Pravilno drzanje bebe

odgovora

Objavljeno

Tek rodjena beba nema dobar tonus misica kao ni njihovu snagu,zbog toga ne moze da savlada ni najmanji otpor,a kamoli zemljinu tezu!!!Zato je jako vazno da je u prvim mesecima zivota,nosimo pravilno i stavljamo u adekvatne polozaje- tj one koje bebi najvise odgovaraju!!!!

Razmislite kakav polozaj zauzimate i sami kad vas nesto boli-potpuno nesvesno lezete na bok,savijate kolena i kukove kao i laktove-ovo je polozaj kolji najvise prija ljudskom telu,a naziva se FETUSNI POLOZAJ!!!!Pogledajte slike vasih beba u stomaku sa UZ pregleda i odmah cete ga prepoznati!!!Upravo je ovo polozaj koji vasoj bebi najvise odgovara!!!U pitanju je cista fizika-naime kada su svi zglobovi blago savijeni na njih deluje otpor najmanjom snagom,a za odrzavanje ovog polozaja je potrebna najmanja misicna snaga-koju imaju sve bebe cak i one koje imaju neki deformitet!!!

Najboje je bebu nositi tako sto cete njenu glavicu i vrat lepo fiksirati sa unutrasnje strane vaseg lakta,vasa podlaktica prati njenu kicmu a vasa saka drzi njenu guzu-drugom rukom dajete potporu ruci koja bebu drzi.rukice i nogice su joj slobodne i ona ce ih sama instiktivno blago saviti!!!

Ako je dizete na rame,nemojte joj u potpunosti ispravljati kicmu i nogice,neka nasloni glavu na vase rame i rukom joj dajte potporu za glavu(kod podrigivanja odlican polozaj)!!!

kada je beba budna stavljajte je na ledja vodeci racuna da joj je glava uvek u liniji tela!!!

Kada kupate beu,stvite njenu glavu sa unutrasnje strane laktai sakom obuhvatite bebu ispod pazuha,ovako ce te je drzati u dobrom polozaju,a druga ruka ce vam biti slobodna za kupanje!!!

Na ovaj nacin cuvate bebinu kicmu,omogucavate joj da se normalno razvija i smanjujete rizik od njenog deformiteta!!!!Bebina kicma je jako osetljiva i zato ne treba da se potpuno ispruza do 6 meseca-tj do trenutka dok beba ne pocne da sedi!!!

Do tada joj kicma ojaca pa je u sedecem stavu moze sama drzati uspravno!!!!!!

Kako vi drzite svoje bebe??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam je drzala otprilike tako,ne zato sto sam znala,nego instiktivno...npr kad je imala grceve,drzala sam je okrenutu na stomak preko mog stomaka,ali ne uspravno nego vodoravno,valjda sem lepo objasnila :blink:

<3 majka <3 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam je drzala otprilike tako,ne zato sto sam znala,nego instiktivno...npr kad je imala grceve,drzala sam je okrenutu na stomak preko mog stomaka,ali ne uspravno nego vodoravno,valjda sem lepo objasnila :blink:

Jesi,to je ok!!!! Mame odicno znaju-instiktivno,kao sto si i sama rekla-kao sto ih instiktivno stavljamo na nasu levu ruku-a njima je tu najlepse jer slusaju nase otkucaje srca!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto,moj insekat me nikad ne vara :P

Nekim mama toliko drze predavanje,strine,tetke,svekrve i ostale dusebriznice da se one potpuno izgube i zaborave da samo one mogu osetiti sta njihovom detetu prija!

krpi voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za temu!!! Istina je da ima mama koje to odlicno rade od prvog dana, ali ja sam bila svedok gde to bas nije bilo tako. Bebe su bile uglavnom placljive. Nije stvar ni u mamama, koliko, cini mi se, u tatama. Njima je najteze objasniti. Jelena je ovo bas lepo napisala, vrlo konkretno.

Priznajem, da nismo isli na vezbe od 1. meseca zbog hipertonusa, za mnoge polozaje ne bih ni znala, a tako prijaju tek rodjenoj bebi. Isto tako, bila sam zbunjena kada mi je terapeut prvog dana rekla da je bebi najudobnije u bebecem autosedistu jer ono je anatomski napravljeno za fetusni polozaj. Mnogi to ne znaju i ovo je odlicna tema za sve buduce roditelje.

