Koliko ml mleka je dovoljno po obroku?

odgovora

Objavljeno

Drage mame,imam bebu od 3 mjeseca i dalje ne znam koliko ml mlijeka treba beba da pojede. Da li neko zna koliko ml treba da mu dajem ? :unsure: Koristim Medelinu pumpicu da bih znala koliko mi pojede ali opet nisam sigurna koliko je dovoljno! On sada uzima oko 150ml,da li je to dovoljno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ako te dobro razumem 150ml u jednom obroku onda je to i vise nego dovoljno...

Po nekim "pravilima" (mada pravila tu puno ne treba postovati vec gledati kako beba napreduje) trebalo bi sledece:

0-2 meseca starosti beba treba da sisa od 90-120ml po podoju

3-4 mesec starosti 120-150ml

5 mesec starosti 150-180ml

6-7 meseci starosti 180-200ml

8-12 meseca 200-250ml mleka po podoju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Je li te mjere vaze za majcino mlijeko ili za vjestacko? Dobro beba napreduje,ima 8 kg ,3 mjes, ali nisam znala koliko je dovoljno.. Mada i po noci se budi na 3 h pa i to me zbunjivalo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa savrseno ti napreduje pu...pu...pu, da ne ureknem :rolleyes:

Ne menjaj nista :)

Sto se tice nocnih podoja, ja sam na predlog nutricioniste (jer je Emilja odlicno napredovala) krajem sestog meseca izbacila tako sto sam je "varala" sa cucom... Dam joj cucu i ona se samo okrene i nastavi da lala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koliko znam, u trecem mesecu bea bi trebala da je 5 minuta na jednoj dojci i 5 na drugoj. jer oni u tom uzrastu su vec savrseno naucili da sisaju tako da se otprilike meri po minutazi....

tak sam i ja vec od drugog meseca pocela,,,,a cim smo usli u 3. mesec ili par daba ranije luka je poceo da spava po ceo dan....

posle toga ja odjednom gubim mleko zbog stresa i jos nekih stvari, tako da se nasa prica zarsila na tih 5 minuta na jednoj, 5 minuta na drugoj dojci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam ranije na 10 min po dojci a sada vec na 5 ,mada po nekada se desi da imam manje mlijeka..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam ranije na 10 min po dojci a sada vec na 5, mada po nekada se desi da imam manje mlijeka...

Nikada ne gledajte na sat i nemojte meriti koliko traje podoj. Pustite bebu da sama odredi dužinu, koja će nekad biti različita... Pa ne merite ni sebi koliko vam traju obroci, nekad jedete brzo, a nekad sporije! Isto tako rade i bebe, - nisu roboti!

IZMLAZANO MLEKO U PUMPICI NIJE POKAZATELJ KOLIČINE MLEKA U GRUDIMA! Uvek ima još... A beba izvuče više nego pumpica!

MLEKO NE MOŽE DA NESTANE OD STRESA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada ne gledajte na sat i nemojte meriti koliko traje podoj. Pustite bebu da sama odredi dužinu, koja će nekad biti različita... Pa ne merite ni sebi koliko vam traju obroci, nekad jedete brzo, a nekad sporije! Isto tako rade i bebe, - nisu roboti!

IZMLAZANO MLEKO U PUMPICI NIJE POKAZATELJ KOLIČINE MLEKA U GRUDIMA! Uvek ima još... A beba izvuče više nego pumpica!

MLEKO NE MOŽE DA NESTANE OD STRESA!

Slazem se potpuno sa gore navedenim osim:mleko moze da nestane usled stresa jer stres zna da blokira rad stitne zlezde toliko da utice na rad svih zlezda podjednako. Pitanje o kakvom se stresu radi, ali sam bila svedok ne jednom nego vise puta kada su moje drugarice ostajale bez mleka i posle 6 ili 8 meseci dojenja upravo zbog stresa...na svu nesrecu, uglavnom su bili neki smrtni slucajevi, iznenadni itd. Prema tome, ne treba pojam stres pri dojenju vezivati samo za onaj koji svi dozivimo zbog brige oko bebe.

