Drugi trimestar

odgovora

Objavljeno

Meni spavanje zavisi od toga koliko sam bila aktivna u toku dana. AKo sam ceo dan lezala i odmarala, onda teze zaspim, cesce se budim, ne mogu da se namestim....Ako se posteno izmorim tokom dana, kao sto je slucaj ove nedelje, probudim se jednom u toku noci, odem do wc-a i brzo nastavim dalje. Nocas, koliko sam bila uspavana, skoro promasih wc!:lol: Jednim guzom sela, a drugi pretegao u stranu, pa sam se skoro izvrnula!

A tako Kiki? Nema nazad? Zasto mi to pre niko nije rekao? Hahahahhaa! Zezam se naravno. Ne bih menjala ovo iskustvo ni za sta na svetu, a kao sto kazes, ako su uspeli ostali i  ja cu! :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je negde u ovom periodu u prvoj trudnoci krenula da hvata panika,tako da je sve to skroz prirodno i svaka trudnjaca kroz to prodje...

Inace,po nekim novijim istrazivanjima,kako sam bar ja cula,uz nije bas tako bezazlen kako se misli i nema potrebe da se radi cesce od jedanput mesecno,ako je sve o.k.

Kupila jutros ljutu papriku u pavlaci,a ja ljuto ne podnosim...Eto,sad mi se prijelo :rolleyes:

Ehinacea, Melissa, bepce i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice stetnosti uz-a moj bebac je na 4d-u drzao rukice preko lica delovalo je kao da se brani :( i devojci sto je radila posle mene se isto to desilo. Nisam ni slicicu dobila :(

Spavala sam ocajno nocas. Budila se sto puta aj to je skoro svako vece al sam imala neke nocne more i posle par sati sam lezala budna. Inace prvi put mi se desilo da sam se probudila na ledjim pa ja tako ni kad nisam trudna ne spavam. Nisam mogla na stranu da se namestim. Stomak je bas pprastao. Jos mi se zapusila jedna nozdrva pa me je i to nerviralo.

Mislim da sam postala podosta anemicna. Po ceo dan sam sva mlohava kao neki zele i stalno mi se spava. Videcu za nedelju dana sta kaze ks. A pijem gvozdje.

I mene hvata panika ne toliko od porodjaja vec su u pitanju neke moje licne stvari i sto sam sva u neizvesnosti dal cu stici do Zemuna odavde a ima preko sat vremena voznje.

Da vam kazem nesto ako ste prijavljeni u jednom gradu a zivite u drugom imate prava da radite ctg u gradu gde zivite. Samo vam treba potvrda iz sup-a o privremenom boravku.

Ehinacea i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pre dva dana osetila kako nesto treperi, pomislim mali decak se javlja, ali me brzo prodje ta ideja, racunam ocekujem, pa vec pocinjem i da umisljam... :) Medjutim, jutros opet isto tako, i samo mi suze krenule... :) Posle dva sata opet... :) To bi moglo biti to, zar ne? :)

 

A sto se tice panike,pitam ja dragog je l se plasi nove situacije, misleci na to kad beba dodje, a on kaze "Plasim se samo prvih godinu dana, onoga posle ne."  :) Kaze bice mu mnogo lakse kad krene da hoda, prica, plasi se tog perioda kad ono place, a ne zna sta mu je i kako da mu pomogne... A ja jos ne razmisljam o tome, pa me i ne hvata panika... Ali, zato kad se priblizi porodjaj, verovatno ce biti frka, necu znati za sebe... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da da to je verovatno to @Nira :D, tako sam i ja mislila da umisljam, jos me svi ubedjivali da je rano, dok se nije ponovilo par put, a evo je danas izvodi akrobacije ceo dan :D nema lepseg osecaja.

Nira, Vuciguraj, bepce i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za mesec dana ćete po plaču da znate šta mu fali. A u startu prođeš tri tačke:1. Kenj/piš 2. Mala glad 3. Spav 

Nira, Vuciguraj i ma.za.m volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da da to je verovatno to @Nira :D, tako sam i ja mislila da umisljam, jos me svi ubedjivali da je rano, dok se nije ponovilo par put, a evo je danas izvodi akrobacije ceo dan :D nema lepseg osecaja.

Ja bih sad da to ostalno osecam... :) :):)

sakovac i bepce volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram nesto da dodam.

