Vaspitačice

odgovora

Objavljeno

Evo sta sam cula u autobusu.. Pricaju dve vaspitacice.. Jedna kaze, zali se: "Jao, danas su mi sva deca dosla!" A druga joj odgovara: "Ja to resavam po kratkom postupku. Otvorim i vrata i prozor i sutra polovina njih ne dodje!"

Mislim, sta reci? Cast izuzecima, ima i divnih ljudi.

Da, pa ovo se zna odavno. Kod moje Sare ukljucuju i klimu, pa se deca smrznu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sta sam cula u autobusu.. Pricaju dve vaspitacice.. Jedna kaze, zali se: "Jao, danas su mi sva deca dosla!" A druga joj odgovara: "Ja to resavam po kratkom postupku. Otvorim i vrata i prozor i sutra polovina njih ne dodje!"

Mislim, sta reci? Cast izuzecima, ima i divnih ljudi.

zar stvarno to rade????????????? uzas!!!!

Kosta je krenuo u drzavni vrtic sa godinu dana (od jula ove godine). Na pocetku smo bili extra zadovoljni, lako se adaptirao, nije bilo vecih problema, e onda su u avgustu krenuli odmori i svaki dan druga vaspitacica. Ostavimo ga jednoj, dodjemo po njega u tri sata, pitamo kakav je bio, druga odgovara pa ne znam, bio je dobar, ja ga uzela oko 2 sata, valjda je spavao, jeo... Ne mogu da gresim dusu, presvlace ga redovno, nije mi smrsao za ovih skoro 2 meseca, ali imamo problem jer u poslednje vreme on ima redju stolicu (rastu mu zubici) i svaki dan koliko god stvari da spremim, sve mi se vrate ukakane. Danas je cak dosao u tudjem sorcu kuci, bilo mu je sve prljavo, i bodi i pantalonice, pa cak i carapice i sandalice po djonu. Jedva cekam sutra da odem samo da ih pitam koliko dugo je on takav bio kad je uspeo da gazi po svojoj kaki???????? Bas sam se iznervirala danas kad ga je mm doveo kuci. Naravno on je pitao sta se desilo, ali posto se njih 3 izmenjalo danas sa decom, nije znala da mu kaze,grrrrr!! Od septembra bi trebao da dobije stalnu vaspitacicu, pa ce valjda tad biti bolje.

A sto se tice pelena, roditelj je duzan da donosi, bar po 2 dnevno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao nama se skroz izmenjala garnitura vaspitacica u vrticu! Dve koje su bile kod moje male u grupi otisle na porodiljsko, jedna iz druge grupe i nedelju-dve nakon toga mi se neke nove cure na ulici javljaju, pozdravljaju mi malu, ona im mase, a ja nemam pojma kako se zovu, ne mogu sva nova imena da popamtim! Malu pitam pa mi ona kaze :lol:

Nego sto je jedna od njih posvecena- ne mogu da vam opisem dovoljno! Vraca mi se mm sa listom dnevnih aktivnosti, a on isaran od pocetka do kraja, sve deskriptivno u detalje opisano sta je radila, gde, kako- kad je spavala, kad u setnju i gde isla, kad se u basti igrala... Ja bila :blink: dok je nisam i sama srela i provela 10min u razgovoru sa njom u vezi samo tog dana :lol: . Draga cura, al ocigledno joj je prvi posao, mlada je jako i ili je na probnom, ili je samo "eager to please"! Sigurna sam da ce za mesec dana svesti deskripciju na minimum ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vaspitacice su super,prijatne,vesele ,primetile da ne znam francuski pa ako nesto kazu mm .:D

Ali jedna mi je bila bas bas cudna..

