Koliko ml mleka je dovoljno po obroku?

odgovora

Objavljeno

da li zna neko koliko mililtra mleka, je potrebno za jedan obrok bebi od mesec dana koja sisa?

Mogu ti reci orijentaciono,posto sam se ixmazala pa sam uvek znala koliko je to u ml.Oko 80,90 ml ,ali sve zavisi od bebe. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do sada nisam bila aktivna na forumima, ali me ova tema posebno zanima, jer slusam svakakve komentare, pa imam potrebu da se prikljucim i podelim iskustvo. Nakon porodjaja su mi u porodilistu rekli da nemam mleka i da ne vredi masirati dojke, ali sam po izlasku iz porodilista za dlaku izbegla mastitis jer je mleko nadoslo, a meni su govorili da niposto ne masiram grudi. Od tad sam pokusavala da stavljam bebu na siku, ali samo je histericno vrteo glavom i vristao, nikako nije hteo da sisa, a na flasicu je pio bez problema. Par puta me je cak i "ugrizao", sve sam zvezde prebrojala, i od tad vise ni ne pokusavam da mu dajem siku vec se redovno izmlazam i on sad evo vec 2,5 meseca pije samo moje mleko ali izmlazano pa na flasicu. Zato znam tacno koliko popije: sa mesec dana je pio oko od 70-120ml, i super je napredovao, a mleko je bas masno. sada ima 2,5 meseca i pije oko 150ml, ima 6300gr, super napreduje, ali ne znam sta da radim sto se tice nacina na koji pije mleko. I zamrzivac mi je pun mleka jer ga imam dosta, ali ne znam da li da opet pokusam da ga nudim da sisa ili je ok da nastavim sa pumpicom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do sada nisam bila aktivna na forumima, ali me ova tema posebno zanima, jer slusam svakakve komentare, pa imam potrebu da se prikljucim i podelim iskustvo. Nakon porodjaja su mi u porodilistu rekli da nemam mleka i da ne vredi masirati dojke, ali sam po izlasku iz porodilista za dlaku izbegla mastitis jer je mleko nadoslo, a meni su govorili da niposto ne masiram grudi. Od tad sam pokusavala da stavljam bebu na siku, ali samo je histericno vrteo glavom i vristao, nikako nije hteo da sisa, a na flasicu je pio bez problema. Par puta me je cak i "ugrizao", sve sam zvezde prebrojala, i od tad vise ni ne pokusavam da mu dajem siku vec se redovno izmlazam i on sad evo vec 2,5 meseca pije samo moje mleko ali izmlazano pa na flasicu. Zato znam tacno koliko popije: sa mesec dana je pio oko od 70-120ml, i super je napredovao, a mleko je bas masno. sada ima 2,5 meseca i pije oko 150ml, ima 6300gr, super napreduje, ali ne znam sta da radim sto se tice nacina na koji pije mleko. I zamrzivac mi je pun mleka jer ga imam dosta, ali ne znam da li da opet pokusam da ga nudim da sisa ili je ok da nastavim sa pumpicom?

vidim da ti niko nije nista odgovorio..

slican problem je imala i moja prijateljica. tj, kako su u garsonjeri a od porodjaja su im stalno dolazili kojekakvi gosti, nju je bilo sramota da doji dete pa se izmlazala i davala mu na flasisu. nekad da sisa a kad im je guzva na flasicu. ali, vremenom je odbio dojku i pio samo na flasicu. pa sad i to je bolje nego dohrana. moje dete je sisalo 8 meseci a njeno je tako na flasicu skoro godinu dana.

pokusaj da mu ponudis dojku, bilo bi lakse , posebno za tebe ako je prihvati. probaj da prvo malo nacedis mleka na bradavicu tako da cim mu stavis u usta on odma oseti mleko..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najvažnije je da je laktacija uspostavljena, da bebac dobija tvoje mleko i da fino napreduje. S obzirom na to kakve si loše savete podobijala odmah u startu, ti si se snašla odlično! Ako se bebac navikao na flašicu, teško će da se prebaci na siku. Možeš pokušati, ali ako ne ide, - nemoj na silu! Pokušavaj strpljivo, ali slobodno odustani ako proceniš da vas oboje to sve uznemirava. Kao što rekoh, najvažnije je da ti lepo ispumpavaš njemu koliko mu treba, da paziš na higijenu pribora i način čuvanja mleka, a sigurno si u tome već uhodana valjano, i vas dvoje ste super! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ako te dobro razumem 150ml u jednom obroku onda je to i vise nego dovoljno...