Jos da dodam oko kolicine mleka pri podoju. Da li su sve zene, pa i nase majke koristile pumpice kako bi videle koliko bebac posisa za jedan obrok?

Vecina nas koje dojimo nikad nismo ni davale svoje mleko na flasicu bebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Je li te mjere vaze za majcino mlijeko ili za vjestacko? Dobro beba napreduje,ima 8 kg ,3 mjes, ali nisam znala koliko je dovoljno.. Mada i po noci se budi na 3 h pa i to me zbunjivalo..

Draga, jos da ti kazem: moja beba jos uvek sisa nocu. Nekad na 3 nekad na 5 sati. Sad ima 11 kg, a ima malo vise od 14 meseci. Tvoja beba je krupna, sigurno je bila velika i kad se rodila, zar ne? Njoj treba mleka i daj joj kad god zatrazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene napljuvali na prvoj kontroli,pisala sam o tome,tako da sam kad bi beba zavrsila sa sisanjem ja se izmuzla i stavila mleko u frizideru,moralo je da ima oko 50 ml pa kad bi bio sledeci podoj,dam joj da sisa jednu pa drugu pa onda ono iz flasice,u savetovalistu mi rekli da jjoj dajem na kasicicu,sreca pa ih bar to nisam poslusala i tako do sledece kontrole e od tada sam bacila flasicu i detetu evo i sad dajem kad god trazi,npr. uvece je nadojim pred spavanje i sledeci podoj je negde oko 5-6 h ali se nekad desi da jede u 3,nekad tek u 9 a nekad i u 3 i u 5 i 8 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

[quote name='Zemunci' date='1.10.2010, 13:38' post='62926'

Nikada ne gledajte na sat i nemojte meriti koliko traje podoj. Pustite bebu da sama odredi dužinu, koja će nekad biti različita... Pa ne merite ni sebi koliko vam traju obroci, nekad jedete brzo, a nekad sporije! Isto tako rade i bebe, - nisu roboti!

IZMLAZANO MLEKO U PUMPICI NIJE POKAZATELJ KOLIČINE MLEKA U GRUDIMA! Uvek ima još... A beba izvuče više nego pumpica!

MLEKO NE MOŽE DA NESTANE OD STRESA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Solissimo to sto ti opisujes "smezurale" grudi, to ne treba da te brine... Ako ti je bebac zadovoljan posle sikenja onda je u gurdima onoliko mleka tacno koliko njemu treba tako da se opusti. A i normalno je da ti se sad grudi "opuste" jer je sad vreme kada se uspostavlja "normalna" laktacija odnosno pocinje da se uspostavlja zakon "ponude/traznje" (koliko beba izvuce mleka toliko ce se formirati u grudima za sledeci podoj). Samo se opusti jer je stras jedan od glavih prepreka za uspesnu laktaciju. Bar dva puta po 30min je dovoljno da legnes i da se opustis... Ne moras da spavas samo da se opustis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam sta se desava sa mojim mlekom. Cas ga imam previse, da moram da se izmlazam, a za 7 dana jedva za bebu. Skroz mi se smezuraju dojke. Onda opet pijem HIPP-ov caj za dojilje, prezderavam se, i vrati se mleko, prosto pucaju dojke, i onda se postepeno smanjuje, i tako u krug...., a beba ima samo dva meseca.

Mozda od umora ili stresa?

Mleko se stvara i kad smo najumornije i pod najvećim stresom, ali u tom slučaju ostaje blokirano nagomilano u dojkama, pa ti deluje kao da ga nema. Dovoljno je da se psihički opustiš i mleko će poteći, samo pusti bebu da ga povuče. Ako ti se čini da ti dojke nisu tvrde i nabrekle kao ranije, to znači da se u tvojim grudima stvara samo onoliko mleka koliko beba pije, odnosno ponuda se formirala spram potražnje. To je tako nakon dva meseca sasvim očekivano, ne sekiraj se. Ako smatraš da je tvojoj bebi potrebno više mleka, dovoljno je dva dana da češće nudiš dojku i beba će isprovocirati svojim sisanjem mlečne žlezde da stvore više mleka. To je cela mudrost, ali lakše je reći nego uraditi, znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga, jos da ti kazem: moja beba jos uvek sisa nocu. Nekad na 3 nekad na 5 sati. Sad ima 11 kg, a ima malo vise od 14 meseci. Tvoja beba je krupna, sigurno je bila velika i kad se rodila, zar ne? Njoj treba mleka i daj joj kad god zatrazi.