Inace ovako ,mi prvi put dolazimo ,i jedna nam pokazuje kakve su sobe gde se spava jede,igra itd,ulazimo u jednu sobu puno dece i jedna devojka ,crna ,mlada,sedi dole sa detetom i kako smo usli ona me gleda kao da sam joj pobila celu familiju :blink::blink: dete sto je bilo kod nje pocelo je da place jer je drugo dete potrcalo kod mame pa se ovaj mali uplasio , ona me gleda cudno a dete vristi ,uzima dete u ruke i dalje mene gleda !

I tako svaki put kad prodjem .. Nista ,ja nisam rekla muzu reko sigurno sam prsla.

Sledeci dan opet idemo ,i ovaj put smo sedeli napolje ,ona dolazi i opet me gleda cudno ! Ja kazem mm " ova od kad smo juce dosli non stop me gleda kao da sam joj nesto uradila,kao da hoce da me bije ," on kaze da sam prsla .. I ja sedim na onu ljuljasku a ona dolazi da uzme jaknu ,ja je ne gledam ,ona ode a tek ce mm " A STO TE ONA TAKO GLEDA ,DA SI JE SAMO VIDELA KOJ POGLED TI UPUTILA KAO DA CE DA TE BIJE" ja mu kazem ,rekla sam ti .. i tako ona me streli pogledom ,odemo mi unutra da pricamo sa direktorkom i dodje ona i opet me gleda ,i posle cuje mm kad pricala ona sa direk. da ide ,ne radi vise tu .. Ja reko super ... Ko zna sta ima protiv mene ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se i ja javim. Jos jedna vaspitacica! :P Kako u svakom poslu ima zalutalih tako i u ovom. "100 ljudi 100 cudi" Mada su nekad i roditeljska ocekivanja nerealna. Sin je krenuo sa 18m, a ovih dana krece i cerka. Milos je izmenjao dosta vaspitaca i svi su bili ok. Kako ce princeza videcemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje za vaspitačice koje već neko vrijeme rade. Da li ste čule za Waldorf pedagogiju i da li se ona spominje u vrtićima, i ako da onda šta mislite o njoj? I da koja je po vama bolja Montessori ili Waldorf pedagogija? Nešto istražujem za faks pa mi trebaju ovi odgovori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nase vaspitacice se zovu Suza i Vesna. Ljudi moji, to su toliko dva ljubazna stvorenja da ja nemam reci. One su nekih pedesetih godina i bas su fine. Vidim da ih je Vuk brzo prihvatio iako on tesko prihvata nove ljude tako da im je to jos jedan plus kod mene :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze li neki savet kako nastupiti kada vec drugi put dolazim po dete u vrtic,a ona sedi usrana i upisana.Prvi put je vaspitacica rekla da je pitala i da joj je ona odgovorila da se nije ukaklia mada je dovoljno bilo da sama pogleda dete .Bukvalno sam se osetila ko idiot dok mi je objasnjavala .Drugi put juce nisam ni zatekla njenu vaspitacicu(srela sam je u hodniku kako odlazi kuci) vec dezurnu ciji je odgovor bio da je tu tek desetak minuta.Dete mi kaze da je reklo svojoj vaspitacici,a da joj je ona odgovorila presvuci se sama mislim da je najmanje sat vremena sedela tako po njenoj prici a i po sadrzaju.Dete ima 4 godine i to joj se ne desava ali za zadnja tri meseca to je bilo dva puta pricam joj i shvatam da je velika ali da li je moguce da ne mogu da je presvuku.Sad ne mogu da docekam ponedeljak da odem u vrtic i imam film od toga da probam da razgovaram sa vaspitacicom,ispisem dete pozovem inspekciu od juce placem ne mogu da verujem da neko moze da ode kuci i ostavi dete a da pri tom dodje druga koju je isto bas briga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam kakva im je tu generalno politika, da li presvlace decu u takvim situacijama? Četvorogodišnjaci više nisu jaslena grupa tako da ne verujem da im presvlacenje spada u opis posla. 