Po nekim "pravilima" (mada pravila tu puno ne treba postovati vec gledati kako beba napreduje) trebalo bi sledece:

0-2 meseca starosti beba treba da sisa od 90-120ml po podoju

3-4 mesec starosti 120-150ml

5 mesec starosti 150-180ml

6-7 meseci starosti 180-200ml

8-12 meseca 200-250ml mleka po podoju

Ubih se trazeci ovaj podatak, i nadjem ga na forumu :)

Hvala Ana!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se potpuno sa gore navedenim osim:mleko moze da nestane usled stresa jer stres zna da blokira rad stitne zlezde toliko da utice na rad svih zlezda podjednako. Pitanje o kakvom se stresu radi, ali sam bila svedok ne jednom nego vise puta kada su moje drugarice ostajale bez mleka i posle 6 ili 8 meseci dojenja upravo zbog stresa...na svu nesrecu, uglavnom su bili neki smrtni slucajevi, iznenadni itd. Prema tome, ne treba pojam stres pri dojenju vezivati samo za onaj koji svi dozivimo zbog brige oko bebe.

Jos da dodam oko kolicine mleka pri podoju. Da li su sve zene, pa i nase majke koristile pumpice kako bi videle koliko bebac posisa za jedan obrok?

Vecina nas koje dojimo nikad nismo ni davale svoje mleko na flasicu bebi.

Ja potvrđujem ovaj slučaj - meni je otac preminuo za 12 sati i mleka nije bilo...

A nema šta nisam probala - pumpica, pivo, mleko, crni luk, kuvano jaje, masaže, 5 litara tečnosti dnevno.... i ništa!!! Popisujem da stres u mnogome utiče na mleko kod porodilje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja potvrđujem ovaj slučaj - meni je otac preminuo za 12 sati i mleka nije bilo...

A nema šta nisam probala - pumpica, pivo, mleko, crni luk, kuvano jaje, masaže, 5 litara tečnosti dnevno.... i ništa!!! Popisujem da stres u mnogome utiče na mleko kod porodilje.

meni je mleko stalo posle stresa oko jednog ispita i neke lude profesorice. i stvarno je bilo tako. otisla sam na ispit i po drugi put me srusila bez razloga, vratim se kuci i dete kao sisa, i svako vece pa i po danu plac i plac.. stalno gladan, kad u jednom momentu nisam uspela ni 10ml da iscedim znala sam da je to to..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada ne gledajte na sat i nemojte meriti koliko traje podoj. Pustite bebu da sama odredi dužinu, koja će nekad biti različita... Pa ne merite ni sebi koliko vam traju obroci, nekad jedete brzo, a nekad sporije! Isto tako rade i bebe, - nisu roboti!

Slažem se potpuno. Pa nije dete programirana mašina. Ponekad je više gladno, ponekad manje, a da ne govorimo o tome, da ako sisa samo 5 ili 10 minuta ono ne dobija tako zvano "zadnje mleko" koje je masnije i sadrži mnogo korisnih komponenti. I svakako će mleko dosta brzo nestati ako dete sisa samo 5 minuta, jer se mleka proizvodi toliko koliko se sisa. To jest što manje dete sisa, to ćete manje mleka imati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga, jos da ti kazem: moja beba jos uvek sisa nocu. Nekad na 3 nekad na 5 sati. Sad ima 11 kg, a ima malo vise od 14 meseci. Tvoja beba je krupna, sigurno je bila velika i kad se rodila, zar ne? Njoj treba mleka i daj joj kad god zatrazi.

Moja mala i sada sisa nocu, a ima 19 meseci. I ja ne mislim da je to neki problem. Tako se beba lakše oslobađa stresova (stres nije samo neprijatna stvar, nego i prijatna, ali jaka) i preživenjih uzbuđenja. Sisanje je najbolji način da se beba opusti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je normalno da beba od nepuna dva mjeseca prespava cijelu noc? Ne zalim se :rolleyes: , samo brinem da nije gladna.

Tokom dana budi se na otprilike 3-4 sata, ponekad i 4,5, da jede. Nekad joj dam (uglavnom jednom) iz flasice (moje izmuzano mlijeko), i pojede u prosjeku od 110-120 ml. Juce je npr. pojela 150ml, kao i jutros. Kad je dojim, nekad aktivno sisa 6-7 minuta, nekad i duze (mislim da, hvala Bogu, imam mlijeka za trojke). Nekad se desi samo 5 min, aktivno. I uvijek se pitam, da li je dovoljno povukla (zbog toga joj i dajem iz flasice da bar znam da je pojela dovoljno).