Meni je vise muka od plasenja trudnica o stetnosti ovoga ili onoga. S obzirom da mi se trudnoca vodi kao rizicna, imala sam do sada dosta ultrazvukova, pijem vise razlicitih medikamentoznih terapija. Sve to prepisuju i rade lekari koji valjda zavrsavaju neke skole u kojima uce dokazane i proverene cinjenice i podatke o stetnosti i dobrobiti onoga sto primenjuju.

Pitala sam radiologa kod kog sam isla na ekspertski ultrazvuk o stetnosti istog jer se sada na internetu moze procitati svasta. Rekao mi je da ne postoji nijedna jedina NAUCNA studija o negativnim posledicama ultrazvuka po fetus, koji nije zracenje vec zvuk visoke frekvencije koji se u ginekologiji koristi vise od 35 godina.

Takodje, postoji i jedno istrazivanje u americi po kome mehurici od kisele vode koji ostaju da pucketaju u crevima mogu izazvati ostecenje sluha i gluvocu kod fetusa. I tako dalje, i tako dalje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nira to je to :) mali bebac ce se sad sve cesce javljati :) 

moj malac je idalje neuporedivo mirniji od sestre mu. A sa njom mi je posteljica bila pozicionirana na zadnjem a kod njega na prednjem zidu tako da bi trebalo biti obrnuto.

Nira voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram nesto da dodam.

Meni je vise muka od plasenja trudnica o stetnosti ovoga ili onoga. S obzirom da mi se trudnoca vodi kao rizicna, imala sam do sada dosta ultrazvukova, pijem vise razlicitih medikamentoznih terapija. Sve to prepisuju i rade lekari koji valjda zavrsavaju neke skole u kojima uce dokazane i proverene cinjenice i podatke o stetnosti i dobrobiti onoga sto primenjuju.

Pitala sam radiologa kod kog sam isla na ekspertski ultrazvuk o stetnosti istog jer se sada na internetu moze procitati svasta. Rekao mi je da ne postoji nijedna jedina NAUCNA studija o negativnim posledicama ultrazvuka po fetus, koji nije zracenje vec zvuk visoke frekvencije koji se u ginekologiji koristi vise od 35 godina.

Takodje, postoji i jedno istrazivanje u americi po kome mehurici od kisele vode koji ostaju da pucketaju u crevima mogu izazvati ostecenje sluha i gluvocu kod fetusa. I tako dalje, i tako dalje. 

Nisam strucnjak, ali ono sto i ja znam jeste da ultrazvuk apsolutno nije stetan... 

merima voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice plasenja trudnica....toga ima bas dosta, kao da nismo ponekad same po sebi isprepadane i umisljamo razne tripove, trebaju nam jos razne studije da sve zivo moze da nam naskodi. 

Al sve to zavisi i od zene, koliko te stvari uzima za ozbiljno i koliko su je drugi isprepadali. :)

Nira voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ja sam inace po prirodi panicar... Imam mladju sestru koja je vrlo problematicnog zdravlja i svasta sam prosla sa njom... Mislila sam da cu zbog toga biti uzasna u trudnoci, da necu smeti da disem od straha...Medjutim, nisam ni blizu toga... Sve radim, jedem, pijem, setam, raspremam stan, spremam rucak, putujem... :) Ovo sa zubom je prvo oko cega sam se iscimala, jer vezano je i za problem sa srcem koji imam... Nekako supem da kanalisem stvari koje cujem... Sve smo mi razlicite, svaka razlicito podnosi trudnocu, bol, na drugaciji nacin dozivljava doktora kod koga ide, itd... ODLICNO je sto imamo ovaj forum i njemu slicne, jer delimo iskustva, strahove, olaksamo dusu kad to zatreba :) , ali ne treba se strogo drzati onoga sto jedna drugoj kazemo, savetujemo, jer sve smo razlicite... I bez obzira na to, treba da uzivamo u trudnoci, a ne da panicimo na svaku sitnicu, sve sto cujemo, procitamo... Ako dr kaze da je na uz sve u redu, ja se drzim toga... Mozda je pogresno, ali ja sam psihicki mirna, a verujem da je to za bebu jako bitno... 

Izmenjeno od strane Nira
DAD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram nesto da dodam.

Meni je vise muka od plasenja trudnica o stetnosti ovoga ili onoga. S obzirom da mi se trudnoca vodi kao rizicna, imala sam do sada dosta ultrazvukova, pijem vise razlicitih medikamentoznih terapija. Sve to prepisuju i rade lekari koji valjda zavrsavaju neke skole u kojima uce dokazane i proverene cinjenice i podatke o stetnosti i dobrobiti onoga sto primenjuju.

