III krajnik

odgovora

Objavljeno

Evo imamo jedan veliki problem,

sin vec god dana muku muci sa uvecanim III krajnikom, sad kako je krenuo u vrtic ceste infekcije koje idu na usi, hrkanje nocu , budjenje, ...

juce smo isli privatno kod ORL specijaliste i na njenu preporuku razmisljamo o operaciji. Toliko mu je uvecan da je greota dete muciti i kljukati ab, njene reci.

Dr je veoma prijatna, vidi se i da je strucna, potrudila se da mi neke stavri oko lekova objasni , zasto se jedni koriste kod male dece drugi ne, a isti su kortikosteroidi..i tako zadovoljna sam,

jedino sto mi ne da mira jesu oni strasni slucajevi koje smo svi citali po novinama,

od neke bezazlene intervencije ljudi su umirali , mozda greskom dr. Pricam o onih nekoliko slucajeva u privatnim poliklinikama.

Pa vas molim da podelite vase iskustvo , ako ste ga imale, kako izgleda operacija , na sta da posebno obratim paznju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao,Nensi,bas mi je zao!Moja sestricina ima isti problem,ali dr nije za operaciju,kaze da ce to pregurati u pubertetu,e sad...vidjecemoMada,sama pomisao na operaciju,nije jednostavna,ali ako je to rijesenje,nemas onda izbora!U svakom slucaju uz tebe sam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo skoro obavili operaciju trećeg krajnika, imali smo iste probleme i još dodatno alergijski bronhitis. Nakon tri meseca patnje sa bolestima i vucaranja po bolnici, čula sam za jednog izvrsnog lekara, i odvedem dete privarno kod njega. Odmah je rekao da je treći krajnik u pitanju i bez puno razmišljanja smo zakazali operaciju.

Nama je dr obijasnio da je lakše izvaditi krajnik nego zub! :lol: :lol:

Dan pred operaciju se ode u bolnicu i dete od ponoći NE SME ništa ni da jede, ni da pije! E to mi je bila najgora stvar, jer nisam znala kako ću mu obijasniti da ne sme ništa da pije pre operacije... a tada je imao punih 22 meseca... :)

Ujutro je ( srećom) bio prvi na programu, odveli su ga u 8h u salu, a dr. je u 8:40 došla kod mene da mi kaže da je sve prošlo kako treba i da je krajnik bio jako velik i ljigav...

nakon 35 min su ga vratili iz sale, bio je u bunilu, al sam ga ja smirila i ubrzo je zaspao. Dosta je kašljao jer mu je bilo suvo grlo, al se i to smirilo. Nakon tri sata spavanja, probudio se nasmejan, tražio je prvo čaja, pa je tražio da mu obujem patike i izjurio je na hodnik da se igra sa drugom decom :D

Taj isti dan smo otpušteni iz bolnice u 17h, otpusnica je bila mala sa bukvalno dve rečenice, pitala sam dr. zašto je naša mala, a sve ostale velike on kaže " kakva je bila operacija, takva je i otpusna lista " :lol: :lol:

Najbitnije je da budeš smirena i da ne čitaš i ne slušaš kojekakve priče. Pre odlaska na operaciju dete obavlja sve potrebne analize krvi i urina, ekg, i ima odobrenje i od kardiologa i od pedijatra, a i u bolnici dolaze tri lekara i dva anesteziologa da te ispituju o svemu i svačemu, tako da ima dobra kontrola pre operacije. Mi smo još morali i od pulmologa doneti odobrenje sa predoperativnim pripremama zbog astme.

Nama je veče pred operaciju počeo cureti nos jer je Aki puno plakao i hteo kući, pa su nas odložili za jedan dan da vide jel to od plakanja ili početak neke infekcije.

Sad te udavi pričom :lol: :lol: pitaj ako te još šta interesuje :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nency,M-D ti je sve lepo napisala,samo da dodam da su meni vadili sve krajnike sa 7god.Do tad sam stalno primala inekcije,razne lekove,ma svasta,a od kad su izvadjeni ako sam 3x imala problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tigrice hvala na podrsci

marice jeste li bili privatno u nekoj klinici na operaciji, ili samo je pregled kod tog dr bio privatno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

joj CHI mi se ubismo sa upalama od kako je krenuo u vrtic, bas se namuci vise, sreca pa on lepo jede i spava inace bi mi se dete ispustilo, sto se kaze

meni je krivo sto moj otac nije dao da mi se vade krajnici, pa sad ovako matora imam probleme, od kolena, srca ..na sve zivo utice

ma resili smo da cemo ici na operaciju, samo je pitanje da li ovd eprivatno u toj poliklinici gde smo i bili kod dr na pregledu, ili da idemo za BG ali i to je pitanje gde tamo , jer sam se nacitala kojekakvih prica, a i ovako tirsova mi ne uliva poverenje uopste, jednom smo bili i ne daj boze nikad vise, i neke teze bolesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krajnike smo operisali na poliklinici u Novom Sadu, dr tamo radi, ali je jako teško doći do njega, čeka se više od 2 meseca, pa sam ga odvela privatno na pregled.

