Hipotireoza subklinika

odgovora

Objavljeno

Ako neko ima bebicu sa ovom dijagnozom neka se pridruzi da razmenjujemo iskustva.Nasa bebica uzima tivoral 1/4 od svog cetvrtog meseca.Moramo na redovne kontrole,ona je ok,lepo napreduje,ali ne znam da li ce morati stalno da uzima terapiju ili ce mozda moci i bez nje.Kakva su vasa iskustva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam nikakvog iskustva sa vasim problemom, ali me interesuje kako ste dosli do dijagnoze, koji su simptomi i usled cega se desava taj problem sa stitnom zlezdom? Da li se dete rodi sa tim smanjenim radom stitnjace ili se to kasnije desi?

Ako nije problem, volela bih da znam malo detaljnije o ovome. Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Beba se rodila sa tim.Prilikom vadjenja krvi iz pete ustanovili su povecanu vrednost tsh.Isli smo na institut za decu i omladinu u Novom Sadu i tamo je uradjen kontrolni trh test da bi se potvrdila dijagnoza.Posle toga nije bilo sumnje,dobila je terapiju tivorala 1/4.

Kada se na vreme otkrije nema nikakvih problema,ali ako se beba ima hipotireozu i ako se to ne otkrije na vreme beba vec sa 4-5 meseci pokazuje prve simptome bolesti.Kako bolest napreduje dete postaje mentalno zaostalo.

Ako se terapija uzima redovno svaki dan dete je potpuno normalno i nena nikakvih problema.Kako raste tako se doza tivorala poveca.

Inace to se u stvari dodaje hormon koji mozak ne proizvodi (hipofiza) i stitna zlezda zbog toga ne radi kako treba.

Kontrole su redovne,svaki put se vadi krv iz vene,radi se T3,T4 i TSH i to se prati.

Doktor kaze da dete od tog tivorala moze biti samo pametnije zato sto on drzi T3 na gornjoj granici a on je zaduzen za "pamet".

Ako imas pitanja slobodno me pitaj,ja sam ovo pokrenula ako ima neko cije dete uzima terapiju duze vreme pa da pitam za njihova iskustva i da li moze da se desi da dete u nekom narednom periodu moze i bez terapije da funkcionise.Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne razumem, sta treba da uradim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Loguješ se na CYBERMED forum, savjete ti daje dr Richter, u kog imam puno povjerenja. Jednostavno, bez obaveze mu se obratiš...i postaviš pitanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru. Interesovalo me jer se desava da u pojedinim porodilistima ne odrade sve analize,pa se kasno sazna za neke stvari. Ja nisam taj slucaj, ali ima i ovde na forumu takvih slucajeva. Ne govorim samo o analizama krvi vec svega. Mnogi roditelji budu u cudu kad odu posle mesec dana na prvu kontrolu, ako imaju srece da je i pedijatar revnosan. Da ne pricam da je praksa da se pedijatri ogluse o pitanja roditelja i po pravilu traze analizu krvi tek nakon 6 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni ne treba neko strucno misljenje o tome kao sto je na tom CYBERMED forumu ne go iskustva drugih roditelja cija deca imaju ovu dijagnozu.Kako oni gledaju na sve to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni ne treba neko strucno misljenje o tome kao sto je na tom CYBERMED forumu ne go iskustva drugih roditelja cija deca imaju ovu dijagnozu.Kako oni gledaju na sve to...

opa cupa, jos uvek nemam bebe, ali ti mogu reci da jee sreca sto ste tako rano otkrili deficit hormona stitnjace. Verovatno su ti lekari objasnili, ali za svaki lsucaj:

-tsh je hormon zlezde koja se zove hipofiza i koja regulise lucenje drugih hormona u organizmu, izmedju ostalih i štitne žlezde

-kad u telu fali neki hormon, hipofiza reaguje tako sto povecava lucenje hormona tsh koji ima za zadatak da stimulise druge zlezde da luce svoje hormone (hipotireoza znaci da kod vas štitna zlezda luci manje svojih hormona nego sto treba, manjak hormona stitne žlezde utice na hipofizu da poveca lucenje hormona tsh)