Daca93 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za temu!!! Istina je da ima mama koje to odlicno rade od prvog dana, ali ja sam bila svedok gde to bas nije bilo tako. Bebe su bile uglavnom placljive. Nije stvar ni u mamama, koliko, cini mi se, u tatama. Njima je najteze objasniti. Jelena je ovo bas lepo napisala, vrlo konkretno.

Priznajem, da nismo isli na vezbe od 1. meseca zbog hipertonusa, za mnoge polozaje ne bih ni znala, a tako prijaju tek rodjenoj bebi. Isto tako, bila sam zbunjena kada mi je terapeut prvog dana rekla da je bebi najudobnije u bebecem autosedistu jer ono je anatomski napravljeno za fetusni polozaj. Mnogi to ne znaju i ovo je odlicna tema za sve buduce roditelje.

Eto,meni nekako bilo normalno da detetu u tom sedistu bude ok,isla sam onom logikom da dete svakako nesme da se drzi da sedi i kad ga drzis,dok su me drugi ubedjivali da ce mu sekicma iskriviti :blink: ,sreca pa nisam slusala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sediste se slazem i mi smo ga koristili. Kad sam kupala tek rodjene bebe i kad se rasplacu posle kupanja ja sam ih onako umotane u peskir stavljala u fetusni polozaj, znaci sa nogicama ka grudnom kosu i prebacim peskiric preko glave, da bude mrak. Uvek je palilo i prestajali su da placu. Valjda ih je to podsecalo na boravak u materici.

JovanaSimic voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da. Moj Petar i sad voli da se uvali u tu bebecu stolicu iako je prerastao. Cak spava u njoj preko dana.

Interesantno je koliko sam srela roditelja koji ne znaju da drze bebu od sebe, naslonjenu ledjima o grudi roditelja, sa savijenim nozicama. Kada sam pokazala nekim mojim drugaricama to drzanje, bilo je komenatara da to izgleda poprilicno neudobno i da to ne valja.

Molim te, Jelena, posto si strucnjak u ovoj oblasti, postavi neke slike ako imas. Znacice sigurno. ;)

Daca93 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da. Moj Petar i sad voli da se uvali u tu bebecu stolicu iako je prerastao. Cak spava u njoj preko dana.

Interesantno je koliko sam srela roditelja koji ne znaju da drze bebu od sebe, naslonjenu ledjima o grudi roditelja, sa savijenim nozicama. Kada sam pokazala nekim mojim drugaricama to drzanje, bilo je komenatara da to izgleda poprilicno neudobno i da to ne valja.

Molim te, Jelena, posto si strucnjak u ovoj oblasti, postavi neke slike ako imas. Znacice sigurno. ;)

Bice i slicica,moram da ih skeniram,a skener nemam,ali snacicemo se vec nekako!!!!

za to drzanje na grudima kao sto ti kazes Yeco mene svi pljuju pogotovo moja svekrva koja je ubedjena da cu tako deci glavu da iskrivim!! nije vazno sta izgleda udobno vec sta je ispravno!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam se porodila patronazna sestra mi je pokazala pravilno drzanje bebe,cini mi se ovo o kojem vi pricate.

I sada skoro uvek je drzim okrenutu meni ledjima,uz moje grudi-stomak.

Moram priznati da mi je ovaj nacin najsigurniji,pa cak i kada setamo,kupamo se,kada god je uzimam u narucje nekako ovako mi je najlakse i najsigurnije.

Dok jos nije ucvrstila glavicu iz lezeceg polozaja sam je isto ovako uzimala.

Definitivno najbezbedniji polozaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bice i slicica,moram da ih skeniram,a skener nemam,ali snacicemo se vec nekako!!!!

za to drzanje na grudima kao sto ti kazes Yeco mene svi pljuju pogotovo moja svekrva koja je ubedjena da cu tako deci glavu da iskrivim!! nije vazno sta izgleda udobno vec sta je ispravno!!!!!

Slikaj fotoaparatom na dnevnom svetlu ;)

DankaE., ti si imala srecu da ti je patronazna sve pokazala. Ima mnogo suprotnih primera i dobro je da ova tema postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo neke slikice koje sam nasla!!!!!!!!!

Pravilno drzanje na kupanju,kod dojenja,fetus polozaj,spavanje na stomaku itd

post-38992-1298762357_thumb.jpg

post-38992-1298762411_thumb.jpg

post-38992-1298762423_thumb.jpg

post-38992-1298762463_thumb.jpg

sax, Daca93 i jovanavanja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedino sto mi je neko pokazao je babica za kupanje ali kad se kupa na ruku,kao na prvoj slici drzanje ali da je beba preko ruke,ostalo je doslo spontano.

