Djak prvak

odgovora

Objavljeno

Imate li savete za novopecene mame djaka prvaka. Recite nam svoje utiske nakon prvih dana skole,kako su deca to prihvatila. Kako ih preipremate,sta zahtevate od njih pre skole,koje su njihove obaveze. Ko im sredjuje knjige i sveske za kolu?Dali ste popustljiviji prema njima ili stroziji? Smatrate li svog djaka sada ozbiljnijim i zrelijim? Kako im najbezbolnije nametnuti njihove obaveze,a ne ugusiti ih skolom? Sta zahtevati od njih oko ucenja?

Moj sin je jutros krenuo u 1.razred i mogu vam reci da mi nije sve jedno. Velika je to obaveza,a tesko mi je nekako sto je vec toliko porastao. Ne znam kako cu najbolje da se organizujem jer imam i cerku od 3,5 god. koja ne ide u vrtic i bebu od 4 mes. :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je malo drugačije, imamo IX razreda osnovne škole, tako da je I razred čisto upoznavanje sa drugarima i učiteljom/com.

Časovi traju 2 sata, igraju se, boje...tako da je zanimljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je malo drugačije, imamo IX razreda osnovne škole, tako da je I razred čisto upoznavanje sa drugarima i učiteljom/com.

Časovi traju 2 sata, igraju se, boje...tako da je zanimljivo.

Da, moja Ancica sada treba da krene u 1 razred i nemam nekih strahova ... samo sam ponosna mama :) kao i sve naravno.

Dobro je sto kod nas u skolama ima i dnevni boravak gdje djeca poslije skole ostaju kao u vrticu, za zaposlene roditelje to je spas a kosta manje nego vrtic.

U svakom slucaju samo laganini i bez strahova .... :) sto se vise ti opteretis to ce ti i dijete biti vise optereceno. Lagano zajedno u skolu :) i ucite da pisete i crtate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas se dnevni boravak ne placa,a radi od 7h do 18h. Imaju obezbedjen i topli obrok tj.rucak ko zeli po ceni 121 din. Mislim da je to odlicno i korisno za djake i roditelje. Ja sam trenutno na porodiljskom 2 god.pa cu ga ponekada slati cisto zbog neke navike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa tako je nesto i ovde, samo sto se topli obrok placa na mjesecnom nivou - 120,00 KM i to su roditelj ijedino duyni platiti. Ako hoce da im dijete ne jede tu hranu onda sami djeci obeybjede svaki dan i ne placaju nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imate li savete za novopecene mame djaka prvaka. Recite nam svoje utiske nakon prvih dana skole,kako su deca to prihvatila. Kako ih preipremate,sta zahtevate od njih pre skole,koje su njihove obaveze. Ko im sredjuje knjige i sveske za kolu?Dali ste popustljiviji prema njima ili stroziji? Smatrate li svog djaka sada ozbiljnijim i zrelijim? Kako im najbezbolnije nametnuti njihove obaveze,a ne ugusiti ih skolom? Sta zahtevati od njih oko ucenja?

Moj sin je jutros krenuo u 1.razred i mogu vam reci da mi nije sve jedno. Velika je to obaveza,a tesko mi je nekako sto je vec toliko porastao. Ne znam kako cu najbolje da se organizujem jer imam i cerku od 3,5 god. koja ne ide u vrtic i bebu od 4 mes. :o

[/quote

Није ти лако, одмах да ти кажем

Моја је ситуација била нешто лакша прошле године. Наиме, најстарија кћерка је кретала у школу, средња је ишла у вртић а најмлађа још није била рођена. У принципу, у школи је нешто теже,него у "наше време". Нека те описне оцене не заваравају. Има пуно да се ради и учи. Доста има за домаћи, а о математици да се не прича. Ја сам купила додатне вежбанке и сама смишљала задатке како би могли додатно вежбати. Предност јесте што си кући, али сада првак захтева много више пажње, што ће вероватно изазвати љубомору средњег детета, јер ће му се најмање времена посвећивати. Полако и најважније је не губити живце, (што се мени често дешавало). Они су још увек деца и морају имати времена и простора за игру и истовремено се морају адаптирати на школски живот.