Pitala sam radiologa kod kog sam isla na ekspertski ultrazvuk o stetnosti istog jer se sada na internetu moze procitati svasta. Rekao mi je da ne postoji nijedna jedina NAUCNA studija o negativnim posledicama ultrazvuka po fetus, koji nije zracenje vec zvuk visoke frekvencije koji se u ginekologiji koristi vise od 35 godina.

Takodje, postoji i jedno istrazivanje u americi po kome mehurici od kisele vode koji ostaju da pucketaju u crevima mogu izazvati ostecenje sluha i gluvocu kod fetusa. I tako dalje, i tako dalje. 

Niko nikoga ne plasi pipi,razmenjujemo iskustva,vesti i mislenja...I ja imam rizicnu trudnocu i cedce idem na uz nego sto bih htela,ali,iako sam laik,razmisljam logicki-uz talasi  putuju vodom i sigurna sam da zvuk nekako deluje na bebu,mozda joj smeta,mozda ne,ali sigurno nesto cuje.Zato i smatram da ko mora da ide cesce,kao ti i ja-mora,a ko bi cisto iz radoznalosti-bolje neka se trpi.

Uostalom,svetska zdr. org. preporucuje smo 3 uz-a u trudnoci,pisale su o tome i Mama maza i Mitko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sa cerkom imala 13 puta uz, nista joj ne fali. Ja isto mislim da nije stetan mislim mobilni telefon i bezicni internet su visestruko stetniji pa ih svakodnevno koristimo. Sad u ovoj trudnoci sam imala samo 3 do sada, bas mi se oduzilo od ekspertnog a onaj izmedju sam imala zbog amniocenteze sad ne mogu docekati 10.10 kad imam ekspertni. Sto se tice bebe bas sam opustena i pored dabla i vadjenja pl vode bas verujem da je sve u redu sa njom. Sutka se stalno, svako jutro u 7 kao da ima sat u guzici krene da pravi piruete.

Vuciguraj, Nira, ma.za.m i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Niko nikoga ne plasi pipi,razmenjujemo iskustva,vesti i mislenja...I ja imam rizicnu trudnocu i cedce idem na uz nego sto bih htela,ali,iako sam laik,razmisljam logicki-uz talasi  putuju vodom i sigurna sam da zvuk nekako deluje na bebu,mozda joj smeta,mozda ne,ali sigurno nesto cuje.Zato i smatram da ko mora da ide cesce,kao ti i ja-mora,a ko bi cisto iz radoznalosti-bolje neka se trpi.

Uostalom,svetska zdr. org. preporucuje smo 3 uz-a u trudnoci,pisale su o tome i Mama maza i Mitko...

Vuci, draga, izvini, nisam mislila da ti nekog plasis, naravno, samo prenosis sta si cula i procitala.

Nego sam ja inace po prirodi dosta oprezna, volim da budem informisana, pripremljena, jer je to jedini nacin da budem mirna, a sa raznih strana cujem tako prepadajuce price i rekla-kazala informacije o stetnosti ovoga i onoga u trudnoci i onda se nemir nekako ponovo uvuce, iako nema potrebe.

Ako je sa trudnocom sve ok i nije rizicna, i ja smatram da nema potrebe ici svaki cas kod lekara i na uz.

Da, svetska zdravstvena preporucuje tri, ali ne zbog stetnosti, nego je to optimalno u prosecnoj trudnoci.

  

Izmenjeno od strane pipi duga čarapa
merima i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ovde se ide samo tri puta na uz ako je trudnoća normalna: sa 12, 20 i 32 nedelje. Meni se to činilo baš malo u prvoj trudnoći pa sam išla privatno. Ovde se i krv vadi samo tri puta (jednom u svakom trimestru), opet ako je sve ok naravno, meni je i to bilo malo pa sam vadila dosta više. U ovoj trudnoći sam mnogo smirenija, do sada sam vadila krv samo jednom, sad drugi put cu na samom kraju drugog trimestra, za dve nedelje, tada se radi i ogtt. Išla sam dva puta do sada privatno na uz i ići ću i na 4d, ako ne bude potrebe za nekim stalnim nadgledanjem. Mada je moja trudnoća visokorizicna i onda idem svakih 5 nedelja u bolnicu na uz. 