-problem je sto tsh nije selektivan, njegovo povecano prisustvo ne bi stimulisalo samo štitnu zlezdu da luci svoje hormone, nego i otale zlezde pa bi doslo do povecanja nivoa drugih hormona u telu, a to izaziva seriju drugih problema

-inace, smanjena kolicina hormona štitne zlezde moze izazvati usporen fizicki i mentalni razvoj i jako je bitno da se to na vreme utvdi da ne bi doslo do bilo kakvog zaostajanja

-teraapija koju tvoja beba prima nije velika i sluzi da nadomesti ono sto nedostaje u organizmu, nemoj da brines cak i ako bude trajna supstitucija prirodnih hormona, sa time se sasvim normalno zivi

-odluku o iskljucivanju trapije tesko je doneti upravo zbog bitnosti prisustva dovoljne kollicine t3, t4, ft3 i ft4 hormona za pravilan razvoj

- kakvi su vam nalazi na ultrazvucnim pregledima štitne žlezde? Verujem da ce lekari pomno pratiti razvoj stitne zlezde. Ako nema nepravilnosti u strukturi, velicini i obliku, veca je varovatnoca da ce se pokusati sa iskljucivanjem supstitucije.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na ultrazvuku je utvrdjeno da ima stitnu zlezdu ( nisam znala da moze da se desi da stitna zlezda ne postoji,ima i takvih primera),da je normalne velicine i da nema nikakvi promena.Kontrola je na tri meseca,tako da moze da se utvrdi na vreme ako nesto nije ok.

Imamo dobrog doktora,jedan od najboljih u zemlji ali i u inostranstvu.Mi mu verujemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na ultrazvuku je utvrdjeno da ima stitnu zlezdu ( nisam znala da moze da se desi da stitna zlezda ne postoji,ima i takvih primera),da je normalne velicine i da nema nikakvi promena.Kontrola je na tri meseca,tako da moze da se utvrdi na vreme ako nesto nije ok.

Imamo dobrog doktora,jedan od najboljih u zemlji ali i u inostranstvu.Mi mu verujemu.

Drago mi je sto ste nasli dobrog lekara i sto beba ima žlezdu normalnih dimenzija i strukture. To su sve garanti za dobru prognozu.

"Subklinicka hipotireoza" znaci da postoje šanse da detetov organizam sam uspostavi izbalansiranu produkciju hormona - nije u pitanju klinicka slika, ali postoje naznake da treba propratiti razvoj štitne žlezde.

Samo hrabro i optimisticno!

Najbitnije je da se beba lepo razvija i to je tvoj ciilj.

Kad vam je zakazana sledeća kontrola?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kontrola je za par meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja sam dobila pismo iz instituta u Novom Sadu,da je bebi povisen tsh 10,1

Vadjena mu je krv 3 dana posle rodjenja.

Toliko sam se uplasila,sada ne znam sta da mislim.Sutra idemo za Novi Sad pa cu videti,pise mi da je stacionarno lecenje a ova nasa doktorica kaze da je to zato samo da se ne placa.Kaze da ce bebici samo vaditi krv i ako opet bude povisen tsh da cemo samo dobiti lekove i nista drugo,da ne ostajemo u bolnici.

Mada ja ne vidim nikakve simptome na bebici,niti plazi jezik,niti je zuckast.

Sad se samo molim bogu da sve bude u redu. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da se niko nije dugo oglasavao po ovom pitanju, nadam se da to znaci da nema vise beba sa ovim poremecajem.

Moja beba ima 13 dana, i danas su me zvali iz porodilista, da odem u Institut za majku i dete, da se ponovi skrining test. Izvadili su joj krv,, rezultati su u ponedeljak.

Kazu da ima smanjen rad stitne zlezde, prema rezultatima iz porodilista, i da ako ovi rezultati ne budu dobri, radi se jos jedan test, a nakon toga, ako ni taj treci ne bude dobar, da moramo na ispitivanja radi terapije.

Da li postoji neko , kome su se ponovljeni rezultati vratili dobri?

Uzasno sam zabrinuta, sa bolestima stitne zlezde se nikada nisam susretala, i veoma slabo razumem sve ovo.

