednji UZ kukova beba počinje da sedi...tako da nema šta da se plašiš da će mu nešto biti... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa kolica imaju dva polozaja. Lezeci i sedeci, Vuka stavljam u sedeci od kada je napunio 3 meseca, malo po malo, ALI, bas gledam i taj sedeci nije "sedeci" polozaj. Ne oslanja se na karlicu kako mi se cini nego se nekako zavali u kolicima. Da li gresim? On place, nece u lezeci polozaj :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Boze,sad pogledala prethodni sajt i sve se u meni sledilo.Zato sto sa 6 ipo meseci smo pomalo stavljali Luku da sedi i sad da kazem da dosta dobro sedi bez podupiranja.Mnogo se brinem da nije to prerano za njega i bojim se da ne ima neke posledice.A i kad je u kolicima sam se preteze napred i zauzima sedeci polozaj.Sta da radim?Ja cu popricati sa pedijatrom,a secam se da mi je jednom davno rekla da pocinje beba sama da sedi sa 8-9 meseci. :unsure:

Nije rano. I moje dete je pocelo da se uspinje i ja sam pocela da je stavljam sa nepunih sest. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa kolica imaju dva polozaja. Lezeci i sedeci, Vuka stavljam u sedeci od kada je napunio 3 meseca, malo po malo, ALI, bas gledam i taj sedeci nije "sedeci" polozaj. Ne oslanja se na karlicu kako mi se cini nego se nekako zavali u kolicima. Da li gresim? On place, nece u lezeci polozaj :(

Ja sam bebu stavljala u polulezeci polozaj, nije skroz u lezecem, vec maaaalo izdignut...

Ako imas samo sedeci i lezeci, sto mu ne stavis lezeci pa neki jastuk da ga malcice izdignes? Ja sam ga u pocetku tako hranila, sa 4 meseca kad jos nisam smela da ga stavim da sedne, a nisam mogla da ga hranim u lezecem polozaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bebu stavljala u polulezeci polozaj, nije skroz u lezecem, vec maaaalo izdignut...

Ako imas samo sedeci i lezeci, sto mu ne stavis lezeci pa neki jastuk da ga malcice izdignes? Ja sam ga u pocetku tako hranila, sa 4 meseca kad jos nisam smela da ga stavim da sedne, a nisam mogla da ga hranim u lezecem polozaju...

Pa ne znam, meni se cini da mu tako odgovara. Vise nista ne znam, svuda razlicito pise. On mnogo voli kada ga izdignem, a place kada lezi. Ne znam cime bih ga poduprla u kolicima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miva i moj sin je plakao u kolicima u ležećem položaju i jedva sam čekala 6. mesec i vožnu kolicima, ali to nije razlog da ga stavljaš u sedeći položaj do poslednje kontrole kukova..nosi ga u kenguru ili onoj marami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miva i moj sin je plakao u kolicima u ležećem položaju i jedva sam čekala 6. mesec i vožnu kolicima, ali to nije razlog da ga stavljaš u sedeći položaj do poslednje kontrole kukova..nosi ga u kenguru ili onoj marami.

Kengur moze sada? To mi deluje kao jos vece opterecenje za kicmicu. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kengur moze sada? To mi deluje kao jos vece opterecenje za kicmicu. :unsure:

Ja sam ih nosila...a posle su teški za tako nešto... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ih nosila...a posle su teški za tako nešto... :D

:lol: :lol: kakva sam slabotelesna, tesko da cu i sada moci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa ovim linkom se uopste ne slazem.Zasto bebi ubijati prirodni nagon za sedenjem.Nisam za to da se stavlja na silu ali cim beba sama krene da se dize mislim da je ne treba sputavati.Ne mogu ni da zamislim sada Vuka sa 7,5meseci da ga stalno spustam u lezeci polozaj.Ako je ''micino dete''pocelo da sedi sa 5 meseci zasto mora i moje.Samo treba pratiti svoje dete priroda sama uredi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa ovim linkom se uopste ne slazem.Zasto bebi ubijati prirodni nagon za sedenjem.Nisam za to da se stavlja na silu ali cim beba sama krene da se dize mislim da je ne treba sputavati.Ne mogu ni da zamislim sada Vuka sa 7,5meseci da ga stalno spustam u lezeci polozaj.Ako je ''micino dete''pocelo da sedi sa 5 meseci zasto mora i moje.Samo treba pratiti svoje dete priroda sama uredi.

Potpuno se slazem. Stari, dobri dr. Cajic je rekao "dete moze sve onda kada to zeli". Lena je na kontroli sa 6m bila potpuno stabilna u sedecem polozaju, cemu onda vracanje!? Kako to utice na psihu? Nista na silu ne radimo, kao sto nismo ni neke stvari za koje nam je receno da "moramo". Vreme sa njom koristimo da radimo vezbice stimulacije, one koje joj prijaju... i toliko od naseg uticaja. Protivnik sam toga da radimo sve sto je tera u plac ili negodovanje, osim ako nije u cilju resavanja ozbiljnog zdravstvenog problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno se slazem. Stari, dobri dr. Cajic je rekao "dete moze sve onda kada to zeli". Lena je na kontroli sa 6m bila potpuno stabilna u sedecem polozaju, cemu onda vracanje!? Kako to utice na psihu? Nista na silu ne radimo, kao sto nismo ni neke stvari za koje nam je receno da "moramo". Vreme sa njom koristimo da radimo vezbice stimulacije, one koje joj prijaju... i toliko od naseg uticaja. Protivnik sam toga da radimo sve sto je tera u plac ili negodovanje, osim ako nije u cilju resavanja ozbiljnog zdravstvenog problema.