Kada sam trogodišnjaka upisivala u vrtić (ne u Srbiji), već su zahtevali da bude autonoman u wc-u. Imali su dete u grupi koje je redovno nosilo i punilo pelenu i u tim situacijama su pozivali majku da dodje i presvuče ga. Nakon par meseci su od nje čak zahtevali da ga povuče na neko vreme dok ne skine pelene.

Da skratim priču, ne verujem da im je prihvatljivo da odradjuju taj deo posla, ali možda grešim. Ipak, ako one to ne žele, svakako bi morale tebe da obaveste da odeš po nju, ne da ostavljaju satima zaprljano dete.

miliccam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nego šta im spada u opis posla nego da dete bude sito, čisto, suvo i bezbedno? 

To što te vaspitačice rade čist je inat i isterivanje i ja bih to raščistila već nakon tog drugog puta, da prvi put otpišemo na propust. 

Prvo treba sa detetom porazgovarati zašto joj se te nezgode dešavaju, kad je već odavno skinula pelene. Može biti emotivna reakcija, protest, a moguće je i da joj je iz nekih razloga onemogućeno da ide u wc. Dakle, zašto dete obavlja nuždu u gaće a ne u wc-u je prvo pitanje. 

Drugo, vaspitačica koja pita dete da li se ukakilo, kao da četvorogodišnje dete koje se ukaki nasred sobe iko može ne primetiti. "Presvuci se sama?" nemam reči.

Kakvo crno zvanje roditelja da presvuku dete, kad bi me pozvali, tačno bi im bilo poslednje. Mi u grupi imamo decu od tri i po godine koja nose pelene i dalje dok spavaju, znam decu istog uzrasta koja nose pelene, pa šta? Nije na vaspitačima da to procenjuju i peru ruke od toga. 

Dakle - ponavljam - dete suvo, sito, čisto i bezbedno. To su jedine njihove dužnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas kako Margarita napisa . Tako je i kod nas, jos uvek ima starije dece koja nose pelene. I zamisli da se mom desi tako nesto, a da ne žele da ga presvuku. Pa prvo bi im svašta rekla, ne bi mi probelm i da promenim vrtic, a ne da mi dete maltretiraju.

Voljena, u takav vrtic kao vas svoje dete (koje ne nosi vec duze pelene) ne bih ni upisala. Zamisli zovu roditelje. Bas me zanima koji je onda njen posao. Čista bezosecajnost. Ako joj se ne svidja posao ili ima neke probeleme , neka ga promeni.

Nisu sva deca po šablonu i ne mogu biti. 

Bas sam se iznervirala.

Ne samo zbog situacije , nego sto vas ima i kojima to ne smeta, ili preispitujete da li je to ispravan postupak. 

Cipelic voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih se nikako slozila da je jedini posao vaspitačice da je dete suvo, sito i bezbedno... ali ovaj postupak vaspitacica je apsolutno neprihvatljiv - da dete ne presvuku i ostave ga mokro... Obavezno se treba zaliti, obratiti nadleznima, sta god... 

I u nasem vrticu je bilo neophodno da dete skine pelenu da bi krenulo u vrtic, sto naravno uopste ne znaci da se nezgode nisu desavale i da vaspitacice nisu reagovale, brisale i presvlacile decu...

Mislum da je u ovoj situaciji mnogo vazno i zasto se ove nezgode desavaju detetu, ako je davno skinulo pelenu... da su vaspitacice posvecene, to je nesto o cemu bi roditelji trebalo da pricaju sa njima - kako se dete ponasa u grupi, oseca, da li se druzi sa drugom decom i sl. Nije uobicajeno bas da se dete od 4 godine ukaki, a vaspitacice da su ok, mogle bi da pomognu u resavanju problema, a ne da povecavaju...

