Kucni ljubimci-paraziti opasni za coveka

odgovora

Objavljeno

Posto vidim da se polemise o parazitima koji mogu biti opasni za majku i dete,koliko sam dobro shvatila,mene zanima kako i na koji nacin mogu biti opasni?

Kakve to parazite imaju macke i kako se prenose?Da li se mogu preneti na dete ili samo na bebu u stomaku(posto vi samo o tome pisete u trudnoci)

Sve ovo mozem naci na netu,ali bolje malo da prodiskutujemo o tome.

Ovo me zanima jer je moje dete svakodnevno okruzeno mackama i kucicima i ne mogu bas da joj zabranim da ih mazi i ljubi. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da priznam da sam ja zaludjenik za zivuljke :lol: Obozavam ih od malena. Imam psa koji spava sa mnom. Znam za "zoonoze" tj. parazite koji se prenose sa ljubimaca na coveka, ali i sa coveka na ljubimca. Svesna sam rizika od prenosenje parazita, ali i dalje ljubim svog psa u njuskicu. Znam da su macke opasnije od pasa u trudnoci zbog toksoplazmoze, ali njih ne cuvam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam mnogo, ali kućne ljubimce ne držimo u kući...

To što je napolju - obično juri i odjuri, retko kad ih dira.

Mačke mu ne dam da pipka, mnogo ne volim njihove dlake i to što se linjaju.

Više mi je frka ga ne proguta neku dlaku od neke živuljke nego da se zarazi "spolja"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam mnogo, ali kućne ljubimce ne držimo u kući...

To što je napolju - obično juri i odjuri, retko kad ih dira.

Mačke mu ne dam da pipka, mnogo ne volim njihove dlake i to što se linjaju.

Više mi je frka ga ne proguta neku dlaku od neke živuljke nego da se zarazi "spolja"...

Dlaka sama po sebi nije opasna. Ono što je čini opasnom su paraziti.

Trmalja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam bila mala i kada sam se igrala sa mackama, uvek sam imala odecaj da mi u grlu stoji dlaka. Uopste verovanje ljudi je da sama dlaka moze biti opasna, ali to nije istina. Dlaka kao dlaka se svari ako se proguta, opasni su paraziti. Ukoliko je zivotinja "pelcovana" tj. spricana, redovno vakcinisana, nema potrebe da se neko plasi. Iako to radim, znam da ne valja da se pas, macka ljubi u njuskicu u usta jer pomislite samo gde je sve ta njuskica bila, ali ponavljam, moj pas im atako lepu njuskicu i ja moram da ga poljubim :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam za to da se cuvaju u kuci.Imamo dvoriste,tu je psu i zecici mesto.A buve me bas "vole".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.A buve me bas "vole".

Pa kad si slatka :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kad si slatka :P

Hehe,jednom su me toliko izujedale po nogama da sam izgledala kao da imam boginje,a tada smo u stanu cuvale macku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene interesuje sledece: Ujeo me je moj pas, kucni ljubimac, vec sam pisala da je lud. Ujeo me je za nogu, za prste i probusio mi je petu, ne mnogo ali je probio kozu. Da li treba da primim tetanus? Da li smem da primim tetanus ako dojim dete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene interesuje sledece: Ujeo me je moj pas, kucni ljubimac, vec sam pisala da je lud. Ujeo me je za nogu, za prste i probusio mi je petu, ne mnogo ali je probio kozu. Da li treba da primim tetanus? Da li smem da primim tetanus ako dojim dete?

Treba ako krene infekcija - a to bude posle nekoliko dana. Najbolje da proveriš sa DR kad ti pregledaju te ubode od zuba. Ako ne curi, ne krvari, ne otiče i nije duboko - ne treba ti tetanus :)

Inače, Tetanus smeju i trudnice i doilje da prime, pitala sam dr.

Ali da bi ti zaštita bila kompletna moraš da primiš sve doze - prvu u roku od 72 sata od povrede, drugu nakon mesec dana, treću nakon 6 meseci i četvrtu nakon godinu dana. Posle toga si mirna 9 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proveri samo sa DZ jel imaju uopšte, jer je mesecima neka nestašica, i ima je samo u manjim DZ ono što je ostalo na zalihama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proveri samo sa DZ jel imaju uopšte, jer je mesecima neka nestašica, i ima je samo u manjim DZ ono što je ostalo na zalihama.

Ok, hvala. Kod nas svi razlicito pricaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jel ti kucov vakcinisan protiv besnila i cipovan?

Ne znam kako to sad ide, ali ako kazes da te tvoj pas ujeo umeju da ga odvedu u karantin pogotovu ako nema cip i vakcinu...

Ja sam uvek bila u fazonu ako dodjem u tu situaciju a stalo mi je do psa da kazem: ma gricnuo me neki od nekog lika u prolazu, nemam pojma koji ker ni ko je gazda...

A ti svakako to naprskaj nekim antibiotskim sprejem zbog bakterija iz usta kucova, ne znam u kakvim uslovima zivi, pa zato. Antibiotski sprej ja mislim da ne moze da skodi i da to ocistis povidonom prvo :)

Za tetanus ne znam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ako je uredno vakcinisan ne bi trebalo da moraš da primaš išta. samo otiđi do lekara da ti to lepo očiste i previju ako je potrebno.

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.