Nezamislivo mi je da novorodjenče moze da bude osudjeno na dozivotne lekove.

Crystal kakvi su bili rezultati tvoje bebe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako neko ima bebicu sa ovom dijagnozom neka se pridruzi da razmenjujemo iskustva.Nasa bebica uzima tivoral 1/4 od svog cetvrtog meseca.Moramo na redovne kontrole,ona je ok,lepo napreduje,ali ne znam da li ce morati stalno da uzima terapiju ili ce mozda moci i bez nje.Kakva su vasa iskustva?

Molim te, reci mi , da li je tvoja beba imala neke simptome? Procitala sam da se oni ne mogu videti, ali da postoje fizicki simptomi koji se mogu uociti.

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mama djecaka od 3,5 mjeseca. Nas su takodje 20ak dana posle porodjaja zvali da dobnesemo bebu u bolnicu radi kontrole TSH. Na prvom tesu, koji se radi treci dan po rodjenju, nasa beba je imala TSH 11,8 jedinica. Rezultat ponovljenog testa nismo dobili, ali smo upuceni kod djecijeg endokrinologa.

Od tada smo redovno isli na kontrole, vadjenje krvi (iz rucice, sto meni svaki put slomi srce). Pratimo vrijednosti hormona TSH, fT4 i ponekad T4. TSH se postepeno smanjivao i na zadnjoj kontroli je bio 5,12, sto je za bebe normalno (za odrasle bi bilo poviseno). fT4 je obicno 14 ili 15, a jednom je bio 17.

Nasa doktorica ( mi smo iz Banjaluke) svaki put spomene terapiju hormonima, ali nikada je nije ukljucila. Naime, stvar je vrlo zbunjujuca. nasa dr tvrdi da je nasoj bebi niska vrijednost fT4 i da bi trebala biti oko 18 ili cak 20. Ali terapija se uvodi samo na osnovu TSH, a ne na osnovu fT4...

Posto mi je sve to bilo nejasno, ja sam kontaktirala dr na Institutu za majku i dete u BG . Zena mi je ljubazno odgovorila da bi oni to smatrali tzv. tranzitornom hipotireotroponemijom i da vise nebi ni pratili dijete. Naime, kod nekih beba se sporije uspostavlja ta povratna veza izmedju hipofize i stitnjace itd. To nije bolest, samo prolazno stanje.

Ono sto mene ljuti je to sto mi je dr iz BG rekla da je TSH bio samo blago povisen, a da je fT4 uvijek i bio normalan, a nasa dr tvrdi da je ft4 prenizak!!!

Inace, beba s enormalno razvija, odlicno jede, raste i nema nikakvih simptoma.

Simptomi bi trebali biti: zatvor, uspavanost, problemi sa gutanjem, rascjep nepca, plazenje jezika i sl. A sve se to kao primjeti tek sa tri, cetiri mjeseca starosti bebe. Ne treba ni da spominjem koliko sam opterecena ovom situacijom. Posmatram svoju bebu i umrem od straha kada mislim da sam 'nesto' primjetila. A koja beba ne plazi jezik i ponekada se ne uspava?! Dakle mame, razumijem vas!

Dr iz BG mi je rekla doslovno "Vasa beba je zdrava. Opustite se i uzivajte u njoj!'.

Nadam se da ce i sa vasim bebama biti sve u redu!

Sutra idemo ponovo na vadjenje krvi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama su danas stigli rezultati , i hvala Bogu sve je u redu . TSH je 3.5 a fT4 je 21,68. Dr u institutu za majku i dete kaze da je to u redu i da rezultati iz porodilista nisu bili validni.

Čula sam da se to desava, ali sam ipak bila uplasena. Ne mogu nikome ko dobije lose rezultate iz porodilista , reci da se ne brine unapred, jer svi znamo da to nije moguce, ali eto, ipak ima nade da sve bude u redu.