Trudim se da se ne opterećujem, doktori su mi preporucili da se vakcinisem protiv gripa i protiv velikog kaslja, ovo drugo cu sigurno a za grip jos razmisljam. Naime, prošle godine su dve bebe mladje od dva meseca preminule od velikog kaslja, nisu bile zaštićene a vakcinacija je tek sa dva meseca, pa je onda država uvela tu vakcinu kao obaveznu za trudnice, prima se izmedju 28. i 32. nedelje i štiti bebu do njene vakcinacije. Slušam doktore i nadam se da će sve biti u redu. U prošloj trudnoći nisam bila živa od 30. nedelje kada su mi rekli da beba zaostaje u rastu pa sve do 37+1 kada sam se porodila, a posle sam shvatila da ustvari nije bilo toliko strašno, samo je imala malo kila. Ali tada sam živela u panici i to mi je mnogo odmoglo (da li su radili hormoni ili šta ali ja sam bila kao luda), sama sebi sam na kraju nabila pritisak pa sam i ležala nekoliko dana u bolnici. Tako da moje iskustvo i moja preporuka je da slušate doktore naravno i da živite normalno, nažalost neke stvari se ne mogu izbeći ali to ne znači da treba lupati glavu unapred. Ja sve ovo kažem jer to zaista mislim, ali nisam sigurna kako bih se ponašala da mi opet kažu da nešto ne valja. Ali sigurno znam da treba raditi na sebi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaoj!Crkava mi telefon,cekala sam da dodje muz sa posla da mu uzmem telefon,jer sa mojim mogu samo da citam ne mogu nista da pisem!!:mellow: otisla sam danas po rezultate krvi,gvozdje mi je extra,secer takodje,pu pu da ne ureknem...uz tek sredinom oktobra

..za spavanje rekla da nije nista strasno,i bolje sto spavam..e sad sto se tice pokreta,ja stalno mislim da su creva,jos nisam sigurna,valjda cu uskoro biti :-)

Ehinacea, Kikiriki, Nira i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super Merima za rezultate. A spavanje moze samo da koristi bebi, tako da nema brige. :)

I ja puno spavam, klasican scenario je da kad legnu devojcice ja pocnem da gledam neki film, drzim se na prvim reklamama, na drugim vec ne znam za sebe i zaspim. Kad film prodje trgnem se, odem do kupatila, stavim utrogestan i nastavljam da spavam. Tako je danima kada radim. Kad ne radim onda je druga prica, odmaram se u toku dana, pa mogu da izdrzim ceo film pod uslovom da se zavrsi do 23h. :D

Inace u poslednje vreme sam stalno gladna i sve mi se jede. Naravno trudim se i dalje da to sve bude zdrava ishrana, ponekad samo prekrsim, uzmem stanglu cokolade jednom u par dana, cisto da me mine zelja. Inace nisam ljubitelj mesa, ali sad bih mogla stalno da ga jedem.

Slazem se da nas inace plase raznim glupostima na svakom koraku, a opet logicno je da svaka trudnica brine u nekoj razumnoj meri. Milsim da veliku ulogu igra dobar lekar koji se lepo posveti, sve objasni i uliva poverenje, a takvih nije puno, posebno drzavno gde dodje na pregled 40 zena dnevno i onda vas samo isprase za 5 minuta. Veliki broj zena ima strah od porodjaja, a zapravo porodjaj je spas, to je kraj trudnoce i konacno najsrecniji momenat kada zena dobije svoj mirisni zamotuljak. Mnogo je teze gurati 9 meseci trudnoce...

ma.za.m, Vuciguraj, merima i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,bila sam danas kod drugog lekara,da malo cujem i drugo misljenje.I ipak je devojka :)))  ostalo je sve isto,grlic je skracen,mirovanje,i dobila sam Macmiror vaginalete...

Ehinacea, Nira, Melissa i 5 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

malo me je prepao kad je rekao cervix 0.40 mm,ali bez znakova tunelizacije cvrst zatvoren.to njemu nije alarmantno??!! a PVU d 2cm..ne znam sta je ovo PVU?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,bila sam danas kod drugog lekara,da malo cujem i drugo misljenje.I ipak je devojka :)))  ostalo je sve isto,grlic je skracen,mirovanje,i dobila sam Macmiror vaginalete...

Supeeer za devojcicu... Samo ti nastavi sa mirovanjem i uzivaj... 

merima voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.