Agresivnost u vrtiću

odgovora

Objavljeno

Ja po stoti put isto:)

Slazem se da su povremeni ispadi u tako malom uzrastu relativo normalni, pocetak socijalizacije, nemogucnost da se verbalno izraze...

Ali da je roditelj ponosan na to, ne samo da ignorise, vec podrzava: OMG:o

Opet, jedna me situacija iz V grupe nedavno iznenadila, da ne kazem otreznila...

Zali se moja koleginica kako njenog K, stalno dira S i kako ne zeli da da ide u vrtic zbog njega, zali se vaspitacicama, njegovim roditeljima... Niko nista ne preduzima... Kao S agresivan najstrasnije... njeno dete propade... a inace je miran ko' bubica. 

Ja na rodjendanu, vidim njen K i "ozloglaseni" S se zajedno igraju, i to malo zivljih "nindza" igara, macuju i slicno. Ni naznake da je S superiorniji ili ga necim ugrozava. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cesto roditelji ne reaguju adekvatno i podrzavaju na neki nacin misljenjem pa bolje sto je takav/takva , nek neda na sebe, vidjam to stalno u parkovima, i medju svim slojevima drustva..i kako se onda postaviti u svemu tome i ostati realan prema svom detetu a i drugima , tesko je i naci neki balans. Mislim da ipak osecanja prema svojoj deci prevladaju i jednostavno zastitnicki se postavis. Skoro isto jedna mama kaze mi za  njenu devojcicu 'ona je tako osetljiva ' a malena ziva vatrica , sve redom cupa i grize:) baca pesak u oci i to redovno.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja to ne gledam tako. Taj mali da zaista "pomlati" svu djecu u vrticu na to bi se drugacije gledalo, mali bi bio "problem" i to ne bi moglo da ostane u "simpaticnom duhu". A ponos i zadovoljstvo kod majke je vjerujem u fazonu "nek se zna izboriti za sebe"...i slicno. Ne mislim da misli ista lose s tim vec kao i svaki roditelj naravno prioritira svoje dijete.

Venera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se trudim da budem maksimalno realna u odnosu sa svojom decom, i nisam nikada slatkorecivo stala u njihovu odbranu ako su nesto pogresili. Pravo da vam kazem naslusala sam se takve price u svom poslu i grozno mi je, grozno su ljudi postali sebicni i samo gledaju svoju decu...

Jednom sam cak dosla u situaciju da vaspitacica opravdava i brani  V, jer ja nisam imala kompletnu sliku sta se zapravo desilo. 

Ali, pitam se cesto, ako sam ja jedna od retkih realnih roditelja, da li je to fer prema mojoj deci? 

Venera, Vuciguraj i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fer, fer si Brocolli. Da li je svako dete danas dobro, poslušno, dobar djak, bori se za sebe ne na tudju štetu? Mislim i kada odrastaju? Ne! Nego je takvih sve manje. 

Zato nemoj da te brine sto si jedna od retkih. Jer danas je previše sebičnih i nadmenih roditelja koji misle da je njihovo dete jedinstveno. 

Samo je Maza nerealna :) misli da smo svi dobri i ne mislimo nista loše :) :P 

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ne znam. Ja nekako uvijek polazim od sebe, od toga kako bih ja postupila. I jedna sam od ovih realnih sto Broccoli rece...to s pravon kazem jer sam i ja kroz posao vidjela dosta onih ' drugih' roditelja. Njihovo dijete je najbolje, najpametnije, nikad ne laze i sl...muka mi je od toga. A takvo dijete je najcesce bahato, nevaspitano, samozivo...
Mozda nismo fer prema djeci al cemo bar dobre ljude stvoriti od njih, nadam se;-)