Стварно немам више времена за писање, ево треба другак да ми дође кући.

Ево неких линкова за основце, један је додуше хрватски, али нама је помогао.

Срећно!

http://www.vezbanka.com/

http://www.inet.hr/~ifalak/kviz/kviz-2.htm

Ако те још нешто занима, а да ти ја могу помоћи, слободно питај, сад одох....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srecno svim prvacicima i njihovim roditeljima!!!

I moja bratanica je djak prvak, nema veceg uzbudjenja i srece za nju! Ljubi je tetka! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srecno svim prvacicima i njihovim roditeljima!!!

I moja bratanica je djak prvak, nema veceg uzbudjenja i srece za nju! Ljubi je tetka! :lol:

E pa neka joj je sa srecom :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sole, moja ćerka je prošle godine bila đak prvak. Za mene je to normalan sled događaja u životu jednog deteta i nisam bila u frci. Ono što je pod obavezno je sledeće: kada dođe kući iz škole presvuče se, ruča i piše SAMA domaći, naglasila sam sama, jer učiteljica savetuje da se sedi sa detetom i da zajedno rešavamo domaći, što je po meni bezveze...ono što joj baš, baš nije jasno uradim sa njom. Za nekoliko meseci se zaista osamostalila i od tada samo prekontrolišem. Sama sprema svoje knjige i sveske, isto kao što sama sređuje pernicu i reže olovke. Mislim da to nije opterećujuće za dete i da treba od samog početka da se tako osamostaljuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam djaka prvaka, i iskreno , nisam nesto usfrkisana oko polaska u skolu. On je jako uzbudjen, i pomalo ljut sto ne moze u treci razred sa starijom sestrom... ali olaksavajuca okolnost je sto ce mu ucionica biti preko puta sestrine, pa smo ga ubedili da je i on sada jednako veliki!!!

Unapred mi je zao uciteljice...kako li ce ona da pohvata svu tu decurliju.... pa oni su samo malo porasle bebe....

Drago mi je da su ukinuli ocene Prvom razredu, mislim da je to uzasno opterecenje za te male glave!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PETLIĆU, PEVAČU,

SUTRA ME PROBUDI

PRE NEGO ŠTO PTICE

IZ GNEZDA POSKAČU,

PRE DECE I LJUDI-

VIKNI GLASOM JASNIM

PRVI DAN U ŠKOLU

DA TI NE ZAKASNIM!

SVIM PRVACIMA SREĆAN POLAZAK U ŠKOLU!

Drage mame prvaka divan je osecaj kada dete pripremate za jednu novu fazu u zivotu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za sve forumašice kojima su djeca ove godine pošla u školu. Kako ste se snašle, kako su prošle pripreme, kako se vaši klinci ponašaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za sve forumašice kojima su djeca ove godine pošla u školu. Kako ste se snašle, kako su prošle pripreme, kako se vaši klinci ponašaju?

Eto meni je Janko krenuo.

Odusevljen je bas i super se snasao,u odeljenju ima 2 drugara sa kojima je isao u vrtic i to mnogo znaci.On je isao u vrtic u centru,pa smo se mi preselili pa sada ide u skolu u novom kraju,a bilo je pitanje da li ce imati ikog poznatog,pa su ova dva drugara spasila stvar.

Jedva ceka casove,pozuruje me da ne zakasnimo,pazi i slusa na casu.

Meni je problem mladji koji je uzasno ljubomoran na Jankov polazak u skolu i stvara probleme i nikakvo posvecivanje njemu ne pali i beba koja na svakojake nacine se dovija da dohvati ranac i drpi pa cak i pocepa(juce se desilo) svesku.

Malo se teze uklapam jer mi je Luka u daljem vrticu,pa se odlazak po njega poklapa sa Magicinim spavanjem, atu je i skola ,a muz mi nije tu do uvece,pa se razletim ili mi Luka cuva Magdalenu na spavanju dok ja odvedem Janka u skolu i tako snalazim se nekako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje: Da li vi vaše prvake vodite u školu i kad mislite da ih pustite da idu sami?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje: Da li vi vaše prvake vodite u školu i kad mislite da ih pustite da idu sami?