Ja nisam ni razmišljala da ga vodim privatno na operaciju, u bolnici se bukvalno zadržiš jedan dan i gotovo, a kad se vadi treći krajnik dete nakon dva sata može da pije čaj ili ice tea i da jede po malo, vodu ne treba davati 24h nakon operacije jer može doći do povraćanja. I puuuunnnooooo sladoleda, hladnog pudinga i hladnih šnenokli... :lol: :lol: :lol: treba da jede nakon operacije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

marice kolko sam razumela operacija je bila u totalnoj anesteziji jel da ?

koliko god je dete imalo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, operacija je u totalnoj anesteziji, bukvalno traje 5 min, a ostalo je buđenje iz anestezije i praćenje ....

Aki je taman bio napunio 22 meseca, to smo radili 01.10.2010. :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa zasto onda ovde dr hoce da mu radi u lokalnoj, meni je to problem, gde god sam citala radi se u totalnoj jer dr tako moze lepo natenane da odstrani krajnik kako treba, zamisli dete da ti budno svesno i da se bacaka, pa covece moze glasne zice da mu povredi...kako su oni to mislili nije mi jasno ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam svi rade u opštoj, pogotovo maloj deci.... Sad prvi put čujem da ima i onih koji rade u lokalnoj.. :blink: :blink: :blink:

Sam taj instrument nije lep za videti.....

On ti je kao neka lopata, kojom izvuku krajnik kod grla i onda seku i čiste, a i da se ne bi usta zatvarala ubace isto nešto.... stvarno mi nije za lokalnu taj postupak... :huh: :huh: :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre 20 dana su radila od sestre detetu operaciju 3 krajnika (napunio je 3 godine) u Gradskoj sve je iznvaredno proslo (u totalnoj anesteziji) A moja dobra drugarica je prosle zime vodila dete na Institut i tamo je jedna fantasticna doktorica i citiracu nju ' Svakom bih preporucila tu doktorku" inace i ona je zdravstveni radnik (babica)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijeta daj sibni mi na pp ime dr , pa da vidim sa mm sutra kad dodje sa puta, da porazgovaramo.

Marice ni meni ne bi bilo svejedno da ga ostavim samog, sad sam pricala sa pedijatrom, ona kaze da je ova orl dr izvanredna, da je dosta svojih pacijenata kod nje slala svi su dobro prosli, nikakvih komplikacija...ali ono sto mi je upalo u oci jeste da majka ne prisustvuje operaciji, sto znaci da neka tamo sestra dr bilo ko treba da drzi moje dete i da ono to prozivljava samo...mislim vec mi se grci stomak, a kako je joca poslednjih dana povucen, i bas drami nece od mene nigde samo mi jos to fali dodatna trauma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam prisustvovala operaciji, ali mi je dr sve obijasnio na koji način se to radi, zato znam kako ide postupak. kad je Aki bio na redu, samo je vojnik na odsluženju civilne, došao po njega, i odveo u salu. Ako se desi da dete jako plače, onda ga vrate samo da ga mama smiri, i onda opet samo vode...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijeta daj sibni mi na pp ime dr , pa da vidim sa mm sutra kad dodje sa puta, da porazgovaramo.

Nadam se da si dobila pp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijeta dobila sam pp, hvala,

Marice meni je pedijatar nesto malo objasnila preko telefona sad smo pricale,da se intervencija radi kroz nos, :(:wacko:

naravno pitacu dr koja bude radila operaciju svaki detalj,

AAAAAAAAAAAAAAAA

vec ludim polako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam šta da ti kažem povodom operacije kroz nos, ali ti tvrdim da kad se krajnik izvadi prestaju skoro sve bolesti, hrkanje, povećava se apetit...itd.... nama je sinulo sunce" nakon 01.10.... :)

Od tad ni jedan dan nije izostao iz vrtića, a bilo je u grupici i gripe, stomačne gripe, boginja,..... sve nas je omašilo :lol: :lol: :lol:

Videćeš da će sve proći kako treba, a i on je mali, pa će brzo sve zaboraviti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nensi mislim da je bolje da sacekate da napuni 3 godine, jer se smatra da ukoliko nije hitno, detetu ne daje totalna anestezija pre trece godine. ali opet vasa dr bolje zna.

evo i jednog teksta na tu temu

TREĆI KRAJNIK

"– Operacija trećeg krajnika (adenoidektomija) izvodi se u slučajevima kada je treći krajnik toliko uvećan da izaziva simptome i van infekcije, kao što su disanje na usta usled hronično zapušenog nosa, noćno hrkanje, slabija koncentracija, karakterističan izgled deteta opisan kao „adenoidni facijes“ – bleda loža lica, veliki podočnjaci, otvorena usta, izmenjena denticija. Ako su deca sklona infekcijama, moguće su česte infekcije trećeg krajnika. One se manifestuju pojačanom nosnom sekrecijom, povišenom telesnom temperaturom, slivanjem sekreta niz ždrelo, kašljem, i mogućim povezanim infekcijama donjih disajnih puteva. Često se infekcija iz trećeg krajnika može brzo preneti na srednje uvo i izazvati upalu srednjeg uva – objašnjava dr Katarina Stanković, specijalista otoringolaringologije sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupić“.

Uvećani treći krajnik, dodaje naša sagovornica, izaziva simptome sa i bez infekcije. Jedan od veoma čestih problema do kojih dovodi je sekretorni otitis.

– To je takozvana nema upala ušiju, koja se manifestuje tihim i slabo uočljivim simptomom – nagluvošću. Roditelji primećuju da ih dete ne čuje, ili se žale da ih dete ne sluša, pojačava televizor, traži da vas gleda u lice kada mu pričate, slabije napreduje u školi. Karakteristično je da roditelji navode da njihovo dete teško diše na nos, hrče, ali da nikada nije imalo upalu ušiju ili visoke temperature, i da imaju utisak da dete slabije čuje. Najčešći uzrok ovog stanja je uvećan treći krajnik, koji treba ukloniti – ističe dr Stanković.

Ona napominje da se treći krajnik može operisati već nakon navršene prve godine života, ali da je najbolje to uraditi u uzrastu od tri godine. Intervencija je kratkotrajna, izvodi se u opštoj anesteziji, kroz usnu duplju, a mali pacijent istoga dana u večernjim satima može da ide kući. Preporučuje se da jede hladniju, lakšu hranu, a u kolektiv se može vratiti odmah nakon prve kontrole (koja se obavlja dan nakon intervencije)."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nensi mislim da je bolje da sacekate da napuni 3 godine, jer se smatra da ukoliko nije hitno, detetu ne daje totalna anestezija pre trece godine. ali opet vasa dr bolje zna.

evo i jednog teksta na tu temu

TREĆI KRAJNIK

"– Operacija trećeg krajnika (adenoidektomija) izvodi se u slučajevima kada je treći krajnik toliko uvećan da izaziva simptome i van infekcije, kao što su disanje na usta usled hronično zapušenog nosa, noćno hrkanje, slabija koncentracija, karakterističan izgled deteta opisan kao „adenoidni facijes“ – bleda loža lica, veliki podočnjaci, otvorena usta, izmenjena denticija. Ako su deca sklona infekcijama, moguće su česte infekcije trećeg krajnika. One se manifestuju pojačanom nosnom sekrecijom, povišenom telesnom temperaturom, slivanjem sekreta niz ždrelo, kašljem, i mogućim povezanim infekcijama donjih disajnih puteva. Često se infekcija iz trećeg krajnika može brzo preneti na srednje uvo i izazvati upalu srednjeg uva

Uvećani treći krajnik, dodaje naša sagovornica, izaziva simptome sa i bez infekcije. Jedan od veoma čestih problema do kojih dovodi je sekretorni otitis.

– To je takozvana nema upala ušiju, koja se manifestuje tihim i slabo uočljivim simptomom – nagluvošću. Roditelji primećuju da ih dete ne čuje, ili se žale da ih dete ne sluša, pojačava televizor,

traži da vas gleda u lice kada mu pričate, slabije napreduje u školi. Karakteristično je da roditelji navode da njihovo dete teško diše na nos, hrče,

ali da nikada nije imalo upalu ušiju ili visoke temperature, i da imaju utisak da dete slabije čuje. Najčešći uzrok ovog stanja je uvećan treći krajnik, koji treba ukloniti – ističe dr Stanković.