Ne mogu ni da zamislim da me zovu da dodjem sa posla da bih presvukla dete - to je stvarno ludost... da ne kazem bezobrazluk.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Devojcica mi je krenula u vrtic sa 2,9 meseci sad ima 4,3 i u pocetku joj se desavalo da se nekad upiski, naravno nisu dozvoljene pelene u vrticu  .Da se ukaki pre ovoga samo jednom pricala sam sa njom nista mi ne prica posebno neki razlog ne navodi dete mi jako malo prica o desavanjima u vrticu.Inace u petak joj je njena drugarica rekla da smrdi i deca su osetila a kamoli vaspitacice ne mogu da verujem da se desavaju ovakve stvari .Generalno od te vaspitacice i nemam neku povratnu informaciju o detetu,uvek pitam odgovor je dobra je bila ili ume ona i sama da kaze da je dobro do sad se nije zalila na nju nesto posebno rekla je da tera po svom i da ono sto ona naumi mora i da ispuni .Desava se i drugoj deci da se upiske cujem kad je uzimam verujem da nije nista neuobicajeno da se upiske verovatno se redje desava druga situacija i razumela bi da mi ne to ukazu kao problem ,ali nista mi ne govore.Kod druge vaspitacice su informacije malo opsirnije i uvek je hvali.Sutra idem pa cu videti kako ce se sve zavrsiti.Ne znam mislim da ovakvu vaspitacicu ni jedna moja rec ili postupak ne moze da dotakne .Razmisljam da promenim vrtic ali onda svoje dete dovodim u situaciju da je opet na privikavanju u novoj sredini ali je pitanje i ako ostane u ovom vrticu kako ce se prema njoj ponasati vaspitacice nisam pametna i mladje dete mi ide u jasle u istom vrticu nikad nisam imala problem sa njegovim vaspitacicama.Hvala na savetima.
cleardot.gif
Izmenjeno od strane iva2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma digla bih frku, da celo mesto bruji o njima. Kretenka! Pa nije meni "u opisu posla" kad neko dete nam dodje u goste da ga presvlacim, al ako bi mu se to desilo, a da roditelji nisu tu trenutno, normalno da ne bih dete ostavila u tome! Pa jel ima vise zdravog rasudjivanja u ovom svetu ili se svodi na to "nije mi nacrtano da to treba da radim". I kako im se desilo da dete dodje do toga sa 4 godine??? Mora da postoji razlog zasto ne ode u wc i pokusa da trpi. Ako to vec ne radi kod kuce. Frku dici, a ovv dobro izribati. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam sta bih uradila na tvom mestu... 

Postupak vaspitacice je krajnje neodgovoran, bezosecajan i nehuman:angry: Ne samo da se dete treba presvuci, vec i uticati na dete i ostatak grupe da se umanji osecaj sramote... 

Kako god da postupis, stavi svoje dete na prvo mesto, tj kako ce to ubuduce uticati na nju. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marg. i EG, nema razloga za padanje u vatru zbog mog komentara. Postavila sam ženi pitanje iznoseći iskustvo iz prve ruke. Prvo, ne znamo ni gde ona živi ni kakva su im pravila tamo. Jedna su na jednom mestu, sasvim deseta negde drugde. 

EG, možemo slobodno pričati o bezosećajnosi, čak i surovosti, ali fakat je da ti onda ovde, ne da ne bi upisala dete u taj vrtić , nego ni u jedan jer su im pravila, na državnom nivou, takva. Do 3 godine jasle, od 3-6 tzv. školica i posle prava škola. Vaspitačice su vaspitno-nastavno osoblje i ne odvajaju se od grupe, u wc decu prati pomoćno osoblje koje isključivo samo nadgleda. Za sve incidente, pozivaju se roditelji, babe, dede, tetke...ko može da dođe. Zdravog rasuđivanja, nažalost, nema.

Iva2, nadam se da ćete što pre rešiti problem, najpre sa onim što tišti devojčicu, a posle i sa vrtićem! 