Pelena joj je uvijek mokra (iako, priznajem, ne znam cega je to pokazatelj :( ), stolica uglavnom zuta (desi se da bude zeleno-zuta, pedijatar kaze da to nista ne mora da znaci?!).

Za nepunih mjesec napredovala je 1,250 kg (mada tako je bilo na kontroli prije svega ovoga).

Poslednje tri noci spava od oko 11h do sest-sedam ujutro. Tokom noci zakmeci (ne onako kao kad se budi da rucki), ja joj dam cuclicu i ona nastavi mirno da spava.

Jedva cekam kontrolu i mastam o tome da naucnici proizvedu neki mjerac protoka mlijeka tokom dojenja :lol: Da je Hamlet bio zena, glavna dilema bi mu bila da li mu je ili nije beba dovoljno jela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da je gladna-probudila bi se, to sigurno...ali ako zaspi oko 11, i normalno je da prespava...

Samo se opusti i uživaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je napunila 20 dana. Danas na redovnu kontrolu kod pedijatra su nam rekli da je beba gladna. :( Kada smo dosli kuci dala sam joj 90ml vestacke hrane. Nakon toga, beba je jela jos 2 puta (moje mleko koje sam pumpom izmuzla) ali vrlo malo. Bojim se da nije gladna. Trenutno spava jer je okupana i lepo ugrejana.

Danas je prvi dan kako je nisam dojila jer mi je beba napravila rane na obe grudi.

Dali da budim bebu da bih je nahranila kako valja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako gladna, mislis nije dobro napredovala ? koliko je bebica teska, i sa koliko ste izasli iz bolnice ? bebe niske porodjajne kilaze, i prevremeno rodjene bebe, kao i bebe sa produzenom zuticom potrebno je buditi za obrok dok ne ustale ritam i ne dostignu odredjenu kilazu bar po mojoj dr. i pocnu same traziti obroke, 90 ml je sasvim ok po obroku moja je toliko pila sa dva mes.

Nije dobro napredovala, na to sam i mislila. Beba ima 3,265kg, a iz bolnice je izasla sa 2,950kg. Rodila se sa 3,150kg.

Ta dva naredna obroka (nakon vestacke hrane) koja je imala su bili od prilike 40ml.

Za sada joj sve dajem na spric kako bi isklucila mogucnost da odbaci dojenje. Zbog toga mi je teze da je nahranim kada nije skroz budna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije dobro napredovala, na to sam i mislila. Beba ima 3,265kg, a iz bolnice je izasla sa 2,950kg. Rodila se sa 3,150kg.

Ta dva naredna obroka (nakon vestacke hrane) koja je imala su bili od prilike 40ml.

Za sada joj sve dajem na spric kako bi isklucila mogucnost da odbaci dojenje. Zbog toga mi je teze da je nahranim kada nije skroz budna.

Mozda malo jede zato sto joj dajes na spric,ja bih ipak uvela flasicu, dok ti se grudi ne srede,40 ml po obroku je malo za bebu od 20 dana.Moja prijateljica je bebu prvih mesec dana budila nocu na svakih 2 sata da jede,tako joj je rekao pedijatar.Ja to nisam radila jer se moj sam budio, ali probaj i uvedi flasicu,mislim da ce biti bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda malo jede zato sto joj dajes na spric,ja bih ipak uvela flasicu, dok ti se grudi ne srede,40 ml po obroku je malo za bebu od 20 dana.Moja prijateljica je bebu prvih mesec dana budila nocu na svakih 2 sata da jede,tako joj je rekao pedijatar.Ja to nisam radila jer se moj sam budio, ali probaj i uvedi flasicu,mislim da ce biti bolje.

Upravo sam pumpicom od mojih grudi ispumpala 90ml. Nadam se da je to dovoljno. Potrudicu se da ga probudim i da mu dam jedan kvalitetan obrok :). Hvala na savetu. Vrlo brzo sam dobila odgovor na moje brige. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mnogo tema o dojenju a nijedna ne odgivara za.moje pitanje. 

Imam pitanje za iskusne dojilje.

Beba treba da prvo sisa jednu od pocetka do kraja,tako? Da bi posisala i vodensto mleko i masnije mleko. Drugo pitanje,kako da znam da je posisala sve iz prve? Da li beba pocne sama da pravi beke pokrete,plce,pokazuje svakako da zeli jos zmaci pistavim na drugu ili??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najbolje je da bude jedna dojka - jedan podoj. Ako beba pocne da se meskolji i buni na dojci, mozes je podignuti da podrigne pa promeniti stranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.