Tom logikom idem i ja. Ali me je onaj link totalno srozao. Kako da ga stavljam samo da lezi kada nece pa nece? Moracu da odnesem kolica kod lekara pa da pitam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tom logikom idem i ja. Ali me je onaj link totalno srozao. Kako da ga stavljam samo da lezi kada nece pa nece? Moracu da odnesem kolica kod lekara pa da pitam :D

Mi smo bili na kontrolu sa nepunih sest meseci i meni je doktorka rekla da je ne stavljam da sedi do devet meseci :blink: Hmmm...bili mi je cudno,jer ona hoce da sedi i dok sam je drzala i u autosedistu se dizala...Ja sam je stavila da sedi i od tada mi normalno sedi,ne prevrce se,ne pada sa strane.Ne podupirem je jastucima,samo pozadi ledja ima naslon od kreveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne znam, meni se cini da mu tako odgovara. Vise nista ne znam, svuda razlicito pise. On mnogo voli kada ga izdignem, a place kada lezi. Ne znam cime bih ga poduprla u kolicima.

Ja Miku nisam smela da stavim da sedi sa 3meseca ni sa naslonom za ledja :unsure: Njegova kicma nije dovoljno ojacala koliko god to izgledalo...

Kengur moze sada? To mi deluje kao jos vece opterecenje za kicmicu. :unsure:

Zavisi koji kengur. Neki no name kenguri mozda i uticu lose na kicmu. Ali cini mi se opet manje nego sedenje u tom uzrastu :unsure: Ja sam Miku nosila u kenguru i marami od 2meseca, i sad ga nosim u marami, dok se ne prevrnem na stomak od tezine nosicu ga... :lol:

Mada ce uskoro imato pola od moje tezine... <_<

Mi smo bili na kontrolu sa nepunih sest meseci i meni je doktorka rekla da je ne stavljam da sedi do devet meseci :blink: Hmmm...bili mi je cudno,jer ona hoce da sedi i dok sam je drzala i u autosedistu se dizala...Ja sam je stavila da sedi i od tada mi normalno sedi,ne prevrce se,ne pada sa strane.Ne podupirem je jastucima,samo pozadi ledja ima naslon od kreveta.

Do 9m? Mi smo isli u dz na uz kukova i na institut za cerebralnu paralizu. Pricaju dve razlicite price. Ne podupirem ga jastucima, ali stavljam ga da sedi sa osloncem iza ledja jer mi se ponekad prevrce. Dok u kolicima, recimo sam sedne i stabilan je bez oslonca iza ledja, uhvati se napred a onu precku i povuce se, i tako sedi svo vreme voznje... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja Miku nisam smela da stavim da sedi sa 3meseca ni sa naslonom za ledja :unsure: Njegova kicma nije dovoljno ojacala koliko god to izgledalo...

Zavisi koji kengur. Neki no name kenguri mozda i uticu lose na kicmu. Ali cini mi se opet manje nego sedenje u tom uzrastu :unsure: Ja sam Miku nosila u kenguru i marami od 2meseca, i sad ga nosim u marami, dok se ne prevrnem na stomak od tezine nosicu ga... :lol:

Ali polozaj mu je kao u njihalici, ne deluje mi kao da se oslanja na karlicu :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sad pročitah ovu temu i videh ovaj link i nije mi jasno ... šta znači kada kažete da beba samostalno sedi? vi je stavite u sedeći položaj ili ona iz ležećeg sedne sama?

ja bebu stavljam da sedi ponekad sama, najčešće kada je držim kod mene u krilu... ali joj ništa ne podupirem i ne ograđujem je ničim jer kontam da čim se prevrće nije sprema.... ali ne mislim da će joj škoditi to što je ponekad stavim u sedeći položaj...

jesam li ja lepo pročitala ili na onom linku piše da beba ne treba da sedi do 9-10, meseci, čak i 12?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da beba sedi sama znaci ti je uzmes i stavis u sedeci polozaj bez ikakvog podupiranja recimo stavis je na pod i ona sedi i igra se bez jastuka iza i sa strane bez naslonjaca i sl . a kad beba zauzima sama sedeci polozaj tj sama se postavlja iz lezeceg u sedeci polozaj se zove posedanje, poseda se sama, pravino posednaje bebe nije ono kao da radi trbusnjak vec preko boka..

Ma daj molim te moja je hodala sa 10 mes. ne mogu da je zavezem i pripnem ako trazi nesto, sve oni sami znaju kad sta mogu i kad su spremni mi mame smo samo tu da ih pratimo, osluskujemo i pomognemo im malo :)

ok... znači moja beba još ne poseda :D ali kada se igra na boku, ona se nasloni na lakat i drugom rukicom se igra... verovatno će iz te poze vremenom sesti?!

pa i ja nekako ne volim te gluposti tipa od ovog meseca ovo od onog ono... onda bi sve prohodale sa isto meseci :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno tako. Tvoja beba se priprema sa samostalno posedanje. Kada je vec u tom polozaju na podlaktici, ti joj daj igracku pored te ruke kako bi drugom rukom posegla za igrackom i eventualno se oslonila na saku druge ruke da se pridigne. To je sledeci korak. da se osloni drugom rukom kako bi ovu na koju se naslanja oslobodila da dlan stavi na pod umesto podlaktice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.