Vuciguraj, miliccam i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena, moja ljutnja je usmerena pre svega na vaspitacice koje se tako ophode prema deci i roditeljima. Iz konteksta se vrlo jasno vidi da pravila u pomenutom vrticu nisu takva, jer da jesu, vaspitacica bi se na njih pozvala, a ne bi hvatala krivine i izmisljala razloge zasto dete nije presvuceno. Ne znam gde ti zivis i koja pravila kod vas vaze, to je tacno. Za Srbiju tvrdim da takva pravila ne postoje i ako ih u nekom vrticu ima, da su izmisljena i tim sam pre kivna i na takav sistem.

broccoli, Earl Grey i Voljena volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne mogu da vjerujem sta procitah :huh:

Mater mu, pa kao prolaznik bih pomogla djetetu u nevolji a ne tek kao neko ko je zaduzen i odgovoran za dijete za vrijeme boravka u vrticu, skoli... :huh:

Voljena, izvini, al gdje si ti?? Prosto mi je nevjerovatno to sto pises :huh: tacno je da su vaspitacice vaspitno-nastavno osoblje, ali su i ovo sto je Marg napisala(ovdje). Kako moze biti da zovu roditelje da rjesavaju "nezgode" :huh: jel poslodavci dozvoljavaju tako lahko roditeljima da zbog mokrih i prljavih gaca izadju sa posla koji je udaljen recimo par desetina kilometara :huh:

Ovdje da djete ima i 10, a ne 4 godine nastavnik MORA da pomogne djetetu u nezgodi. Nema nikakvih takvih uslova za upis djece u vrtic, skolu... Roditelji se zovu samo u slucaju povrede ili bolesti.

Ako se ne moze naci zajednicka sa radnikom, onda se roditelji obracaju direktoru. Lahko se radnici, direktori, vrtici, skole nadju na crnoj listi.

Iva, da sam na tvom mjestu pricala bih malo ostrije sutra sa osobljem i izrazila 'zelju' da razgovaram i sa direktorom. Kroz pricu podvukla da sljedeci put idem direktno direktoru bez razgovora sa njima. Naravno traziti objasnjenje sta se desava u vrticu pa vec drugi put to radi, a kod kuce je sve ok. Na svaki njihov odgovor i pokusaj bih pokazala sumnju u njih i njihov posao. Jel imate roditeljsko vijece, il kako se to vec zove dole(sastanak roditelja na kom se komentarise rad vrtica, osoblje, ocekivanja, nedostaci...)??

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krajnje neodgovorno,zaista!

Pa i da nije u opisu posla,kako ostaviti dete upisano ili ukakano?! 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno sto kaze maza, i kao prolaznik bih detetu pomogla, i nepojmljivo mi je  da osoba koja se skolovala za to i sama izabrala da radi sa decom moze ovako da se ponasa...Ima ih jos ovakvih, nazalost:angry:

Radim sa malo vecom decom, brisem nosice i suzice, vezujem pertle, namestam kape i salove, kupujem uzine, stavljam hladne obloge, merim temperaturu, tesim i hrabrim... Nisam to ucila na fakultetu, niti mi pise u resenju za posao... 

Fox, KruelaDeviL, majat i 6 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Broccoli :wub:

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

No koment. Moja kuma radi u vrticu,i ne verujem sta citam. Pa covece posle prvog puta je trebala da razgovara sa detetom kao njen vaspitac. I da utvrdi zasto se to dogodilo. Tebi je trebala da kaze da joj za svaki slucaj pakujes rezervni ves ,u slucaju da se nezgoda ponovi da dete moze da bude presvuceno. "Presvuci se sama" ne podleze nikakvom drzavnom zakonu niti politici vrtica,vec cistom bezobrazluku! Nema opravdanja! Mogla je da te obavesti da se nezgoda ponovila i opet ponavljam kao njen VASPITAC i ODGOVORNO LICE sa tobom porazgovara da li se to kod kuce desava i ako ne kako da resite to zajedno,a ne da okrene dupe i ostavi dete uneredjeno da sedi.