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ne znam. Ja nekako uvijek polazim od sebe, od toga kako bih ja postupila. I jedna sam od ovih realnih sto Broccoli rece...to s pravon kazem jer sam i ja kroz posao vidjela dosta onih ' drugih' roditelja. Njihovo dijete je najbolje, najpametnije, nikad ne laze i sl...muka mi je od toga. A takvo dijete je najcesce bahato, nevaspitano, samozivo...
Mozda nismo fer prema svojoj djeci al cemo bar dobre ljude stvoriti od njih, nadam se;-)

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mazo, cinjenica je da je on agresivan prema drugoj djeci jer i sama vaspitacica to priznaje. E sad, u kojoj mjeri je agresivan ne znam... da njima to u vrticu smeta digle bi uzbunu, a opet sta ce im to? Njima odgovara da je on tu, jer uzimaju pare, i te kakve. Pa i da im se penje na glavu on ce izaci na kraj sa njim.
Nego, mene cudi reakcija majke...jos ispade da je ponosna. No ajd, mali je jos, mozda je faza...pitacu je za par godina. Onda ce njoj da se penje na glavu hahah

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda nismo fer prema djeci al cemo bar dobre ljude stvoriti od njih, nadam se;-)

To uvek imam u vidu kad pricam sa njima, viziju kakvi zelim da budu ljudi:)

Drugacije ne mogu, a kako ce to biti u sve surovijem svetu, ne znam... 

 

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sad me podstaknuste na razmislkanje o tome da ima dece,doduse dosta starije od vrtickog uzrasta,koja se potpuno drugacije ponasaju kod kuce nego kada su u drustvu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuci, htela ti to ili ne, to je realnost. Pa valjda se sama sećaš iz detinjstva, uvek je bilo bar neko takvo dete, gde roditelj nema predstavu kakvo je kad izadje napolje. 

A opet kad pogledaš, danas se deca mnogo vise ponašaju svuda isto jer imaju vise prijateljske odnose sa roditeljima. Čini mi se da je pre bila veća strogoca, i zamisli samo da se ponašaš sa ocem ili majkom kao sa drugaricom. A danas je to mnogo opustenije, čini mi se. 

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim na neke negativne ekstreme-prijateljski odnos medju decom i roditeljoma je divna stvar.Imala sam prilike da vidim skolskog nasilnika koji se pred majkom pretvorio u uplasenog decacica...

Earl Grey i broccoli volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, pogresno si protumacila moj post, nije bas toliko naivan :D

Moze se biti fer u svijetu lijepih leprsavih leptirica i mirisnih cvjetica, ali u svijetu gdje se leptirovima kidaju krila, a cvjetici se lome i gaze moras da prioritiras svoje dijete. Pogresan nacin i pogled da, ali... moje dijete je jedno zrtva, drugo harambasa i lakse mi je i mirnija sam sa harambasom i naravno da trubim da prva ne smije da zapocinje nista, ali mi je opet lakse jer znam da ce se izboriti za sebe i da nikom nece biti lahko sa njom i drago mi je zbog toga, dok mi je starija briga i stalno sam na nogama da bih joj podizala samopouzdanje i da bih je naucila da se izbori za sebe.

Mali da je zaista problem bunili bi se roditelji druge djece, ne bi to bilo tako lahko, pogotovo ne simpaticno. Znam jer sam i sama u tom poslu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mazo, nažalost smo bili svedoci da nekad i roditelji i nastavnici, svi zmure pred naslinicima. Ipak se dogadja. Sećaš se onih dečaka sto su se ubili u Bosni i Srbiji? 

Moj stariji ne napada, ali zna da se odbrani. Doduse , skloni se od napadača , ali zna i da uzvrati. Sa njim znam da neće nekog tuci, a neće ni dozvoliti da ga tuku. Dok cerka mi je vrlo pod znakom pitanja. Agresivna je u poslednje vreme prema sinu. Čupa ga za kosu, napada ga. Naravno da joj pričam do besvesti. Pitala sam u obdaništu , kaze da ne tuce drugu decu, ali je mali harambaša. Svi je vole. Zna ponekad da se gurka. Nadam se da je ova agresija prema bratu prolazna. 