Drago mi je da ce taze mame i one koje tek trebaju da postano jos odma znati kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo i 2 videa koja sam nasla na youtube gde se sve lepo vidi pa bacite pogled

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni je najsigurniji i najlaksi nacin,uzimanje i spustanje bebe preko boka,a samim tim i drzanje okrenuta llicem od mene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni je najsigurniji i najlaksi nacin,uzimanje i spustanje bebe preko boka,a samim tim i drzanje okrenuta llicem od mene...

tvoje detence je vec veliko,mozes da ga nosas kako god da je njem ok!!!!to dizanje preko boka jeste najbolje zbog glave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Niko mi nije objasnio, niti sam znala da postoji neki nepravilan polozaj... :unsure: :unsure:

Drzala sam ga skoro uvijek kao ova mama na 4-toj slici, nekako mi je bilo najbolje tako, ili ledjima naslonjenog na mene.

U porodilistu sam vidjela da ga kupaju na ruci, ovako:

l8l-07-kup.jpg

pa sam i ja to radila. Od kada je ojacao, kupam ga ovako:

iv-babyat.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Niko mi nije objasnio, niti sam znala da postoji neki nepravilan polozaj... :unsure: :unsure:

Drzala sam ga skoro uvijek kao ova mama na 4-toj slici, nekako mi je bilo najbolje tako, ili ledjima naslonjenog na mene.

U porodilistu sam vidjela da ga kupaju na ruci, ovako:

l8l-07-kup.jpg

pa sam i ja to radila. Od kada je ojacao, kupam ga ovako:

iv-babyat.jpg

Bravo to je to!!!!!!!! dok su mali tako se kupaju i zbog pupka,usiju i zbog tog savijanja koje im jako prija!!!!!!!sad kad je veliki ne bi ni mogla tako da ga drzis,trebao bi ti kran

:rolleyes: :rolleyes: sve ovo sto ti kazes i radis je ok,zato ti je bebac sigurno jak i pravilnog drzanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, to za kran si u pravu, plus sto ne bi mogao da bude miran ni sekundicu! :lol:

Jak je, i hvala ti sto si me ohrabrila, malo sam se uplasila da nesto nisam radila kako treba..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sve je super Borjana i haval ti za slikice koje si stavila,ako imate slikice samo kacite!!!!!

najgore od svega je to sto nas ne upute u to koji su polozaji ne zeljeni,a mlade mame o tome nemaju vremena da razmisljaju jer ih brine gomila drugih stvari,zato i pisemo o tome ovde!!!

gomila mama decu dize na rame tako sto im kicmu u potpunosti ispravi,deca se ovako jako muce jer im je bolno da odrzavaju ovaj polozaj!a o tatama i da ne pricam 99% ne ume dete ni da podigne a kamoli da ga drzi kako treba!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je odlican snimak...

hvala Danka snimak je super!!!!

samo stavljajte sve sto nadjete a moze da bude od koristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

l8l-07-kup.jpg

Ovako je mm kupao bebca dok nije poceo sam da drzi glavu. Inace, i mi smo imali 'srece' da platimo pedijatrijsku sestru imesto patronazne, pa nam je pokazala sve polozaje i za dojenje i za kupanje i za presvlacenje. Jako je vazno, sto kaze Danka da se bebice uzimaju iz bocnog polozaja, ali je jako vazno i da se stavljaju na bocni polozaj pa na ledja, na primer, za povijanje.

MM to nije mogao da ukapira uopste ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yeco vi ste imali srece,vidis sta kaze Borjana-nije ni znala da postoje nepravilni polozaji,90% mama to i ne zna!!!!! za dizanje i spustanje na boku si lepo obijasnila,to izgleda ovako

prosto i lepo covek pokazao!!!!!!! ovo je najsigurniji metod i za bebu ,a i za mamu!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yeco vi ste imali srece,vidis sta kaze Borjana-nije ni znala da postoje nepravilni polozaji,90% mama to i ne zna!!!!! za dizanje i spustanje na boku si lepo obijasnila,to izgleda ovako

prosto i lepo covek pokazao!!!!!!! ovo je najsigurniji metod i za bebu ,a i za mamu!!!!!!!

Srece i para :lol::lol::lol: 20E je bio njen JEDAN dolazak, ali svaku paru je vredeo i boravila je nekad sa nama i Petrom i po 3 sata. Pri tome je Petra i u porodilistu pazila dok je bio na intenzivnoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.