seceru hvala na tekstu

ovo prvo bold je sve prisutno kod joce

a ovo crveno sam pocela da primecujem od skoro pre mesec dana

mi smo se odlucili za operaciju, radicemo je ovde privatno,

pod lokalnom anetsezijom, jer ni dr koja ce to da radi ni nas pedijatara nije za to da se zbog 2min intervencije dete uvodi u totalnu

samo se sad javio drugi problem, a vezan je za koagulaziju krvi, radili smo laboratoriju i pokazalo se da je jedna vrednost mnogo uvecana ( a PTT) a druge dve koje su povezane su normalne ( vreme krvarenja i koagulacije )

e sad ovaj PTT moze biti uvecan zbog terapije pod kojom je on bio do skoro sbog streptokokke, jer mu se jos uvek u leuko formuli pookazuje da ima virus u organizmu, a on je "zdrav "vec 7 dana

tako da mu verovatno treba vremena da se oporavi od one T koja je isla i do 40

za 7 dana cemo ponoviti taj PTT , ja se nadam da ce biti ok, ako ne bude ...onda pravac kod hematologa :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja ćerkica je operisala treći krajnik sa 3g. ima astmu i rizična je za anesteziju i sem težeg buđenja sve je bilo super kod nas u banja luci ide 2 sata nakon operacije sladoled i koka kola ona oduševljena jer sam ja uvjek branila da je pije a sad joj dajem ubrzo je trčala po sobi svi idu kući isti dan mi smo ostali još jedan zbog anestezije starija ćerka je operisala sva 3 i teže je podnjela bolnije je gutanje i oporavak traje do 7 dana tako da samo treći krajnik stvarno nije ništa strašno za nas roditelje je sve strašno znam ali to je ništa a njemu će puno olakašat oslibodiće mu nosić i hrkanje može da traje još malo poslije operacije i onda samo nestane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cecili hvala na odgovoru, znaci, i sama si rekla nama roditeljima sve je strasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se javim, konacno smo uspeli da sredimo III krajnik,

sinoc je bio na operaciji, tj kako dr kaze na intervenciji jer stvarno sve je trajalo 10min, sa sve pripremom,

bio je hrabar decak , nije mnogo plakao,

jeste trauma sto je u sali sam sa 2 dr i sestrama, ali cim je stigao kod tate/mame u zagrljaj sve je proslo....

a kuci je dobio veeeliki traktor / kosilicu, sa sve busilicom na baterije koja cak i baca varnice dok busi :lol: :lol: :lol: :lol:

veceras idemo na kontrolu, pa za 7 dana ponovo,

za sada nije bilo nikakvih postoperativnih problema tipa povracanje, T , malo je nocas u snu plakao tata dodji , lepo jede malo slabije ali ne odbija hranu / tecnost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se javim, konacno smo uspeli da sredimo III krajnik,

sinoc je bio na operaciji, tj kako dr kaze na intervenciji jer stvarno sve je trajalo 10min, sa sve pripremom,

bio je hrabar decak , nije mnogo plakao,

jeste trauma sto je u sali sam sa 2 dr i sestrama, ali cim je stigao kod tate/mame u zagrljaj sve je proslo....

a kuci je dobio veeeliki traktor / kosilicu, sa sve busilicom na baterije koja cak i baca varnice dok busi :lol: :lol: :lol: :lol:

veceras idemo na kontrolu, pa za 7 dana ponovo,

za sada nije bilo nikakvih postoperativnih problema tipa povracanje, T , malo je nocas u snu plakao tata dodji , lepo jede malo slabije ali ne odbija hranu / tecnost

Bravo Joco!!!!!!

Nensi, ne bi trebalo da ima postoperativnih problema jer je samo III u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa dr je napomenula da moze biti da se ne uplasimo , mada ne bi trebalo , stvarno nije ni krvario nista sve je super bilo dr je zadovoljna ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se javim, konacno smo uspeli da sredimo III krajnik,

sinoc je bio na operaciji, tj kako dr kaze na intervenciji jer stvarno sve je trajalo 10min, sa sve pripremom,

bio je hrabar decak , nije mnogo plakao,

jeste trauma sto je u sali sam sa 2 dr i sestrama, ali cim je stigao kod tate/mame u zagrljaj sve je proslo....

a kuci je dobio veeeliki traktor / kosilicu, sa sve busilicom na baterije koja cak i baca varnice dok busi :lol: :lol: :lol: :lol:

veceras idemo na kontrolu, pa za 7 dana ponovo,

za sada nije bilo nikakvih postoperativnih problema tipa povracanje, T , malo je nocas u snu plakao tata dodji , lepo jede malo slabije ali ne odbija hranu / tecnost

Superiskaaaaaaaaaaaa!Sad ste mirni i mozete da uzivate! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.