Inace, mi u kuci ne smemo da dižemo glas ako se nesto zakacimo, ne daj Boze. :) onda nas sin napadne. Tako da sada moramo fino i da se raspravljamo 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pita nasa uciteljica na roditeljskom:"Da li jos neko ima nesto da pita". Prica se o Skoli u prirodi pa se javlja mama iz drugog odeljenja:"Moja cerka je jako osetljiva pa obratite paznju na nju(10 god imaju). A uciteljica kaze:"Naravno, nego da pitam ima li ovde nekog od roditeljs koji bi za svoje dete rekao da je balvanast?" :D :D I rece:" Gospodjo, sva su deca osetljiva..."

Svi su danas ponosni na decu koja su nemirna, neki neobican trend...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim na neke negativne ekstreme-prijateljski odnos medju decom i roditeljoma je divna stvar.Imala sam prilike da vidim skolskog nasilnika koji se pred majkom pretvorio u uplasenog decacica...

E, o tome se cesto radi. Cesto komentarisem sa koleginicama : Kuci ne sme da pisne, a onda dodje u skolu/ vrtic i izbaci svu negativnu energiju.

Venera, Vuciguraj i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi su danas ponosni na decu koja su nemirna, neki neobican trend...

Istina...

Ali, velika je razlika, nemirnog, zivahnog deteta koje prosto vrvi od radoznalosti, i onog bezobraznog. 

Velika je razlika i izmedju deteta koje zna da se izbori za sebe ako ga neko dira, i onog koje smislja razne smicalice i namerno izaziva druge, uziva da ih provocira. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da,svi ljudi,i zli i dobri,nekada su bili deca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E neverovatno, baš sam skoro sa mm i sa drugaricama pričala o toj dečjoj osetljivosti. 

Imamo mi u grupici i parkiću dečaka za koga njegova mama stalno tvrdi da je preosetljiv, a svi se štrecaju kad ga vide. 

Ne bih da detaljišem, ali baš što reče i Leni - ne videh majku koja kaže da joj dete nije osetljivo. 

Evo moj Duja stvarno nije osetljiv. Mislim, dete ko dete, emotivan je i potrese se kad se naljutimo na njega, tako te stvari, jer ga inače mazimo i pazimo, ali sad da ga potresaju tako neke stvari, da analizira, sekira se, stvarno ne. Čuj, trogodišnjak osetljiv, ma nije moguće? Koji nije, zaista? 

Ja i dalje stojim iza toga da agresivnost treba iskorenjivati, i stalno ponavljam da moje dete ne sme niko da bije, niti on sme ikoga da tuče. Ulemaše ga deca razna, ali ja mu do sada ne rekoh da vrati, zašto, ne bih sad o tome da detaljišem, recimo samo da sam protiv nasilja. 

Ono što ja radim sa njim je da mu svakog dana strpljivo i iznova gradim samopouzdanje. On je verbalno vrlo napredan, samosvestan je i ne da na sebe, ne dozvoljava da ga niko vređa i maltretira, ima on uvek šta da odgovori i kaže, pa se i sa starijom decom nadgovara kad mu se podsmevaju, a neko bi se dete možda povuklo plačući. A od nasilnika ga učim da se kloni. Nije lako. Ali trudimo se. 

In-Greed, broccoli, leni i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam znala nit prepoznala da ovdje pisemo o agresivnoscu(slucaj koji je Snow navela). To mi je bas krajnost, i nemirno dijete na mora biti i agresivno. To je svakako problem koji treba da se sasijeca, ali kao sto vec napisah ovdje ga ne prepoznah.

Mitko, jedan slucaj zanemarenog djeteta, drugi slucaj djeteta koje se ucilo da se sklanja a ne da se odbrani. Tuga i zalost.

Mahirov ocuh umro nedavno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.