Pa da dajem mu ,samo mi kazu da isto treba da ga nocu odvikavam .... Sada ima 4 ipo mjeseca i skoro 10 kg ..imam masnoce dosta u mlijeku.. rodio se sa 3660kg..

Mada smo mi relativno visoki ako to ima kakve veze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

[quote name='Zemunci' date='1.10.2010, 13:38' post='62926'

Ja ne znam sta se desava sa mojim mlekom. Cas ga imam previse, da moram da se izmlazam, a za 7 dana jedva za bebu. Skroz mi se smezuraju dojke. Onda opet pijem HIPP-ov caj za dojilje, prezderavam se, i vrati se mleko, prosto pucaju dojke, i onda se postepeno smanjuje, i tako u krug....a beba ima samo dva meseca.

Mozda od umora ili stresa?

Pomagajte............................. :(

Ista stvar je i kod mene!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da dajem mu ,samo mi kazu da isto treba da ga nocu odvikavam .... Sada ima 4 ipo mjeseca i skoro 10 kg ..imam masnoce dosta u mlijeku.. rodio se sa 3660kg..

Mada smo mi relativno visoki ako to ima kakve veze :)

Lazes da ima 10kg?! :blink: hehehe :) ne mogu da verujem!!! MASHALA... Ima veze genetika i to veeeeliiikeee. Pitala ja u ime moje kume (koja ima slicnu situaciju kao i ti) nutricionistu da li je normalno da beba bude bas toliko krupna ona je rekla da jeste pogotovo ako su i roditelji krupniji. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lazes da ima 10kg?! :blink: hehehe :) ne mogu da verujem!!! MASHALA... Ima veze genetika i to veeeeliiikeee. Pitala ja u ime moje kume (koja ima slicnu situaciju kao i ti) nutricionistu da li je normalno da beba bude bas toliko krupna ona je rekla da jeste pogotovo ako su i roditelji krupniji. ;)

Ozbiljno :).E blago meni ,covjek bi rekao da sam gromada :) ali nisam bas 179 cm ... Muz 196 cm:)) a luka 72 :))

I ja sam pitala dr,kaze da je ok posto samo dojim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj malecki ima samo 2 nedelje,a vec pije po 100ml,a posle toga sisa rucicu,kao da hoce jos.Da li je to normalno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj malecki ima samo 2 nedelje,a vec pije po 100ml,a posle toga sisa rucicu,kao da hoce jos.Da li je to normalno?

Mogu ti reci moje iskustvo... Emilija je posle svakok podoja trpala sake u usta. A bila joj je dovoljna jedna sika da se narucka, drugu nije htela ni da "lizne". A i dalje je trpala sakice u usta e tu nam je uskocila cuca, tako da je ona odmah navikla na dudu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama su u bolnici uspostavili podoje na 4 sata. Kolicinu mleka koje treba da poije smo racunali tako sto br. kg-a podelimo sa 6,pa taj rezultat opet sa 6.

Npr. 3500/6=583.33/6=97,22ml

Napredovala je mesecno po 1kg,a ovu racunicu sam pratila do 2 meseca,tada je uveliko uspostavila svoj ritam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li zna neko koliko mililtra mleka, je potrebno za jedan obrok bebi od mesec dana koja sisa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li zna neko koliko mililtra mleka, je potrebno za jedan obrok bebi od mesec dana koja sisa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pošto sisa, što brineš? Popiće koliko je gladna. Dok god je srećna i zadovoljna, ne lupaj glavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se sa Mackicom. Neco, nemoj nikada da gledaš koliko mleka treba da pije. Ako bebica lepo napreduje, ima mokre pelene, uživaj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.