Ja bih joj iskreno krv na slamcicu popila,videla bih nju da sedi takva i pola sata. Kretenusa jedna nevaspitana. Sa njom se ,na tvom mestu, ne bih ni upustala u diskusiju i davala sanse za objasnjena. Imala je sansu da svoj posao odradi odgovorno oba puta kada je do nezgode doslo-nije to uradila. Otisla bih pravo do direktora/direktorke i pitala da li je to nacin na koji se vaspitavaju deca. Na stranu sto nije htela da je presvuce ,recimo da joj "nije u opisu posla" ali reci joj da se sama presvuce je kao da je rekla "Molim vas dajte mi otkaz". Za sta bih se ja postarala i da dobije. Sram je bilo

merima, Margaritta i KruelaDeviL volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uff,ma svasta ima.....eto i ja u vrticu radim i mogu reci da ne volim kad djeca musava idu s rucka ili ukakana,upiskena,pa pelena plazi do pol koljena,sirorani ko reperi u pun gegama posrcu na majusnim nozicama :(

i moja manja ce u jaslice i kosa mi se dize,a starija me redovno docekivala mokra do pol leda,naocigled pelena od jutra stoji na njoj do iza rucka,puca po savovima....al eto,takvim smo tetama dopale dok nisam donijela kremu,tutnula u ruke i rekla da samo time mazu i da ju previjaju jos jednom dodatno zbog gljivica (mucila se s njima 2 mjeseca,do krvi oderana bila)....

iduce godine promijenila tete,bez rijeci prigovora sto se brige o djeci tice.....

istina da su grupe i kod nas krcate,al osnovne stvari se moraju napraviti-znaci hrana,pice,higijena u jaslicama prvenstveno,sigurnost djece...jer se fan u jaslickoj grupi svede uglavnom na to,fizikalija teska,dok jedne sredis,drugi musavi,pa ajmo nanovo...

al kad mi je ispricala prijateljica kako je njenom malom teta u vrecicu spakovala pokakane gace s cijelim drekecom u torbu,ja ostala paf :o

s druge strane,i roditelji si svasta smisle i izvedu...eto npr.meni na zavrsnu priredbu doveli curicu bez gacicaa,mala se popiskila i smocila i oni ju gologuzu doveli....mala digla haljinu,a ono....brze trazi gacice na posudbu od druge djece,mene bi zemlja progutala od sramote da je takva od mene izasla pred sve i digla haljinu....a bome je....

tako da....

Tackicca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se javim obavili razgovor .U ponedeljak pre podne je bila njena druga vaspitacica kojoj smo sve objasnili bili i razumni i ostri ,ona ne moze da veruje kaze zena desi se ponekad da im se neko ukaki ali da je neverovatno da niko ne primeti.Porazgovarale smo i tome kako u ovom uzrastu da joj se to desi kaze da nije toliko retko.Sa vaspitacicom popodne je suprug obavio razgovor kada je uzimao dete ona tvrdi da joj dete nista nije retko(njena rec protiv detetove) da ih je ona uvela iz dvorista i otisla kuci a druga vaspitacica koja je bila dezurna ih je preuzela.#Da je videla presvukla bi je naravno#.Na zalost ja joj ne verujem,volelea bi da gresim u proceni.Ali probacemo da sve resimo ovako vreme ce pokazati da li je to pametno.Hvala Vam na vasim iskustvima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro je da je druga vaspitacica ok zena.

I ovu prvu, sto izbegava svoje obaveze:angry:, ste na neki nacin opomenuli, ne bi bilo dobro da ste samo presli preko toga...

Ja bih rekla da nije neobicno sto se ukakila, ako su bili u dvoristu, mozda joj je bilo glupo da trazi vaspitacici da je vodi nazad u ucionicu, mozda je cekala da udju, pa nije stigla na vreme, ili tako nesto... Mali su oni jos. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.