Mame, drzite se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije imala nikakvih simptoma,oni se javljaju ako se ne primenjuje nikakva terapija,mi smo se na vreme javili,uradjen je test i utvrdjeno je da je rad stitne zlezde smanjen.Da nismo poceli sa terapijom simptomi bi bili vidljivi vec posle bebinog cetvrtog meseca.Kako dete raste stanje se pogorsava.Uzima terapiju svaki dan i tako ce biti uvek.To se nekako prihvati i postane rutina,kao jutarnje umivanje.

sada imamo 18 meseci i sve je ok.Idemo na redovne kontrole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama 'opa cupa', mozes li molim te da nam napises koliki je bio nivo tsh i fT4 kod tvoje bebe prije terapije i na kom nivou ih sada odrzavaju lijekom?

Nama je zadnji nalaz pokazao tsh 4,9 i fT4 16. Dr je to ocijenila kao uredan nalaz i nije bebu stavila na terapiju.

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo nazalost mene ovdje,beba mi ima bolesti stitnjace,uzimamo terapiju i sve je ok,lijepo napreduje i sretna je beba.Terapiija je eutyrox,valda je taj lijek kod nas u rh.Mama opacupa zanima me kada ste vi krenili s terapijom i sta ste sve kontrolirali da sada?Mi smo za ultrazvuk naruceni sa bebinih 6.mj.lijep pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radili su joj ultrazvuk stitne zlezde sa 4 meseca,sve je bilo ok.Svaka 3-4 meseca radimo kontrolu t3,t4 i tsh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Terapiju uzima od 4 meseca,sve je ok,lepo napreduje,nema nikakvi problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj bebi je na rodjenju dijagnosticirana hipotireoza i redovno pije terepiju i kontrolise se kod endokrinologa. Sada vec ima 14 mjeseci i sve izgleda OK za sada. Isli smo na sve moguce preglede do sada, UZ srca, fizijatru, neurologu. Na kontrolne preglede kod endokrinologa idemo svaka 3 mjeseca. Na pocetku mi je bilo strasno tesko kada mu je dijagnosticirana hipotireoza, ali sam bila i zahvalna Bogu sto se to na vrijeme otkrilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj bebi je na rodjenju dijagnosticirana hipotireoza i redovno pije terepiju i kontrolise se kod endokrinologa. Sada vec ima 14 mjeseci i sve izgleda OK za sada. Isli smo na sve moguce preglede do sada, UZ srca, fizijatru, neurologu. Na kontrolne preglede kod endokrinologa idemo svaka 3 mjeseca. Na pocetku mi je bilo strasno tesko kada mu je dijagnosticirana hipotireoza, ali sam bila i zahvalna Bogu sto se to na vrijeme otkrilo.

Mozes mi reci kad tj s koliko mj ste isli na te pretrage?Mi do sada nista osim fizijatra,slabo mi glavicu dize u sjedecem polozaju,tj pri dizanju,a u lezecem dobro drzi glavicu.

Jeste isli na ultrazvuk mozga?

Moze i pp ako netko zna za neko lose iskustvo...mada je doktor rekao da ce biti sve ok,ali ja sam puno citala losega i naravno brinem se kao i svaka mama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

UZ mozga je uradjen kada je imao nekih mjesec dana, pregled kod neurologa sa nekih 3-4 mjeseca, tako isto i fizijatar. Uradili smo par fizikalnih terapija tada jer isto nije drzao glavicu, ali su to terapije odmah uspjesno otklonile i sve je bilo super. Radjen je i UZ srca, abdomena, ma pregledali su ga cijelog sta da ti kazem. Sve je bilo uredno. Neurologu opet idemo krajem mjeseca na kontrolu jer su nas tako narucili kao kad dijete prohoda i kad bude malo stariji. I nama je dr rekla da ce sve biti OK ali i ja se takodje brinem kao sto ti rece kao i svaka mama. Pred svaku kontrolu ja budem katastrofa, a cim prodje kontrola i sve bude ok, ja se malo rasteretim sve do slijedece i tako svaki put. Ne mogu bas 100% da prihvatim da ce cijeli zivot morati se kontrolisati, piti tu tableticu, ici na sve te kontrole, ali eto neka i svega toga samo da bude sve OK i da se on razvija i raste kao i svako drugo dijete. Koliko je stara tvoja bebica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.