Moj ide i vraca se sam,ali nama je skola na minut i prelazi se manje prometna ulica.

E sad i da je dalje ja bih ga vec pustila jer je takvo dete samostalno i odgovorno,sto mozda ne bi bio slucaj sa nekim drugim detetom.

Mislim da zavisi od daljine(blizine)skole,saobracaja i vase procene deteta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje: Da li vi vaše prvake vodite u školu i kad mislite da ih pustite da idu sami?

Zavisi koliko je daleko škola i da li ima prometnih ulica i saobraćajnica...nama je škola preko puta ulice, koja je onako, malo više prometna, ali posle mesec dana od početka školske godine je išla sama u školu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao prvo, istina je da su deca danas pretrpanija ucenjem i domacim nego pre, bilo da su prvaci ili bilo neki drugi razred u pitanju. Netreba se odma stvarati panika i bilo sto drugo sto ce samom detetu da uliva neku nesigurnost, jer su roditelji uzor i idol njemu samom. Tako da ako vas vidi da odma negativno reagujete na sve obaveze koje morate skupa da odradite, dete ce odma stvoriti neku drugu sliku skole od one koju ste mu vi predhodno usadjivali, bilo kroz igre ili slikovnice ili pak necim trecim.

Dete netreba previse terati da uci i stvarati od deteta "monstruma" knjige, jer nema to bas neke rezultate. Sto se prvaka tice, oni kao i dete u vrticu, mnogo ce bolje i pre nauciti kroz igru, nego kroz "suvo" ucenje.

Sat ipo do dva vremena dnevno provedenih sa detetom za ucenje je sasvim dovoljno. Dete treba da ima i odredjeno vreme za svoje slobodne aktivnosti. Netreba ni terati dete da od malih nogu uci neke poslove u kuci, mozda je dovoljno za pocetak da ima naviku da vraca svoje stvari i igracke na mesto, svoju robu, nije bitno sto nije naslozena. I iza svake zavrsene aktivnosti, veoma je bitno pohvaliti i nagraditi dete. Ali pazite, po meni, a i nekih psihologa, nagrada za dete i nije bas dobra ako mu kupujete slatkise i slicne stvari. Mnogo bolje je kada mu darujete neku slikovnicu, bojanku ili pak neku njemu zanimljivu knjigu. To ce se odraziti kasnije, sto ce i samoi roditelji uvideti na detetu.

Vodjenje deteta u skolu, zavisi od same individue, koliko je ono spremno za taj korak ili ne. Samostalnost se ne ogleda samo u tome, da pustite dete samo u skolu. Naravno tu je i blizina skole, saobracaj, kao sto je gore vec navedeno u nekim primerima. Ali nije nista manje samostalno ono dete kojeg vodi roditelj u skoli, jer roditelj nije sa njim na casu (a to je opet jos jedan vid samostalnosti). Sve ima neku prednost i nedostatke. Ali sta god da odlucite, detetu nemoze biti nekorisno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

мој Лука сада у септембру треба у школу, и ја сам у паници(благо речено) :unsure: знајући њега биће пуно посла и за њега и за мене... :(

Kety82 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

мој Лука сада у септембру треба у школу, и ја сам у паници(благо речено) :unsure: знајући њега биће пуно посла и за њега и за мене... :(

Ma daj...biće mu zanimljivo, a i tebi... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma daj...biće mu zanimljivo, a i tebi... :rolleyes:

да, да... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

да, да... :unsure:

Ma jesi li ti pedagog ili ne? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma jesi li ti pedagog ili ne? :P

Pa pedagog je zabrinuta jer je trudna ,a u trudnoci se zabrinutost usled hormona pojacava ;)

Pedagog,

ti najbolje znas kakav ti je sin,ukoliko je samostalan i odgovoran nema brige,sve drugo nije vazno toliko...

Evo mi nismo osetili prvi razred,mozes da me pitas ako imas nesto sto te zanima :lol: ,ali zato i mene za jednog Luku hvata strah jos od sada :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa pedagog je zabrinuta jer je trudna ,a u trudnoci se zabrinutost usled hormona pojacava ;)

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol:

Covece,ti se smejes ili podsmevas? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.